Porównanie testów prenatalnych NIFTY i SANCO - który wybrać?

Porównanie skuteczności i dokładności testów SANCO i NIFTY

Porównaj testy prenatalne NIFTY i SANCO. Który wybrać? Sprawdź różnice i zakres badań!
Czerwone serce małe | Nifty Pro
Zespół NIFTY
8 minut do przeczytania

Spis treści:

This is some text inside of a div block.
This is some text inside of a div block.

Porównanie skuteczności i dokładności testów SANCO i NIFTY

Testy prenatalne są niezwykle ważne dla przyszłych rodziców, ponieważ pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych chorób genetycznych u rozwijającego się dziecka. W artykule przedstawimy porównanie dwóch popularnych testów prenatalnych - SANCO i NIFTY Pro. Omówimy skuteczność i dokładność obu testów, bezpieczeństwo ich wykonania oraz dostępne opcje dodatkowe. Dowiemy się również, czy istnieje możliwość wykonania testu NIFTY Pro po badaniu SANCO. Czy cena powinna mieć wpływ na wybór między tymi dwoma testami? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć, aby pomóc przyszłym rodzicom podjąć najlepszą decyzję dotyczącą badań prenatalnych.

Cecha NIFTY pro SANCO wersja rozszerzona SANCO wersja podstawowa
Typ badania Nieinwazyjne, przesiewowe badanie prenatalne Nieinwazyjne, przesiewowe badanie prenatalne Nieinwazyjne, przesiewowe badanie prenatalne
Badana próbka Krew mamy zawierająca wolne płodowe DNA Krew mamy zawierająca wolne płodowe DNA Krew mamy zawierająca wolne płodowe DNA
Czułość testu dla podstawowych trisomii w ciąży pojedynczej Łącznie ponad 99% Wersja podstawowa i rozszerzona ponad 99% Wersja podstawowa i rozszerzona ponad 99%
Określenie płci (na życzenie)
Ryzyko poronienia, zakażenia wewnątrzmacicznego
Kiedy można wykonać test Po 10 tygodniu ciąży Po 10 tygodniu ciąży Po 10 tygodniu ciąży
Czas oczekiwania na wynik Do 10 dni roboczych (czas maksymalny, często szybciej 5-6 dni) Do 5 dni roboczych Do 5 dni roboczych
Gdzie wykonywana jest analiza Laboratorium Gene Planet w Zagrzebiu (Chorwacja) Laboratorium Genomed w Warszawie (Polska) Laboratorium Genomed w Warszawie (Polska)
Metoda badania Sekwencjonowanie Nowej Generacji, dane analizowane są przy użyciu zastrzeżonych algorytmów bioinformatycznych BGI Sekwencjonowanie z wykorzystaniem WGS, dane są porównywane przy użyciu algorytmów analizy bioinformatycznej. Technologia VeriSeq amerykańskiej firmy Illumina Sekwencjonowanie z wykorzystaniem WGS, dane są porównywane przy użyciu algorytmów analizy bioinformatycznej. Technologia VeriSeq amerykańskiej firmy Illumina
Walidacja kliniczna NIFTY posiada najszerszą walidację dostępną dla NIPT (146 958 ciąż) Technologia zwalidowana przez firmę Illumina: 13 607 ciąż [2] i 2335 ciąż [3] Technologia zwalidowana przez firmę Illumina: 13 607 ciąż [2] i 2335 ciąż [3]
Liczba badań wykonanych na całym świecie Ponad 10 000 000 Brak danych Brak danych
Co bada test w ciąży pojedynczej? Analiza liczby chromosomów: 6 trisomii (chromosomy autosomalne) oraz 4 choroby związane z zaburzeniami liczby chromosomów płci Analiza liczby wszystkich chromosomów (autosomalnych oraz chromosomów płci) Analiza 3 trisomii autosomalnych oraz aneuploidie chromosomów płci (X, Y)
Trisomia 21 (zespół Downa)
Trisomia 18 (zespół Edwardsa)
Trisomia 13 (zespół Patau)
Trisomia 9
Trisomia 16
Trisomia 22
Zespół Jacobsa (XYY)
Zespół Turnera (X)
Zespół Klinefeltera (XXY)
Trisomia chromosomu X (XXX)
Zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji 84 zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji dotyczące wszystkich chromosomów, w tym zespół DiGeorge’a Zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji o wielkości co najmniej 7 Mpz dotyczące chromosomów autosomalnych

NIFTY a SANCO: porównanie skuteczności i dokładności testów

Badania naukowe potwierdzają, że zarówno test SANCO, jak i badanie NIFTY Pro są skutecznymi narzędziami diagnostycznymi w wykrywaniu chorób genetycznych u nienarodzonego dziecka. Przeprowadzone badania wykazały wysoką czułość i swoistość obu testów, co oznacza, że mają one zdolność do wykrywania obecności lub braku określonych zaburzeń genetycznych z dużą dokładnością.

