kobieta w ciąży stoi trzymając w ręce test ciążowy | pierwszy trymestr ciąży objawy

Pierwszy trymestr ciąży – co warto wiedzieć, jak powinna przebiegać ciąża?

Wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszym trymestrze ciąży! Poznaj objawy, dolegliwości oraz zalecenia dla ciężarnych!
Czerwone serce małe | Nifty Pro
Zespół NIFTY
13 min do przeczytania
 • Kiedy jest początek ciąży?
 • Pierwszy trymestr ciąży – co warto wiedzieć?
 • Pierwszy trymestr ciąży – ile trwa?
 • Do kiedy trwa pierwszy trymestr ciąży?
 • Objawy ciąży w pierwszym trymestrze
 • Pierwszy trymestr – dolegliwości ciążowe
 • Pierwszy trymestr ciąży – rozwój płodu
 • Pierwszy trymestr ciąży tydzień po tygodniu
 • 1. tydzień ciąży
 • 2. tydzień ciąży
 • 3. tydzień ciąży
 • 4. tydzień ciąży
 • 5. tydzień ciąży
 • 6. tydzień ciąży
 • 7. tydzień ciąży
 • 8. tydzień ciąży
 • 9. tydzień ciąży
 • 10. tydzień ciąży
 • 11. tydzień ciąży
 • 12. tydzień ciąży
 • 13. tydzień ciąży
 • Jakie badania wykonać w 1. trymestrze ciąży?
 • Dodatkowe badania prenatalne
 • Przeziębienie pierwszy trymestr ciąży. Czy jest niebezpieczne?
 • Jak dbać o siebie w 1. trymestrze ciąży?
 • Ćwiczenia na pierwszy trymestr ciąży
 • Jak powinna wyglądać w pierwszym trymestrze dieta ciężarnej?
 • Suplementy, po które może sięgać ciężarna
 • Ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze ciąży
 • Bibliografia

Spis treści:

This is some text inside of a div block.
This is some text inside of a div block.

Pierwszy trymestr ciąży przypomina karuzelę emocji i doświadczeń. Kobiety często czują się zaskoczone tym, jak zmienia się ich ciało oraz samopoczucie. W artykule znajdują się szczegółowe informacje, które sprawią, że ten czas stanie się bardziej zrozumiały.

Zapamiętaj!

 • Pierwszy trymestr ciąży to okres intensywnych zmian i adaptacji zarówno u matki, jak i rozwijającego się płodu.
 • W tym czasie formują się podstawowe narządy i układy płodu. Mogą wystąpić również dolegliwości ciążowe.
 • Już w pierwszym trymestrze ciąży warto zadbać o odpowiednią diagnostykę, wykonując zalecane i dodatkowe badania prenatalne.
 • Warto dbać o zdrowie i samopoczucie w pierwszym trymestrze. Kobieta powinna unikać stresów, wykonywać umiarkowane ćwiczenia i dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych poprzez zrównoważoną dietę i suplementację zgodnie z zaleceniami lekarza.

Kiedy jest początek ciąży?

Początek ciąży to moment, który łączy się z zapłodnieniem komórki jajowej przez plemniki, co zazwyczaj ma miejsce w jajowodzie. Następnie zygota wędruje do macicy, gdzie zagnieżdża się w błonie śluzowej, by się rozwijać. Tradycyjnie, początek ciąży określany jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, co ułatwia obliczenia dotyczące jej przebiegu planowanego terminu porodu.

Ten symboliczny start jest punktem wyjścia do monitorowania kolejnych etapów rozwoju dziecka w łonie matki. Ciąża to czas pełen przemian i adaptacji organizmu kobiety. Charakteryzuje się wyrazistym podziałem na trzy trymestry, z których każdy charakteryzuje się innymi etapami rozwoju płodu i zmianami zachodzącymi w ciele matki. W kolejnych akapitach wyjaśniamy, czego możesz się spodziewać w pierwszym trymestrze ciąży.

Pierwszy trymestr ciąży – co warto wiedzieć?

Pierwszy trymestr ciąży, czyli sam jej początek, to moment pełen zmian i adaptacji zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się płodu. Zarodek przechodzi od bycia zaledwie skupiskiem komórek do maleńkiego istoty z wykształconymi narządami. Niestety 1. trymestr ciąży nie jest wolny od przykrych dolegliwości ciążowych i ryzyka. Dlatego szczególnie ważne kwestie to opieka ginekologa oraz przeprowadzenie pierwszych badań prenatalnych.

