ręce trzymające kartonik | badania prenatalne co to takiego

Badania prenatalne – co to takiego? Na czym polegają?

Interesują cię badania prenatalne? W jednym miejscu poznasz ich przebieg, cel i rodzaje. Sprawdź i pozbądź się wątpliwości!
Czerwone serce małe | Nifty Pro
Zespół NIFTY
11 min do przeczytania

Spis treści:

This is some text inside of a div block.
This is some text inside of a div block.

Badania prenatalne pozwalają poznać stan zdrowia nienarodzonego dziecka. To także szansa na wczesne wykrycie wad genetycznych. Kiedy warto skorzystać z takiej metody diagnostycznej i jak wygląda badanie prenatalne? Tłumaczymy, dlaczego przeprowadza się badania płodu w ciąży.

Zapamiętaj! Najważniejsze informacje

 • Badania prenatalne pozwalają ocenić stan zdrowia dziecka jeszcze przed narodzinami.
 • Badania prenatalne służą diagnostyce wad rozwojowych i chorób genetycznych.
 • Badania dzielą się na nieinwazyjne i inwazyjne.
 • Badania prenatalne nie są obowiązkowe, ale w wielu przypadkach zalecane.
 • Wykonuje się je na różnych etapach ciąży.
 • Niektóre badania są refundowane przez NFZ.
 • Koszt płatnej diagnostyki zależy od rodzaju badania i miejsca jego wykonywania.

Czym jest badanie prenatalne?

Czym są badania prenatalne? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Można powiedzieć bardzo ogólnie, że są to różnego rodzaju procedury diagnostyczne, które pomagają lekarzom ocenić stan zdrowia dziecka jeszcze przed jego narodzeniem. Badania te mogą być przeprowadzane na różnych etapach ciąży i obejmują zróżnicowane techniki, takie jak ultrasonografia, badania krwi czy testy genetyczne. Wartością badania prenatalnego jest możliwość wczesnego wykrycia potencjalnych problemów zdrowotnych u nienarodzonego dziecka. Pozwala to na wcześniejsze rozpoczęcie leczenia, a także pomaga przyszłym rodzicom przygotować się na ewentualne wyzwania.

Zastanawiasz się, czy badania prenatalne są obowiązkowe? Tego rodzaju badań przyszła mama nie musi wykonywać, ponieważ nie jest do nich zobligowana. Warto jednak rozważyć taką możliwość, zwłaszcza jeśli kobieta zaszła w ciążę po ukończeniu 35. roku życia lub urodziła już dziecko z niepełnosprawnością albo wadą genetyczną.

Badanie prenatalne w ciąży pozwoli potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Zapewni spokój, którego tak bardzo potrzebujesz jako przyszła mama. O badaniach prenatalnych warto porozmawiać z ginekologiem prowadzącym ciążę. Podpowie on, gdzie, kiedy i jakie badania wykonać, wytłumaczy, kiedy ryzyko wystąpienia wad genetycznych jest największe, a także wyjaśni, dlaczego czasem niezbędne jest inwazyjne badanie prenatalne.

Rodzaje badań prenatalnych badania prenatalne nieinwazyjne

Jakie badania prenatalne zostaną wykonane w twoim przypadku? O tym zadecyduje lekarz. Warto wiedzieć jednak, jakie są możliwości. Badania prenatalne dzielą się na nieinwazyjne i inwazyjne – to podstawowa klasyfikacja tego typu diagnostyki. Przyszłe mamy spotkają się również z inną terminologią – badania prenatalne przesiewowe i diagnostyczne. W medycynie termin przesiewowy odnosi się do badań, które są przeprowadzane na szeroką skalę w celu wczesnego wykrycia chorób. Badania przesiewowe prenatalne mają na celu identyfikację ciąż, które mogą mieć zwiększone ryzyko wystąpienia określonych wad genetycznych lub wrodzonych. Oto kilka najczęściej przeprowadzanych badań przesiewowych.

