badanie usg w ciąży | usg ciąży

USG ciąży – czy jest obowiązkowe? Jak wygląda badanie USG w ciąży?

Dowiedz się, dlaczego USG ciąży jest ważne, kiedy je wykonywać i co dokładnie można zobaczyć na ekranie ultrasonografu.
Czerwone serce małe | Nifty Pro
Zespół NIFTY
8 min do przeczytania
 • Najważniejsze informacje
 • Dlaczego USG w ciąży jest tak ważne?
 • Bezpieczeństwo badania
 • Kiedy wykonywać badania USG w ciąży? Czym jest USG połówkowe?
 • Co jest oceniane podczas USG (badania ultrasonograficznego)?
 • USG III trymestru
 • Jak wygląda badanie USG ciąży?
 • Czy każda ciężarna musi przejść USG?
 • USG – kto wykonuje?
 • Badanie USG w ciąży – podsumowanie informacji
 • Bibliografia

Spis treści:

This is some text inside of a div block.
This is some text inside of a div block.

Badanie USG to niezastąpione narzędzie diagnostyczne. Czy każda przyszła mama musi je przechodzić? Co pokazuje obraz na monitorze? Przeczytaj o diagnostyce prenatalnej i poznaj najważniejsze informacje na temat USG ciąży.

Najważniejsze informacje

 • USG (ultrasonografia) jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym, które wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów wewnętrznych struktur ciała.
 • W ciąży służy przede wszystkim do monitorowania rozwoju płodu, oceny stanu łożyska i ilości płynu owodniowego. Jest to badanie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
 • Jednym z głównych celów USG w ciąży jest wczesne wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości rozwojowych lub genetycznych płodu. 

Dlaczego USG w ciąży jest tak ważne?

USG ciąży to nie tylko emocjonujący moment, kiedy rodzice mogą zobaczyć swoje maleństwo. To przede wszystkim narzędzie diagnostyczne, które pozwala monitorować rozwój płodu i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Badanie USG (ultrasonograficzne) dostarcza lekarzowi informacji na temat wieku ciąży, położenia płodu, ilości płynu owodniowego i wielu innych istotnych aspektów.

Kolejnym atutem jest to, że badanie ultrasonograficzne w ciąży jest całkowicie bezbolesne dla mamy i dziecka. Możesz być pewna, że nie wpłynie to negatywnie na jego zdrowie. O szkodliwości USG w ciąży krąży wiele mitów, ale większość z nich została obalona przez naukowców.

Bezpieczeństwo badania

Badanie USG w ciąży to procedura uważana za całkowicie bezpieczną zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla rozwijającego się dziecka. Wykorzystując fale dźwiękowe do tworzenia obrazu struktur wewnątrzmacicznych, ultrasonografia nie emituje szkodliwego promieniowania jonizującego, co odróżnia je od badań radiologicznych. Technologia ta jest stosowana w medycynie od dziesięcioleci i nie zaobserwowano negatywnych skutków jej użycia. Jednak zaleca się przeprowadzanie badania USG tylko wtedy, gdy jest to medycznie uzasadnione. Kluczem do bezpiecznego badania jest również korzystanie z usług wykwalifikowanych specjalistów i nowoczesnych urządzeń.

Kiedy wykonywać badania USG w ciąży? Czym jest USG połówkowe?

Badania USG w ciąży są kluczowym elementem monitorowania prawidłowego rozwoju płodu i zdrowia matki. Zaleca się przeprowadzenie pierwszego USG ciąży między 10. a 14. tygodniem. Pierwsze USG prenatalne pomaga ustalić dokładny wiek ciążowy, ocenić ryzyko wad genetycznych i sprawdzić przezierność karkową zarodka (NT). 

Kolejne badanie, nazywane USG połówkowym, zalecane jest między 20. a 24. tygodniem ciąży. Podczas tego badania są uwidocznione struktury anatomiczne płodu: serce, kości, mózg czy narządy wewnętrzne. Dodatkowe USG mogą być przeprowadzane w razie potrzeby, na podstawie zaleceń lekarskich, w związku z konkretnymi wskazaniami medycznymi albo w celu monitorowania określonych stanów zdrowotnych matki lub dziecka.

Co jest oceniane podczas USG (badania ultrasonograficznego)?