Dolegliwości związane z pierwszym trymestrem ciąży mogą być różne, jednak warto pamiętać, że jest to też czas pełen radości i oczekiwania. Wykorzystując kalendarz ciąży, przyszła mama może śledzić rozwój dziecka i przygotowywać się na nadchodzące etapy.

Pierwszy trymestr ciąży – ile trwa?

Przyjmuje się, że okres ciąży trwa około 40 tygodni, co daje 9 miesięcy. Zatem łatwo obliczyć czas trwania pierwszego trymestru, ile tygodni dokładnie obejmuje.

Pierwszy trymestr to okres trwający od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do zakończenia trzeciego miesiąca ciąży. Wykorzystując kalkulator ciąży, można łatwo obliczyć wiek ciąży oraz termin porodu. Istotne jest, żeby zwrócić uwagę na znaczące zmiany zachodzące zarówno u matki, jak i u płodu. Dla wielu kobiet jest to okres intensywnych zmian fizycznych i emocjonalnych. Kobiety w ciąży przeżywają wtedy prawdziwą huśtawkę nastroju.

Do kiedy trwa pierwszy trymestr ciąży?

Zastanawiasz się, do kiedy jest pierwszy trymestr ciąży? Zgodnie z medycznym podziałem kończy się wraz z 12. tygodniem ciąży. W tym czasie organizm kobiety w ciąży przechodzi prawdziwą rewolucję. Zaczyna produkować więcej hormonów, które wspierają prawidłowy rozwój dziecka. Już wtedy warto pomyśleć o pierwszych badaniach prenatalnych, które pomogą w monitorowaniu zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.

Jest to również czas, w którym ważne jest dostosowanie diety oraz stylu życia, aby wspierać rozwój płodu i unikać potencjalnych komplikacji.

Objawy ciąży w pierwszym trymestrze

Objawy w pierwszym trymestrze ciąży to coś, na co skarży się wiele kobiet. Do najczęstszych symptomów zalicza się między innymi:

 • nudności;
 • wymioty;
 • zwiększoną wrażliwość piersi;
 • częste oddawanie moczu.

Objawy ciążowe w pierwszym trymestrze są często związane ze wzrostem poziomu hormonów, w tym hCG, progesteronu i estrogenów. To właśnie na ich rozpoznaniu opierają się testy potwierdzające zapłodnienie. Co jeszcze wskazuje na ciążę pierwszego trymestru? Objawy, na które warto zwrócić uwagę to zmiany apetytu, zaparcia czy zmiany nastroju. W trakcie pierwszego trymestru ciąży kobieta może również doświadczać zmęczenia i zwiększonej potrzeby snu.

Pierwszy trymestr – dolegliwości ciążowe

Ciężarnym bardzo mocno doskwierają w pierwszym trymestrze ciąży dolegliwości, które wymieniliśmy wyżej. Zwłaszcza mdłości, wymioty oraz wrażliwość piersi są często wspomniane jako nieodłączne objawy tego okresu. Inne dolegliwości mogą obejmować bóle głowy, bóle pleców oraz skurcze. Dolegliwości ciążowe w pierwszym trymestrze są bezpośrednim wynikiem dynamicznych zmian hormonalnych, które mają miejsce w organizmie kobiety.

Niektóre kobiety mogą doświadczać nawet lekkich krwawień, co jest również normalne i często jest związane z implantacją zarodka w macicy. Pojawiają się w bardzo wczesnej ciąży, często są mylone z miesiączką. 

Pierwszy trymestr ciąży – rozwój płodu

W pierwszym trymestrze ciąży, rozwijający się płód przeżywa niesamowite transformacje. Początkowo, jest to skupisko komórek, które stopniowo formuje się w zarys maleńkiej istoty ludzkiej. W pierwszych tygodniach kształtują się podstawowe narządy oraz układ nerwowy. W 8. tygodniu powstaje już zarys twarzy, małe rączki i nóżki zaczynają się rysować, a serce bije wyraźnie i regularnie. To okres, gdy każdy dzień przynosi nowe, fascynujące zmiany, które stopniowo skutkują uformowaniem kompletnego małego ciała. W pierwszym trymestrze rozwój dziecka prowadzi do pełnego ukształtowania go jako człowieka.