Badanie USG

Jakie USG na badaniach prenatalnych da odpowiedź na pytania dotyczące chorób płodu? To tzw. USG prenatalne, które powinno być wykonane aż trzykrotnie w I trymestrze ciąży (pomiędzy 11. a 14. tygodniem), w II trymestrze (18.-22. tydzień) oraz pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży. W trakcie badania lekarz może dokonać całościowej oceny rozwoju płodu, wykryć niektóre wady wrodzone i genetyczne. Podczas pierwszego USG wykonuje się pomiar przezierności fałdu karkowego. Kolejne służy ocenie budowy ciała dziecka i poszczególnych narządów wewnętrznych. Dzięki USG możesz poznać płeć dziecka, sprawdzić wiek ciąży i ustalić przybliżony termin porodu.

USG prenatalne służy również wykrywaniu wad rozwojowych i genetycznych, przede wszystkim umożliwia wykrycie trisomii chromosomów (21., 18., 13.), które odpowiadają za zespół Downa, Edwardsa i Pataua. To nieskomplikowane badanie pozwala zdiagnozować wady narządów wewnętrznych, cewy nerwowej, kończyn. Podczas USG lekarz ocenia również wielkość, położenie i wygląd łożyska. Gdybyś zapytała, jakie badanie jest najbezpieczniejsze i zawsze warte wykonania, usłyszysz na pewno, że USG prenatalne. Kiedy wykonać USG? Twój lekarz prowadzący wyznaczy najlepszy termin na przeprowadzenie badania.

Test PAPP-A

Test przesiewowy PAPP-A jest przeprowadzany w pierwszym trymestrze ciąży i polega na pomiarze poziomu białka PAPP-A (ang. pregnancy-associated plasma protein A) we krwi matki. Niski poziom PAPP-A może wskazywać na zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu Downa u dziecka. To kolejne bezinwazyjne badanie, które warto przeprowadzić u każdej ciężarnej. Test ten wykonuje się na wczesnym etapie ciąży (pomiędzy 10. a 14. tygodniem). To najczulszy test wśród dostępnych nieinwazyjnych metod diagnostyki prenatalnej. Warto pamiętać, że wynik powinien być zawsze interpretowany przez lekarza. Jeśli jest on nieprawidłowy, konieczne może być przeprowadzenie dalszych badań.

Test potrójny lub czteropunktowy

Test ten przeprowadzany jest zazwyczaj w drugim trymestrze ciąży i polega na pomiarze poziomu trzech lub czterech substancji we krwi matki. Są to: alfafetoproteina (AFP), hormon ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG), estriol niezwiązany (uE3) i inhibina A. Nieprawidłowe poziomy tych substancji mogą wskazywać na zwiększone ryzyko wystąpienia wad genetycznych, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa, a także na wady cewy nerwowej. Badanie jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne. Polega na pobraniu od ciężarnej kobiety próbki krwi. Wykonuje się je między 15. a 21. tygodniem ciąży.

Test przesiewowy NIPT

Test NIPT (ang. Non-Invasive Prenatal Testing) to nowoczesne badanie przesiewowe, które pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia niektórych wad genetycznych, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Pataua. Test polega na analizie wolnego DNA płodowego we krwi matki i jest możliwy do przeprowadzenia już od 10 tygodnia ciąży. Badanie to wyróżnia bardzo wysoka czułość i całkowite bezpieczeństwo. Jednym z dostępnych testów NIPT jest NIFTY i jego najnowsza wersja NIFTY Pro próbka krwi badana jest z wykorzystaniem nowoczesnych metod bioinformatycznych.

Inwazyjne badania prenatalne

Do badań prenatalnych zaliczane są również badania diagnostyczne, których celem jest postawienie diagnozy. Są wykonywane, gdy badanie przesiewowe wykazało zwiększone ryzyko występowania wad rozwojowych, genetycznych. W takich sytuacjach lekarz może zlecić amniopunkcję i biopsję trofoblastu. Pierwsze polega na pobraniu próbek płynu owodniowego, a w drugim pobiera się fragmenty tkanki łożyska. Inwazyjne badania prenatalne w ciąży obarczone są pewnym ryzykiem powikłań, dlatego wykonuje się je tylko w uzasadnionych przypadkach. Oto lista najważniejszych badań prenatalnych inwazyjnych.