Podczas badania USG w ciąży oceniane są liczne aspekty zarówno struktury anatomicznej, jak i fizjologicznego rozwoju płodu. Oto główne elementy, które lekarz bada i analizuje:

 • lokalizację i stan łożyska – ocenia się, gdzie łożysko jest przytwierdzone do ściany macicy i czy nie zasłania ujścia szyjki macicy (łożysko przodujące);
 • ilość płynu owodniowego – za mała lub zbyt duża ilość płynu może wskazywać na pewne komplikacje;
 • rozwój anatomiczny płodu – lekarz dokładnie ogląda wszystkie główne narządy i struktury płodu: mózg, serce, płuca, nerki, kości i twarz. W poszukiwaniu ewentualnych wad wrodzonych szczególną uwagę zwraca się na serce (cztery komory), kręgosłup, kość nosową oraz przezierność karkową;
 • wzrost i rozwój płodu – pomiar takich parametrów jak obwód główki, długość kości udowej czy obwód brzucha pozwala ocenić, czy rozwój płodu jest odpowiedni dla wieku ciążowego;
 • aktywność płodu – ruchy kończyn, czynność serca oraz ogólna aktywność są ważnymi wskaźnikami dobrostanu płodu;
 • szyjkę macicy – badanie USG może również oceniać długość i stan szyjki macicy, co jest szczególnie ważne w późniejszych etapach ciąży, by ocenić ryzyko przedwczesnego porodu;
 • płeć płodu – jeśli warunki są odpowiednie i rodzice tego chcą, można również określić płeć dziecka;
 • wskaźniki potencjalnego ryzyka – w niektórych przypadkach, lekarz może zwrócić uwagę na specyficzne wskaźniki ryzyka, np. grubość karku płodu czy obecność kości nosowej, które mogą wskazywać na ryzyko wystąpienia pewnych wad genetycznych.

To tylko kilka z licznych aspektów, które są oceniane podczas badania USG w ciąży. Każde badanie jest indywidualne i dostosowane do etapu ciąży oraz ewentualnych zagrożeń i potrzeb pacjentki.

USG III trymestru

USG w trzecim trymestrze ciąży odgrywa ważną rolę w monitorowaniu zdrowia i rozwoju płodu w ostatnich etapach ciąży. Oto kilka kluczowych informacji na ten temat:

 1. Cel badania – głównym celem USG w trzecim trymestrze jest monitorowanie wzrostu płodu, ocena ilości płynu owodniowego, położenie łożyska oraz położenie dziecka w macicy. Dzięki temu lekarz może upewnić się, że dziecko rozwija się prawidłowo i jest gotowe do narodzin.
 2. Częstotliwość – chociaż wiele ciężarnych kobiet ma tylko jedno lub dwa USG w trzecim trymestrze, niektóre mogą potrzebować dodatkowych badań w zależności od indywidualnych potrzeb i ewentualnych komplikacji.
 3. Położenie łożyska – w trzecim trymestrze bardzo ważne jest sprawdzenie lokalizacji łożyska, zwłaszcza jeśli wcześniejsze badania wskazywały na nisko położone łożysko. Ostateczne położenie łożyska może wpłynąć na decyzję o sposobie porodu.
 4. Przeciwwskazania – nie ma konkretnych przeciwwskazań do wykonania USG w trzecim trymestrze, chyba że pacjentka ma indywidualne przeciwwskazania dotyczące badania.

W trzecim trymestrze ciąży wiele przyszłych matek z niecierpliwością oczekuje na narodziny swojego dziecka. Dzięki regularnym badaniom USG można mieć pewność, że wszystko przebiega prawidłowo, a dziecko jest gotowe, aby przywitać się ze światem.

Jak wygląda badanie USG ciąży?

Podczas badania USG płodu pacjentka kładzie się na leżance, a lekarz nakłada specjalny żel na powłoki brzuszne. Następnie przesuwa głowicą urządzenia po brzuchu, co pozwala na obrazowanie struktur wewnątrzmacicznych. W trakcie badania można zauważyć czynność serca płodu, ruchy kończyn czy nawet kciuka w buzi dziecka. Poniżej przedstawiamy, jak przebiega to badanie:

 • Przygotowanie do badania:
  Przed badaniem warto wypić trochę wody, szczególnie jeśli USG odbywa się we wczesnym etapie ciąży. Pełniejszy pęcherz moczowy pozwala na lepszą widoczność macicy i płodu.
 • Pozycja na stole:
  Pacjentka kładzie się na stole badawczym, zwykle z odsłoniętym brzuchem. Lekarz lub technik radiologii stosuje specjalny żel na powierzchnię brzucha, który ułatwia przewodnictwo fal ultradźwiękowych.
 • Badanie brzucha:
  Lekarz lub technik przesuwa głowicę ultrasonograficzną po powierzchni brzucha, przesyłając fale ultradźwiękowe do wnętrza ciała. Fale te odbijają się od struktur wewnętrznych, tworząc obraz na monitorze.
 • Interpretacja obrazów:
  Podczas badania USG lekarz ocenia różne aspekty rozwoju płodu. Sprawdza jego wielkość, struktury anatomiczne, położenie w macicy, ilość płynu owodniowego oraz położenie i strukturę łożyska. W zależności od stadium ciąży można również ocenić aktywność serca płodu, ruchy kończyn oraz inne ważne parametry.
 • Badania specjalistyczne:
  W pewnych sytuacjach, jeśli istnieją jakiekolwiek obawy co do rozwoju płodu lub jeżeli matka ma pewne ryzykowne czynniki, lekarz może zlecić bardziej zaawansowane badania USG, takie jak echokardiografia płodowa (aby dokładnie ocenić serce płodu) czy USG genetyczne.
 • Zakończenie badania:
  Po zakończonym badaniu lekarz usuwa żel z brzucha pacjentki. W wielu przypadkach lekarz omawia wyniki badania od razu po jego zakończeniu. Czasami sytuacja może wymagać dodatkowego konsultowania się z innymi specjalistami.
 • Dokumentacja:
  Często pacjentka otrzymuje zdjęcia lub wydruki z badania, a czasem nawet krótki film. Jest to wspaniała pamiątka z okresu ciąży.

Czy każda ciężarna musi przejść USG?

Choć USG w ciąży jest zdecydowanie zalecane, nie zalicza się do badań obowiązkowych. Jednak jego znaczenie w diagnostyce prenatalnej jest nieocenione. Pozwala na wczesne wykrycie wielu wad wrodzonych i innych nieprawidłowości, np. problemów z łożyskiem czy ilością płynu owodniowego. Ponadto pierwsza ultrasonografia ciąży daje pewność, że wszystko przebiega prawidłowo.

USG – kto wykonuje?

USG ciąży wykonuje radiolog lub lekarz specjalizujący się w ultrasonografii ginekologiczno-położniczej. W niektórych placówkach badania USG ciąży mogą być również przeprowadzane przez doświadczonych ginekologów-położników, którzy przeszli odpowiednie szkolenia z zakresu ultrasonografii.

Ważne jest, aby badanie było przeprowadzane przez odpowiednio przeszkoloną osobę, która posiada niezbędne umiejętności i wiedzę do interpretacji obrazów ultrasonograficznych. Specjalista potrafi dokładnie ocenić rozwój płodu, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości czy patologie. Co dzieje się trudniejszych przypadkach, gdy istnieją podejrzenia o specyficzne wady lub choroby płodu? Wówczas pacjentka może być skierowana do bardziej specjalistycznego ośrodka lub do lekarza o wyższej specjalizacji w dziedzinie ultrasonografii prenatalnej.

Badanie USG w ciąży – podsumowanie informacji

USG ciąży to kluczowe narzędzie diagnostyczne, które pomaga monitorować zdrowie i rozwój płodu. Chociaż nie jest to badanie obowiązkowe, specjaliści gorąco je zalecają ze względu na jego zdolność do wczesnego wykrywania nieprawidłowości i wad wrodzonych. Dzięki temu badaniu przyszli rodzice mogą również doświadczyć niezapomnianych chwil, obserwując swoje nienarodzone dziecko. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę, warto zastanowić się nad przeprowadzeniem tego badania i konsultacją z lekarzem specjalistą. Pozwoli to uzyskać pełniejszy obraz zdrowia swojego dziecka.

Bibliografia

 • „Diagnostyka prenatalna w praktyce”, red. D. Borowski, P. Węgrzyn, M. Wielgoś, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
 • „Opieka nad kobietą ciężarną”, red. A. Bień, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
 • S. Jopkiewicz, Badania prenatalne jako podstawowy element profilaktyki wad rozwojowych i innych chorób
  genetycznych z perspektywy bioetyki
  [w:] „Problemy nauk medycznych i nauk o zdrowiu", red. K. Pujer, t. 3, Wrocław 2017.
 • Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym – 2020 rok [w:] „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna”, 2020.
Ikonka strzałki | test Nifty Pro

Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%

Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.

1. Wybierz poradnię lub wizytę domową
2. Wybierz lokalizację

Zadzwonimy do Ciebie, aby znaleźć najbliższą poradnię

3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
2. Wpisz swój adres
3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA: Bez płatności z góry
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję!Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups!Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Niebieski gradient || Nifty Pro
Fioletowy gradient || Nifty Pro
ikonks ptaszek na białym tle | Test nifty pro