Pierwszy trymestr ciąży tydzień po tygodniu

W pierwszych tygodniach ciąży ważne jest śledzenie postępów i rozwoju dziecka. Tydzień po tygodniu można obserwować znaczący postęp w rozwoju zarodka. W ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży brzuch jeszcze nie jest widoczny – będziesz mogła go zauważyć w drugim trymestrze . To właśnie na ten moment czeka większość przyszłych mam. Pierwszy trymestr ciąży to czas kształtowania się i rozwoju najważniejszych narządów i układów. Jest to niezwykle istotny moment.

1. tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży rozpoczyna się wraz z miesiączką. Nie jest to wprawdzie moment, kiedy doszło do zapłodnienia, jednak ciało przygotowuje się na to. Każda kobieta wie, jak przetrwać te momenty, w oczekiwaniu na narodziny upragnionego potomka.

2. tydzień ciąży

W drugim tygodniu dochodzi do owulacji i możliwe jest zapłodnienie komórki jajowej. Jest to okres, w którym komórka jajowa jest gotowa na spotkanie z plemnikiem.

3. tydzień ciąży

Trzeci tydzień to czas, gdy doszło do zapłodnienia. Rozpoczyna się proces implantacji zarodka w macicy, co może być związane z niewielkim krwawieniem. Są to bardzo wczesne objawy ciąży, które naprawdę trudno jest rozpoznać. Nadal jest jednak za wcześnie na wykonanie testu ciążowego. Można go wykonać pierwszego dnia kolejnej spodziewanej miesiączki, choć warto odczekać nieco dłużej. 

4. tydzień ciąży

Czwarty tydzień to moment, gdy dojrzały zarodek jest wielkości ziarenka maku. Jest to również czas, gdy można zacząć dostrzegać pierwsze objawy ciąży. Kiedy test da wynik pozytywny, należy udać się do swojego ginekologa, który potwierdzi ciążę.

5. tydzień ciąży

W piątym tygodniu można już dostrzec pierwsze wyraźne zmiany w organizmie. Rozwijają się zalążki kręgów i narządów płodu, a kobieta może doświadczać nasilonych objawów: nudności czy zwiększonego apetytu. Wtedy już powinnaś mieć pewność, że jesteś w ciąży.

6. tydzień ciąży

W szóstym tygodniu rozwój płodu nabiera tempa. Zaczynają kształtować się serce oraz układ nerwowy. Jest to również czas, gdy kobieta powinna już odwiedzić ginekologa w celu przeprowadzenia pierwszych badań.

7. tydzień ciąży

W 7. tygodniu ciąży płód jest wielkości ziarna fasoli. Rozpoczyna się dynamiczny rozwój narządów wewnętrznych. Mimo że niektóre elementy są jeszcze słabo wykształcone, serce już bije i zaczyna pompować krew. W tym okresie również kształtuje się układ nerwowy. Matka cały czas odczuwa ciążowe dolegliwości.

8. tydzień ciąży

W 8. tygodniu zaczynają się formować małe palce u rąk i nóg, a serce bije z impetem ok. 150 uderzeń na minutę. Tworzą się również zawiązki uszu, oczu, zarysy nosa i ust. Matka może doświadczać zmian hormonalnych, co objawia się fluktuacjami nastroju oraz nasileniem mdłości. Kolejnym typowym objawem jest rozciąganie macicy, co można porównać do bólu jak przy okresie.

9. tydzień ciąży

W 9. tygodniu płód zaczyna nabierać bardziej ludzkich kształtów. W tej fazie układ nerwowy kontynuuje intensywny rozwój, a kończyny się wydłużają. Serce zaczyna dzielić się na komory, a w układzie pokarmowym zaczynają formować się pierwsze organy. Wtedy też kształtują się narządy płciowe, ale nie można ich jeszcze rozpoznać w trakcie standardowego badania. Dla matki to czas, gdy objawy ciążowe mogą być najbardziej intensywne. Można to zaobserwować w zmianach apetytu i węchu.