Amniopunkcja

U kobiet w ciąży niekiedy wykonuje się tzw. amniopunkcję, czyli pobranie płynu owodniowego. W płynie tym znajdują się komórki płodu, które mogą być badane pod kątem wad genetycznych i chromosomalnych. Procedura ta jest zazwyczaj przeprowadzana między 15. a 20. tygodniem ciąży. Metoda niesie za sobą niewielkie ryzyko powikłań takich jak krwawienie, infekcja, a w rzadkich przypadkach nawet poronienie. Jak wykonuje się badanie prenatalne płynu owodniowego? Pod kontrolą USG lekarz wprowadza igłę przez ścianę brzucha pacjentki i pobiera około 20 ml płynu, który zostaje przekazany do zbadania.

Biopsja trofoblastu (CVS)

Biopsja trofoblastu, znana również jako CVS (Chorionic Villus Sampling), polega na pobraniu próbek tkanki łożyska, które są następnie badane pod kątem wad genetycznych. CVS jest zazwyczaj przeprowadzane między 11. a 14. tygodniem ciąży. Podobnie jak amniopunkcja, wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań. Biopsję kosmówki wykonuje się w celu wykrycia chorób jak mukowiscydoza, dystrofia mięśniowa, niedokrwistość sierpowata, hemofilia, zespół Downa, Edwardsa, zespół Turnera i wiele innych.

Kordocenteza (FBS)

Kordocenteza, zwana również pobraniem krwi z pępowiny (FBS, Fetal Blood Sampling), jest procedurą, która polega na pobraniu próbki krwi płodu bezpośrednio z pępowiny. To badanie przeprowadza się zazwyczaj po 18 tygodniu ciąży. Jest ono przeprowadzane w sytuacjach, gdy inne metody diagnostyki wykazały potencjalne problemy zdrowotne. Kordocenteza pozwala na dokładną analizę krwi płodu, w tym badania chromosomalne, pod kątem poziomu tlenu czy występowania ewentualnej infekcji. Jest to procedura wysokiego ryzyka, dlatego stosuje się ją tylko wtedy, gdy inne metody są niewystarczające.

Badania płodu w ciąży pomagają wykryć wiele nieprawidłowości, dlatego warto pamiętać o możliwości ich przeprowadzenia. Nie wiesz, czy w twoim przypadku konieczne są badania prenatalne diagnostyczne lub przesiewowe? Porozmawiaj z lekarzem, aby rozważyć zarówno potencjalne korzyści, jak i ryzyko. Zawsze warto omówić wszelkie obawy z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Kto powinien wykonać badania prenatalne?

Kiedy warto, a kiedy trzeba robić badania prenatalne? Dla kogo badania prenatalne są koniecznością? Zastanawiasz się, czy każda ciężarna powinna udać się na badania prenatalne? Czy są one obowiązkowe? Badania prenatalne są zalecane dla wszystkich kobiet w ciąży, niezależnie od wieku, historii medycznej czy wyników wcześniejszych badań. Niektóre badania, takie jak ultrasonografia, są standardową częścią opieki prenatalnej i przeprowadza się je u wszystkich ciężarnych. Inne metody, szczególnie te inwazyjne, są zalecane tylko dla określonych grup kobiet, szczególnie dla tych, które mają zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z wadami genetycznymi lub wrodzonymi.

W którym tygodniu ciąży robić badania prenatalne? Czas przeprowadzenia badań prenatalnych zależy od typu badania. Niektóre, takie jak test PAPP-A, są wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży, podczas gdy inne, takie jak test potrójny, są przeprowadzane w drugim trymestrze. Badania inwazyjne, takie jak amniopunkcja lub biopsja trofoblastu, są zazwyczaj przeprowadzane między 11. a 20. tygodniem ciąży, w zależności od konkretnej sytuacji.