Porównując wyniki uzyskiwane przy użyciu testów SANCO i NIFTY, trudno jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest bardziej precyzyjny. Oba badania dostarczają istotnych informacji na temat ryzyka wystąpienia groźnych chorób genetycznych u dziecka. Wybór między nimi powinien być dokonywany indywidualnie, uwzględniając zarówno preferencje pacjentki, jak i zalecenia lekarza prowadzącego ciążę.

NIFTY czy SANCO: bezpieczeństwo i wygoda wykonania testów

Procedura przeprowadzania testów SANCO i NIFTY jest bardzo podobna. Oba badania wykorzystują analizę krwi matki, która zawiera fragmenty DNA płodu. Próbkę krwi można pobrać już od 10. tygodnia ciąży, co czyni te testy dostępnymi we wcześniejszym okresie niż tradycyjne metody diagnostyczne.

Wykonanie tych badań jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla nienarodzonego dziecka. Testy są nieinwazyjne, co oznacza, że nie wymagają pobierania próbki płynu owodniowego ani innych procedur związanych z ryzykiem powikłań. Badanie polega jedynie na pobraniu próbki krwi od pacjentki.

Pacjentka może odczuwać pewien dyskomfort związany z pobraniem krwi, ale jest to zazwyczaj minimalne i krótkotrwałe. W przypadku obu testów, wyniki są dostępne w stosunkowo krótkim czasie - zwykle trwa to od kilku dni do dwóch tygodni.

Pod względem komfortu dla pacjentki, test NIFTY jest często preferowany ze względu na mniejszą ilość pobieranego materiału biologicznego i szybszy czas oczekiwania na wynik. Jednakże, wybór między testem SANCO a testem NIFTY powinien być dokonywany indywidualnie, uwzględniając preferencje i zalecenia lekarza prowadzącego ciążę.

Zakres badania i dostępne opcje dodatkowe w teście NIFTY Pro

Test NIFTY Pro to zaawansowana wersja standardowego testu NIFTY, która oferuje szerszy zakres badań genetycznych. Różnica między tymi dwoma testami polega głównie na ilości informacji, które można uzyskać na temat genotypu nienarodzonego dziecka.

W przypadku testu NIFTY Pro, dodatkowo analizowane są m.in. ryzyko wystąpienia zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Patau, a także mikrodelecji chromosomowych takich jak zespół DiGeorge'a czy zespół Cri du Chat. Dzięki temu testowi można uzyskać jeszcze bardziej szczegółową informację na temat zdrowia i rozwoju dziecka.

Test NIFTY Pro jest szczególnie polecany dla kobiet w grupie ryzyka lub tych, które chcą uzyskać jak najwięcej informacji na temat zdrowia swojego dziecka. Dodatkowe badania genetyczne oferowane przez ten test mogą pomóc w wykryciu ewentualnych zaburzeń genetycznych już we wczesnym okresie ciąży, co pozwala na podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych i terapeutycznych.

NIFTY Pro czy SANCO? Możliwość wykonania testu NIFTY Pro po badaniu SANCO

Po przeprowadzeniu testu SANCO, nie ma żadnych przeciwwskazań ani ograniczeń do wykonania kolejnego badania, takiego jak test NIFTY Pro. Kobieta może bezpiecznie zdecydować się na dodatkowe badanie, aby uzyskać jeszcze więcej informacji na temat zdrowia swojego nienarodzonego dziecka.

Wykonanie testu NIFTY Pro po badaniu SANCO może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze, ten zaawansowany test genetyczny oferuje szerszy zakres badań, co oznacza, że można uzyskać jeszcze bardziej szczegółowe informacje na temat ryzyka wystąpienia różnych zaburzeń genetycznych. Dzięki temu rodzice mogą być lepiej przygotowani i świadomi ewentualnych zagrożeń dla zdrowia swojego dziecka.