10. tydzień ciąży

Podczas 10. tygodnia płód zaczyna przypominać małego człowieka. Mija też największe ryzyko wystąpienia poronienia. Matka może zauważyć pewne zwiększenie masy ciała oraz objawy takie jak zgaga czy zaparcia, spowodowane rosnącym poziomem progesteronu.

11. tydzień ciąży

W 11. tygodniu ciąży płód ma już niemal kompletny układ narządowy, który będzie kontynuował swój rozwój aż do narodzin. Można zauważyć zawiązki zębów oraz zarysy wszystkich palców (mają nawet linie papilarne). Matka może doświadczyć zwiększonej objętości piersi i rozstępów, spowodowane przyrostem wagi i przygotowaniem do okresu karmienia piersią.

12. tydzień ciąży

W 12. tygodniu ciąży wiele kobiet kończy pierwszy trymestr, co często wiąże się z łagodzeniem objawów takich jak mdłości czy zmęczenie. Płód mierzy około 6 cm i coraz bardziej przypomina miniaturowego człowieka z dobrze zarysowanymi cechami twarzy i formującym się układem trawiennym. To czas, gdy można zacząć myśleć o ogłoszeniu radosnej nowiny bliskim.

13. tydzień ciąży

13. tydzień to początek najprzyjemniejszego czasu w trakcie ciąży. Mijają nieprzyjemne dolegliwości, kobietę rozpiera energia. Można pomyśleć o odpowiednio dostosowanej aktywności fizycznej oraz sprawianiu sobie innych przyjemności.

Jakie badania wykonać w 1. trymestrze ciąży?

Pierwszy trymestr ciąży to okres, w którym ważne jest przeprowadzenie szeregu badań, które mogą pomóc monitorować zdrowie zarówno matki, jak i rozwijającego się płodu:

 • najczęściej zalecane są badania krwi (test PAPP-A);
 • badania moczu;
 • dodatkowo, wskazane jest wykonanie USG.

Może ono może dostarczyć pierwszych obrazów dziecka oraz potwierdzić prawidłowy rozwój ciąży. Pierwsze z serii badań USG wykonuje się około 8. tygodnia. Wtedy płód jest dobrze widoczny. Ważne jest również, aby skonsultować się z lekarzem w celu opracowania indywidualnego planu badań i opieki.

Dodatkowe badania prenatalne

Badania w pierwszym trymestrze warto rozszerzyć o testy genetyczne z grupy NIPT. Szczególnie wart uwagi jest test NIFTY Pro, który bada DNA płodu wyizolowane z krwi matki. Aby go wykonać, wystarczy niewielka próbka! Jest to badanie w kierunku zespołu Downa, DiGerorga oraz 92 innych schorzeń czy wad rozwojowych! Daje aż 99 procent pewności. Co ważne, można go wykonać już w 10. tygodniu ciąży, a więc szybciej niż inne badania – wyniki są dostępne już po 6-10 dniach roboczych. 

Poza tym pozwala na wczesne określenie płci. Na tej informacji zależy wielu przyszłym rodzicom.

Przeziębienie pierwszy trymestr ciąży. Czy jest niebezpieczne?

Przeziębienie w pierwszym trymestrze ciąży może martwić, ale często nie jest powodem do niepokoju. Ważne jest jednak, aby podejść do tego z odpowiednią ostrożnością. Trzeba skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli objawy są silne lub trwają dłużej. Lekarz może zalecić odpowiednie leczenie, które będzie bezpieczne dla rozwijającego się płodu. Ważne jest, aby unikać leków, które nie zostały zalecone przez lekarza – nawet tych bez recepty. Trzeba też dbać o siebie i zapewnić organizmowi odpoczynek i właściwe odżywianie.

Jak dbać o siebie w 1. trymestrze ciąży?

Pierwszy trymestr to okres, gdy kobieta powinna szczególnie dbać o zdrowie i samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na swoje potrzeby, zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Zaleca się zbilansowaną dietę pierwszego trymestru ciąży, bogatą w niezbędne składniki odżywcze, regularny odpoczynek oraz unikanie stresów. Warto również skonsultować się z lekarzem w sprawie właściwej suplementacji, która może wspomóc prawidłowy rozwój płodu. Zwracanie uwagi na swoje ciało i potrzeby to wsparcie w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji podczas ciąży.