Mówienie o badaniach prenatalnych jako o konieczności może być mylące, ponieważ ostateczna decyzja o przeprowadzeniu tych badań zawsze należy do kobiety. Jednak są sytuacje, w których lekarz może zdecydowanie zalecić takie badania. Kiedy tak się dzieje? Jeśli masz 35 lat lub więcej, masz rodzinne lub osobiste historie wad genetycznych, byłaś narażona na działanie szkodliwych substancji środowiskowych lub leków, które mogą powodować wady wrodzone, a także gdy cierpisz na chorobę, która może wpłynąć na ciążę (nadciśnienie, cukrzyca).

Czy skierowanie jest niezbędne?

Badania prenatalne bez skierowania to np. USG. W przypadku badań bardziej specjalistycznych, a zwłaszcza inwazyjnych, konieczne jest skierowanie od lekarza. W Polsce wiele badań prenatalnych jest refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w tym badania ultrasonograficzne i niektóre testy przesiewowe (to bezpłatne badania prenatalne). Zawsze warto upewnić się, które badania są płatne.

Dlaczego warto wykonać badanie prenatalne?

Wiesz już, czym są prenatalne badania i jakie badanie prenatalne jest bezinwazyjne, a jakie obarczone ryzykiem. Wiesz też, ile badań prenatalnych w ciąży można wykonać. Pora sprawdzić, jakie są wady i zalety badań prenatalnych i dlaczego warto się na nie zdecydować.

Badania prenatalne mają wiele zalet. Przede wszystkim dają one możliwość poznania stanu zdrowia dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Dzięki temu rodzice mogą lepiej przygotować się na ewentualne wyzwania, które mogą pojawić się po urodzeniu (choroby genetyczne). Badania prenatalne pomagają w wykryciu poważnych wad wrodzonych, które mogą wymagać interwencji medycznej już w życiu płodowym lub bezpośrednio po urodzeniu. USG pozwala kontrolować przebieg ciąży i obserwować rozwój płodu.

Pomimo tych niewątpliwych korzyści badania prenatalne mają też swoje wady. Niektóre z nich, szczególnie te inwazyjne, wiążą się z niewielkim ryzykiem powikłań. Mogą one również prowadzić do niepotrzebnego stresu, jeśli wyniki są niejednoznaczne lub trudne do zinterpretowania. Jeśli jednak będą w normie, mogą uspokoić mamę i sprawić, że będzie się mniej martwić w czasie ciąży. Decyzję o wykonaniu badań warto zawsze przedyskutować z partnerem i skonsultować z lekarzem.

Badania prenatalne – jak wyglądają?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, jak wyglądają badania prenatalne w ciąży. O badaniach prenatalnych mówi się coraz więcej, wciąż jednak budzą one obawy u ciężarnych. Temat ten wiąże się też z wieloma pytaniami: jakie badania prenatalne w ciąży wykonać i jak wygląda procedura? Zatem, jak wygląda badanie prenatalne? Może ono wiązać się jedynie z pobraniem krwi od matki oraz przeprowadzeniem nieinwazyjnego USG przez powłoki brzuszne.

Inaczej wygląda kwestia badań prenatalnych inwazyjnych, które zazwyczaj przeprowadza się w warunkach szpitalnych. Wykonuje je specjalnie przeszkolony personel medyczny, z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Na czym polegają badania prenatalne inwazyjne? Może to być pobranie płynu owodniowego czy fragmentu tkanki łożyska. Każde takie badanie wykonuje się na określonym etapie ciąży.

Badanie prenatalne ile trwa?

Zastanawiasz się, ile trwa badanie prenatalne? Bardzo duże znaczenie ma, czy jest to badanie inwazyjne, czy bezinwazyjne. Czego możesz się spodziewać?

