Czy test PAPPA jest refundowany?

Czy test PAPPA jest refundowany?

Czy test PAPPA jest refundowany? Dowiedz się, jakie badania prenatalne są refundowane i jak mogą pomóc w wykryciu stanu zdrowia dziecka.
Czerwone serce małe | Nifty Pro
Zespół NIFTY
6 minut do przeczytania

Spis treści:

This is some text inside of a div block.
This is some text inside of a div block.

Zmiany w przepisach (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 14 maja 2024r.) umożliwiają teraz wszystkim ciężarnym kobietom dostęp do badań prenatalnych bez względu na wiek. Zgodnie z nowym rozporządzeniem opublikowanym w Dzienniku Ustaw przez Ministerstwo Zdrowia, aktualizacja dotychczasowych przepisów w sprawie świadczeń gwarantowanych w zakresie programów zdrowotnych wpisuje się w ramy pakietu „Bezpieczna, świadoma ja”.

Rozporządzenie określa terminy wykonania badań prenatalnych:

  • Poradnictwo i badania biochemiczne między 11 a 14 tygodniem ciąży,
  • USG płodu w celu diagnostyki wad wrodzonych, realizowane w I trymestrze między 11 a 14 tygodniem ciąży oraz w II trymestrze między 18 a 22 tygodniem ciąży.

Aby wziąć udział w programie, niezbędne jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę, które zawiera informacje o tygodniu ciąży oraz w przypadku etapu poradnictwo i badania genetyczne – dodatkowo wskazania do objęcia programem z opisem wykrytych nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań.

Nieinwazyjne badania prenatalne refundowane przez NFZ

Dzięki zmianom więcej kobiet, niezależnie od wieku, zyska dostęp do badań, które umożliwiają wczesne wykrywanie i diagnostykę wad płodu, a w odpowiednich przypadkach – wstęp do leczenia jeszcze przed narodzinami dziecka. Według danych z Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, z nowych regulacji może skorzystać ponad 210 tysięcy kobiet.

Badania prenatalne w ramach NFZ:

Badania prenatalne są niezwykle istotne dla przyszłych rodziców, ponieważ pozwalają na wcześniejsze wykrycie ewentualnych wad rozwojowych u dziecka. Dzięki nim można podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze i zapewnić najlepszą opiekę medyczną już od samego początku ciąży. Badania te dają rodzicom spokój serca, ponieważ mają pewność, że ich dziecko jest monitorowane i chronione przed ewentualnymi problemami zdrowotnymi.

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje wiele rodzajów badań prenatalnych, co oznacza, że są one dostępne dla wszystkich pacjentek objętych programem NFZ. Refundowane badania obejmują testy biochemiczne z krwi, takie jak test PAPP-A i beta HCG, oraz badania ultrasonograficzne w I i II trymestrze ciąży. Dzięki temu rodzice mogą skorzystać z tych badań bez dodatkowych kosztów i mieć pewność, że ich dziecko jest dokładnie monitorowane przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Test PAPP-A i beta HCG:

Testy PAPP-A i beta HCG to badania biochemiczne, które pozwalają na ocenę ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu. Test PAPP-A (Pregnancy-associated plasma protein A) mierzy stężenie białka PAPP-A w krwi matki, natomiast test beta HCG (beta-humano-chorionic gonadotropin) oznacza stężenie hormonu beta-HCG. Obie te substancje są obecne we krwi ciężarnej i ich poziom może świadczyć o ewentualnych nieprawidłowościach w rozwoju płodu.

Badanie krwi w celu oznaczenia stężenia PAPP-A i beta HCG wykonuje się między 10. a 14. tygodniem ciąży. Jest to okres, w którym możliwe jest wykrycie ewentualnych wad genetycznych u płodu, takich jak zespół Downa, Edwardsa czy Patau. Wyniki tych testów mogą dostarczyć cennych informacji dla przyszłych rodziców, pozwalając im na podjęcie odpowiednich decyzji dotyczących dalszej opieki medycznej dla dziecka.

Badanie USG I trymestru

Badanie USG I trymestru jest jednym z kluczowych badań prenatalnych, które pozwala na dokładną ocenę rozwoju płodu. Podczas tego badania lekarz specjalista przeprowadza szczegółowe badanie ultrasonograficzne, które obejmuje szereg parametrów płodu.

Podczas badania USG I trymestru lekarz dokładnie analizuje pęcherzyk ciążowy i żółtkowy, grubość fałdu karkowego, obecność kości nosowej oraz zarys i wymiary poszczególnych organów. Ponadto, lekarz ocenia pracę serca płodu oraz mierzy długość kości udowych. Te parametry pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych wad genetycznych oraz wad strukturalnych u płodu.

Ważne jest podkreślenie, że badanie USG I trymestru jest nieinwazyjne, co oznacza, że nie niesie za sobą ryzyka dla matki i dziecka. Jest to bezpieczna metoda diagnostyczna, która dostarcza cennych informacji na temat rozwoju płodu. Dzięki temu rodzice mogą mieć pewność, że ich dziecko jest dokładnie monitorowane i otrzymuje najlepszą opiekę medyczną już od samego początku ciąży.