Ćwiczenia w pierwszym trymestrze ciąży

Czy można wykonywać ćwiczenia w ciąży, pierwszy trymestr jest przecież obarczony ryzykiem? Mogą być korzystne, ale pod warunkiem, że są wykonywane z umiarem i po konsultacji z lekarzem. Mogą one pomóc w łagodzeniu niektórych dolegliwości ciążowych, np. bólu pleców czy zaparć. Wybór ćwiczeń powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości kobiety.

Ważne jest, aby unikać intensywnych treningów i skupić się na łagodnych formach aktywności fizycznej, które promują równowagę i relaksację. Ćwiczenia pierwszego trymestru ciąży powinny obejmować spokojne spacery, pływanie lub praktykę jogi.

Jak powinna wyglądać w pierwszym trymestrze dieta ciężarnej?

W pierwszym trymestrze ciąży, dieta powinna być zróżnicowana i bogata w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu:

 • zaleca się spożywanie dużych ilości warzyw i owoców, bogatych w witaminy i minerały;
 • ważne jest także, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość białka, które znajduje się w mięsie i rybach;
 • należy również spożywać produkty mleczne;
 • unikanie alkoholu i ograniczenie spożycia kofeiny to również istotne aspekty zdrowej diety w tym okresie.

Ważne jest również, aby skonsultować się z lekarzem w sprawie odpowiedniej suplementacji.

Suplementy, po które może sięgać ciężarna

W pierwszym trymestrze ciąży lekarze często zalecają suplementację kwasem foliowym, który wspiera prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu. Inne istotne suplementy to żelazo (prewencyjnie stosowane przeciw anemii), a także wapń, który wspomaga budowę kości dziecka. Zalecane są także preparaty z witaminą D, wspierające zdrowie kości i układu odpornościowego. Przypominamy, by nie przyjmować ich bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

Ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze ciąży

Ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze ciąży niepokoi wiele przyszłych mam. Statystycznie około 10-20% znanych ciąż kończy się poronieniem, zdecydowana większość właśnie w pierwszym trymestrze. Czynniki zwiększające ryzyko to:

 • wiek matki (zwłaszcza powyżej 35 lat);
 • choroby przewlekłe;
 • zaburzenia hormonalne;
 • nałogi takie jak palenie tytoniu czy nadmierne spożycie alkoholu.

Ważne jest, by kobieta ciężarna była regularnie kontrolowana przez lekarza, który monitoruje rozwój płodu i zdrowie matki. Podjęcie odpowiednich kroków, takich jak zbilansowana dieta, unikanie stresu i szkodliwych substancji, może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka poronienia. Wsparcie ze strony partnera, rodziny i specjalistów medycznych jest w tym czasie nieocenione. Odpowiednie przygotowanie i świadomość mogą przyczynić się do zwiększenia szans na zdrową i bezpieczną ciążę.

Pierwszy trymestr ciąży to okres intensywnych zmian i adaptacji. Zarówno organizm matki, jak i rozwijający się płód przechodzą przez szereg istotnych procesów. Przybliżają one do momentu, gdy możemy poznać nowego członka rodziny. Ważne jest, aby w tym czasie otoczyć się właściwą opieką medyczną, monitorować swoje samopoczucie i cieszyć się każdym momentem tej niezwykłej podróży.

Bibliografia

 • „Diagnostyka prenatalna w praktyce”, red. D. Borowski, P. Węgrzyn, M. Wielgoś, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
 • „Opieka nad kobietą ciężarną”, red. A. Bień, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
 • „Naukowe podstawy standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej”, red. B. Baranowska, A. Doroszewska, P. Szymkiewicz, Wydawnictwo AEH, 2020.
 • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka dotyczące badań przesiewowych oraz diagnostycznych badań genetycznych wykonywanych w okresie prenatalnym [w:] „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna”, t. 7, nr 1/2022.
Ikonka strzałki | test Nifty Pro

Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%

Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.

1. Wybierz poradnię lub wizytę domową
2. Wybierz lokalizację

Zadzwonimy do Ciebie, aby znaleźć najbliższą poradnię

3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
2. Wpisz swój adres
3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA: Bez płatności z góry
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję!Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups!Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Niebieski gradient || Nifty Pro
Fioletowy gradient || Nifty Pro
ikonks ptaszek na białym tle | Test nifty pro