 • badania przesiewowe (takie jak test PAPP-A czy test potrójny) to badania krwi, które zazwyczaj nie trwają dłużej niż kilka minut; wyniki są zwykle dostępne po kilku dniach;
 • ultrasonografia (USG) standardowe badanie USG zazwyczaj trwa od 15 do 30 minut, chociaż czas trwania badania może zależeć od stopnia zaawansowania ciąży, pozycji płodu i tego, co dokładnie jest badane; bardziej szczegółowe badania, takie jak USG morfologiczne, mogą trwać nawet do godziny;
 • test prenatalny nieinwazyjny (NIPT) podobnie jak inne badania krwi trwa zazwyczaj tylko kilka minut; wyniki są dostępne po 1-2 tygodniach;
 • czas trwania badań inwazyjnych, takich jak amniopunkcja czy biopsja trofoblastu (CVS), może być różny; samo pobranie próbki zazwyczaj trwa od 20 do 30 minut, ale cała wizyta, włączając w to czas na przygotowanie i obserwację po zabiegu, może trwać nawet do dwóch godzin; wyniki badania są zwykle dostępne po 2-3 tygodniach, choć czas ten może być krótszy w przypadku niektórych specyficznych testów.

Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo trwa badanie prenatalne. Wszystko zależy od tego, jakie badania prenatalne mają być wykonane.

Kto powinien się zdecydować na badania prenatalne?

Kto powinien zdecydować się na wykonanie badań prenatalnych? Choć badania genetyczne przeznaczone są dla wszystkich przyszłych matek, istnieje pewna grupa ciężarnych, która powinna szczególnie zastanowić się nad ich wykonaniem. To przede wszystkim:

 • kobiety w wieku powyżej 35 lat: ryzyko genetyczne (np. urodzenie dziecka z zespołem Downa) zwiększa się z wiekiem matki, dlatego kobiety w późniejszym wieku rozrodczym mogą być zachęcane do wykonania badań prenatalnych;
 • kobiety, u których w rodzinie występują genetyczne choroby lub wady; badania prenatalne mogą pomóc ocenić ryzyko ich wystąpienia u dziecka;
 • kobiety, które miały wcześniej problemy z ciążą (poronienia, martwe urodzenia, dzieci urodzone z wadami genetycznymi lub rozwojowymi); panie te mogą być zachęcane do wykonania badań prenatalnych;
 • kobiety, które były narażone na potencjalnie szkodliwe dla płodu czynniki środowiskowe, takie jak niektóre leki, alkohol, narkotyki lub promieniowanie;
 • ciężarne, które są nosicielkami określonych chorób genetycznych, takich jak mukowiscydoza, talasemia czy sferocytoza;
 • kobiety z istniejącymi schorzeniami, które mogą wpłynąć na ciążę, takimi jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, itp.

Ile badań prenatalnych w ciąży powinny wykonać kobiety z grup ryzyka? To kwestia indywidualna, zawsze uzgadniana z lekarzem, wynikająca z określonych wskazań.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia badań prenatalnych?

Co to jest badanie prenatalne w ciąży i jakie są wskazania do przeprowadzenia diagnostyki? Badania prenatalne umożliwiają wykrycie wad rozwojowych i genetycznych, pozwalają na ocenę ryzyka ich wystąpienia. Dlatego powinny o nich pomyśleć zwłaszcza kobiety, u których w rodzinie pojawiły się schorzenia tego rodzaju. Wskazaniem jest też wiek powyżej 35 lat, a także niektóre choroby. Oczywiście o badaniach takich może myśleć każda ciężarna. Warto zrobić np. USG czy badania z krwi.

Badania prenatalne wady i zalety

Jeśli rozważamy zalety i wady tego rodzaju diagnostyki, trzeba najpierw uświadomić sobie, co dają badania prenatalne. Po co badania prenatalne są wykonywane? To przede wszystkim możliwość wczesnego zdiagnozowania poważnych chorób rozwojowych i genetycznych. To szansa na podjęcie wczesnego leczenia (jeszcze w łonie matki) i zapewnienia dziecku i ciężarnej właściwej opieki w czasie ciąży, podczas porodu i już po narodzinach dziecka. Dziś, w dobie rozwijającej się medycyny, rola badań prenatalnych jest nie do przecenienia.