Test NIFTY Pro pozwala również na wykrycie mikrodelecji chromosomowych, takich jak zespół DiGeorge'a czy zespół Cri du Chat. Te dodatkowe informacje mogą być niezwykle cenne dla rodziców w podejmowaniu decyzji dotyczących dalszej opieki medycznej i terapeutycznej.

SANCO czy NIFTY: czy cena powinna mieć wpływ na wybór między testem SANCO a NIFTY?

Wybierając badanie prenatalne, wiele czynników powinno być branych pod uwagę. Jednym z nich jest oczywiście cena testu. Jednak czy cena powinna mieć wpływ na ostateczny wybór między testem SANCO a NIFTY? To pytanie, które często zadają sobie przyszłe mamy.

Ważne jest, aby pamiętać, że badania prenatalne mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i rozwoju nienarodzonego dziecka. Ich celem jest wykrycie ewentualnych zaburzeń genetycznych, które mogą wpłynąć na życie maluszka. Dlatego też, decyzja dotycząca wyboru badania nie powinna być oparta wyłącznie na cenie.

Jednakże, rozważając aspekt finansowy, warto zauważyć, że ceny testów SANCO i NIFTY są podobne. Oba badania są inwestycją w zdrowie dziecka i spokój rodziców. Warto jednak pamiętać, że cena nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. To on najlepiej zna indywidualne potrzeby pacjentki i może pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

Testy NIFTY a SANCO: narzędzie do wczesnego wykrywania chorób genetycznych

Badania prenatalne, takie jak testy SANCO i NIFTY, stanowią niezwykle cenne narzędzia w wczesnym wykrywaniu chorób genetycznych u nienarodzonego dziecka. Przeprowadzenie tych badań we wcześniejszym etapie ciąży pozwala na podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych i terapeutycznych, które mogą znacząco wpłynąć na zdrowie i rozwój maluszka.

Testy SANCO i NIFTY pozwalają na wykrycie różnych chorób genetycznych, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau oraz mikrodelecje chromosomowe. Dzięki tym badaniom możliwe jest uzyskanie istotnych informacji na temat ryzyka wystąpienia tych schorzeń u dziecka. W przypadku pozytywnego wyniku badania, czyli potwierdzenia obecności zaburzeń genetycznych, istnieje wiele możliwości dalszych działań mających na celu zapewnienie jak najlepszej opieki medycznej dla dziecka. Może to obejmować konsultacje z lekarzem specjalistą, planowanie odpowiedniej terapii oraz przygotowanie się emocjonalne rodziców na ewentualne trudności związane z rozwojem dziecka.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Jakie są rodzaje testów prenatalnych?

Istnieje wiele różnych testów prenatalnych, ale najczęściej wykonywane to testy NIPT to test NIFTY Pro oraz test SANCO.

Jaki test prenatalny wybrać: test NIFTY czy SANCO?

Wybór testu prenatalnego zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb. Przed podjęciem decyzji warto przeczytać informacje na temat obu testów.

Jakie są wyniki testu SANCO?

Wyniki testu SANCO mogą wskazywać na obecność lub brak nieprawidłowości genetycznych u dziecka.

Gdzie można wykonać test SANCO?

Test SANCO można wykonać w punktach diagnostycznych w całej Polsce.

Test SANCO czy NIFTY: czy porównanie pomoże?

Porównanie testu NIFTY Pro i testu SANCO może pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniego badania prenatalnego.

Ile czasu trzeba czekać na wyniki badania prenatalnego?

Czas oczekiwania na wyniki testu prenatalnego może się różnić ale zazwyczaj wynosi 5-6 dni.

Jakie informacje można uzyskać z wyników badania prenatalnego?

Wyniki badania prenatalnego mogą dostarczyć informacji na temat zdrowia genetycznego dziecka oraz ewentualnych nieprawidłowości.

Ikonka strzałki | test Nifty Pro

Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%

Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.

1. Wybierz poradnię lub wizytę domową
2. Wybierz lokalizację

Zadzwonimy do Ciebie, aby znaleźć najbliższą poradnię

3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
2. Wpisz swój adres
3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA: Bez płatności z góry
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję!Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups!Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Niebieski gradient || Nifty Pro
Fioletowy gradient || Nifty Pro
ikonks ptaszek na białym tle | Test nifty pro