Badanie USG I trymestru pozwala na wykrycie wielu wad płodu, takich jak wrodzone wady serca, nerek, twarzoczaszki, mózgu i wiele innych. Dzięki temu rodzice mają możliwość wcześniejszego przygotowania się na ewentualne problemy zdrowotne u dziecka oraz podjęcia odpowiednich działań medycznych. Badanie to daje im również spokój serca, ponieważ mogą mieć pewność, że ich dziecko jest dokładnie badane i monitorowane przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

W jakich przypadkach po wykonaniu testu PAPP-A, warto wykonać test NIFTY Pro

Test PAPP-A (Pierwszego Trymestru) jest częścią przesiewowego badania prenatalnego, które wykonywane jest pomiędzy 11 a 13 tygodniem ciąży i skupia się na ocenie ryzyka chromosomalnych nieprawidłowości, takich jak zespół Downa. Test PAPP-A jest zwykle połączony z pomiarem przezroczystości karkowej (NT) oraz określeniem poziomu wolnej podjednostki beta-hCG w surowicy matki. Wyniki te pomagają określić wstępne ryzyko wystąpienia pewnych anomalii chromosomowych.

Test NIFTY Pro, będący nieinwazyjnym badaniem prenatalnym (NIPT), może być wykonany później, już od 10 tygodnia ciąży. Warto zatem rozważyć wykonanie testu NIFTY Pro po otrzymaniu wyników testu PAPP-A, szczególnie jeśli wstępne wyniki wskazują na zwiększone ryzyko nieprawidłowości. Test NIFTY Pro dostarcza bardziej szczegółowej analizy, ponieważ bada wolne DNA płodu krążące we krwi matki, co umożliwia bardzo dokładną ocenę ryzyka wystąpienia nie tylko trisomii 21, 18 i 13, ale również innych zaburzeń genetycznych.

Jeśli więc wyniki z testu PAPP-A sugerują zwiększone ryzyko, wykonanie testu NIFTY Pro może zapewnić bardziej kompleksowe informacje, pozwalające na lepsze zarządzanie ciążą, co jest szczególnie ważne w przypadkach, gdy wstępne screeningi wykazały potencjalne zagrożenia. Test NIFTY Pro można przeprowadzić zaraz po 10 tygodniu ciąży, więc jest to dobry moment na dokładniejszą diagnostykę, gdy wyniki testu PAPP-A są już znane, ale jeszcze przed wykonaniem kolejnych standardowych badań przesiewowych w drugim trymestrze.

Czy prenatalny test PAPP-A jest refundowany?

Tak, prenatalny test PAPP-A może być refundowany w ramach programu badań prenatalnych zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia. Badania prenatalne są refundowane od 27.06.2024r.

Jakie są różnice między badaniami inwazyjnymi a nieinwazyjnymi w diagnostyce prenatalnej?

Prenatalne badania inwazyjne, takie jak amniopunkcja, kordocenteza czy biopsja kosmówki, polegają na pobraniu próbki płynu owodniowego lub tkanki płodu, co wiąże się z pewnym ryzykiem dla ciąży. Z kolei badania nieinwazyjne, np. test NIFTY, Prenatal TestDNA, test Sanco czy USG genetyczne, są bezpieczniejsze dla matki i dziecka.

Jakie wady płodu można wykryć w trakcie ciąży za pomocą badań prenatalnych?

Badania diagnostyczne prenatalne pozwalają na identyfikację ryzyka wystąpienia wad płodu, takich jak trisomie chromosomowe, aberracje genetyczne czy zespoły genetyczne takie, jak zespół Edwardsa czy zespół Downa, które mogą wpłynąć na stan zdrowia dziecka.

Czy badania prenatalne są wykonywane w trakcie ciąży w celu leczenia jeszcze w okresie płodowym?

Tak, badania prenatalne mają na celu identyfikację ewentualnych wad płodu oraz zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób genetycznych, co może pozwolić na rozpoczęcie leczenia w okresie płodowym.

Jakie są korzyści płynące z przeprowadzenia testu NIFTY w diagnostyce prenatalnej?

Test NIFTY Pro jest badaniem nowej generacji, który pozwala na dokładną analizę materiału genetycznego płodu z pobranej próbki płynu owodniowego, umożliwiając identyfikację różnych aberracji chromosomowych.

Czy test NIFTY może zwiększyć ryzyko poronienia?

Badania wykazały, że testy NIPT (Non-Invasive Prenatal Testing) w tym NIFTY - jest bardziej bezpieczny niż tradycyjne badania inwazyjne - nie powoduje ryzyka poronienia.

Kiedy zaleca się wykonanie inwazyjnych badań prenatalnych?

Inwazyjne badania prenatalne, takie jak amniopunkcja czy kordocenteza, są zazwyczaj zalecane w przypadku wysokiego ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu, które nie mogą być wykryte innymi metodami.

Bibliografia

https://www.gov.pl/web/zdrowie/badania-prenatalne-bez-ograniczen-wiekowych

Ikonka strzałki | test Nifty Pro

Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%

Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.

1. Wybierz poradnię lub wizytę domową
2. Wybierz lokalizację

Zadzwonimy do Ciebie, aby znaleźć najbliższą poradnię

3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
2. Wpisz swój adres
3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA: Bez płatności z góry
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję!Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups!Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Niebieski gradient || Nifty Pro
Fioletowy gradient || Nifty Pro
ikonks ptaszek na białym tle | Test nifty pro