Badania prenatalne – zalety

Czym są badania prenatalne? Oto najważniejsze korzyści płynące z badań prenatalnych:

 • wczesne wykrywanie potencjalnych problemów – badania prenatalne mogą wykryć wiele różnych problemów zdrowotnych u płodu, w tym wady genetyczne i wrodzone, zanim dziecko się urodzi; daje to rodzicom i lekarzom czas na planowanie odpowiedniej opieki;
 • planowanie i przygotowanie – jeżeli badania prenatalne wykazują, że dziecko ma określone schorzenie lub wadę, rodzice mają więcej czasu na przygotowanie się do opieki nad dzieckiem z konkretnymi potrzebami; mogą szukać specjalistów, zdobywać wiedzę na temat schorzenia czy przygotować odpowiednie warunki w domu;
 • możliwość interwencji – w niektórych przypadkach, jeżeli badania prenatalne wykazują poważne problemy zdrowotne, lekarze mogą zasugerować interwencję jeszcze przed narodzinami dziecka;
 • redukcja stresu i niepewności – wielu rodzicom, wiedza, że ich dziecko rozwija się prawidłowo, może przynieść ulgę i zmniejszyć stres związany z ciążą;
 • pomoc w decyzji o kontynuacji ciąży – w niektórych przypadkach, gdy badania prenatalne wykazują poważne anomalie, rodzice mogą stanąć przed trudną decyzją o kontynuacji ciąży; dla niektórych rodziców dostęp do tych informacji jest ważny;
 • zrozumienie ryzyka genetycznego – badania prenatalne mogą pomóc rodzicom zrozumieć ryzyko genetyczne, co ma znaczenie w kontekście planowania przyszłych ciąż.

Wady badań prenatalnych

Wiesz już, co to są badania prenatalne. Pora sprawdzić, czy mają one jakieś wady. Oto kilka aspektów, o których nie można zapomnieć:

 • niepewność i stres niektóre badania prenatalne mogą dostarczyć wyników, które nie są jednoznaczne lub które wymagają dodatkowych badań; to może wywoływać dodatkowy stres i niepokój;
 • ryzyko dla ciąży niektóre badania prenatalne, takie jak amniopunkcja czy biopsja trofoblastu niosą ze sobą niewielkie ryzyko poronienia lub innych komplikacji;
 • ograniczenia w wykrywaniu wad nie wszystkie wady i choroby genetyczne mogą być wykryte na podstawie badań prenatalnych; niektóre problemy mogą nie być widoczne aż do narodzin, a nawet dłużej;
 • fałszywe wyniki istnieje ryzyko tzw. fałszywie dodatnich i fałszywie ujemnych wyników; na przykład test może wskazać problem, który tak naprawdę nie istnieje (fałszywie dodatni), ale też nie wykazać problemu, który faktycznie występuje (fałszywie ujemny);
 • trudności emocjonalne otrzymanie wiadomości o potencjalnej wadzie lub chorobie u dziecka może być emocjonalnie trudne i stresujące dla rodziców;
 • koszty – niektóre badania prenatalne mogą być kosztowne, a nie wszystkie są pokrywane przez ubezpieczenie zdrowotne;
 • etyczne i moralne dylematy wykrycie poważnych wad u płodu może postawić rodziców przed trudnymi decyzjami, takimi jak kontynuowanie ciąży lub jej przerwanie.

Czy badania prenatalne są obowiązkowe?

Zastanawiasz się, jakie są badania prenatalne obowiązkowe? Choć nie ma obowiązku wykonywania badań prenatalnych, zazwyczaj każda ciężarna ma zalecane badania jak USG, badania z krwi i moczu. Mogą one obejmować sprawdzenie poziomu hemoglobiny (aby wykryć anemię), grupy krwi i czynnika Rh, wykrycie obecności przeciwciał przeciwko różnym chorobom (np. różyczka, toksoplazmoza), kontrolę poziomu glukozy (do wykrywania cukrzycy ciążowej) oraz wykluczenie HIV. Badanie moczu służy do wykrywania infekcji układu moczowego i oceny funkcji nerek, a także do wykrywania białka w moczu, co może być oznaką stanu przedrzucawkowego. W większości przypadków opieka prenatalna obejmuje właśnie tego rodzaju diagnostykę.

Ile badań prenatalnych w ciąży należy wykonać?

Ile jest badań prenatalnych i ile należy ich wykonać? Zarówno ich rodzaj, jak i ilość, czy częstotliwość wykonywania będą różnić się w zależności od indywidualnego przypadku. Pod uwagę brany jest wiek kobiety, stan jej zdrowia, historia chorób w rodzinie matki i ojca. Panie z grup ryzyka mogą być poddane większej gamie badań. U niemal każdej ciężarnej kilkukrotnie wykonywane są badania z krwi i moczu oraz USG. Jakie badania prenatalne zrobić? Na to pytanie powinien odpowiedzieć lekarz prowadzący ciążę. On też wskaże, w którym miesiącu robi się badania prenatalne.

O co pytać na badaniach prenatalnych?

Rozmawiając z lekarzem o tego rodzaju badaniach, warto dopytać, co to jest badanie prenatalne i jak się robi badania prenatalne. Istotne jest także, ile czasu trwa badanie prenatalne. O co jeszcze warto zapytać, aby dobrze przygotować się do diagnostyki?

 • Gdzie wykonać badania prenatalne?
 • Czy warto wykonywać prywatne badania prenatalne?
 • Czy możliwe jest badanie prenatalne z partnerem?
 • Czy wykonuje się badania prenatalne dopochwowe i na czym polegają?
 • Jak i gdzie wykonać badania prenatalne bezpłatne?
 • Czy należy wykonywać badania prenatalne na czczo?

Zadaniem ginekologa prowadzącego jest udzielenie wyczerpujących odpowiedzi na temat badań prenatalnych, miejsca ich wykonania, właściwego terminu, odpowiedniego przygotowania się pacjentki. W określonych przypadkach lekarz wystawi skierowanie na wyznaczone badania.

Badania prenatalne koszt

Ile kosztują badania prenatalne? Cena badania będzie różna w zależności od rodzaju testu oraz miejsca, w którym jest on wykonywany. Koszt badania USG waha się między 200 a 400 zł, podczas gdy cena testu NIPT może wynieść 1000-3000 zł.

Badania prenatalne płodu nie są obowiązkowe, ale w wielu przypadkach zalecane. Warto zapytać o nie lekarza prowadzącego. Kobieta wraz z ginekologiem powinni podjąć decyzję o ewentualnym wykonaniu odpowiednich testów. Wyniki badań mogą uspokoić przyszłych rodziców lub pomóc im przygotować się na walkę z chorobą lub niepełnosprawnością dziecka.

Bibliografia

 • E. Bocian, Prenatalna diagnostyka cytogenetyczna chorób genetycznych. Klasyczne metody i zasady oceny kariotypu [w:] „Medical Science Review Genetyka", 2004.
 • M. Perenc, B. Kałużewski, Test potrójny jako badanie przesiewowe w drugim trymestrze ciąży [w:] „Medical Science Review Genetyka", 2004.
 • S. Jopkiewicz, Badania prenatalne jako podstawowy element profilaktyki wad rozwojowych i innych chorób
  genetycznych z perspektywy bioetyki [w:] Problemy nauk medycznych i nauk o zdrowiu, red. K. Pujer, t. 3, Wrocław 2017.
 • L. Jakubowski, Współczesne standardy diagnostyki przedurodzeniowej w  przypadkach ryzyka wystąpienia
  wad rozwojowych płodu i chorób uwarunkowanych genetycznie [w:] Postępy w medycynie matczyno-płodowej,
  red. J. Wilczyński, Z. Podciechowski, D. Nowakowska, Poznań 2003.
 • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka dotyczące badań przesiewowych oraz diagnostycznych badań genetycznych wykonywanych w okresie prenatalnym [w:] „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna”, t. 7, nr 1/2022, s. 20-33.
Ikonka strzałki | test Nifty Pro

Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%

Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.

1. Wybierz poradnię lub wizytę domową
2. Wybierz lokalizację

Zadzwonimy do Ciebie, aby znaleźć najbliższą poradnię

3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
2. Wpisz swój adres
3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA: Bez płatności z góry
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję!Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups!Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Niebieski gradient || Nifty Pro
Fioletowy gradient || Nifty Pro
ikonks ptaszek na białym tle | Test nifty pro