kobieta w ciąży trzyma brzuch | Badania prenatalne 2 12 tygodniu ciąży

Jak wyglądają badania prenatalne w 12. tygodniu ciąży? I trymestr ciąży

Spodziewasz się dziecka? Poniżej znajdziesz dokładne informacje, jak wyglądają badania prenatalne w 12. tygodniu ciąży!
Czerwone serce małe | Nifty Pro
Zespół NIFTY
8 min do przeczytania

Spis treści:

This is some text inside of a div block.
This is some text inside of a div block.

Badania prenatalne w 12. tygodniu to przede wszystkim USG genetyczne i testy z krwi. Większość z nich to badania nieinwazyjne, czyli bezpieczne. Pozwalają oszacować ryzyko wystąpienia wad rozwojowych i chorób genetycznych. Jak wygląda diagnostyka na początku ciąży?

Zapamiętaj! Najważniejsze informacje

 • Badania prenatalne w 12. tygodniu ciąży mają na celu ocenę ryzyka wystąpienia wad rozwojowych i chorób genetycznych.
 • Płeć dziecka można często określić na USG w 12. tygodniu, ale wynik nie jest w 100% pewny.
 • Badanie wolnego płodowego DNA (NIPT) jest kolejnym testem, który pozwala na wykrycie aberracji chromosomalnych i potwierdzenie płci dziecka.
 • Badania inwazyjne, takie jak amniopunkcja, są zalecane w przypadku nieprawidłowych wyników badań przesiewowych.
 • W 12. tygodniu ciąży można wykonać test NIFTY pro. Umożliwia on wykrycie ponad 90 chorób i jest bezpieczny dla matki i dziecka.
 • Badania prenatalne powinny być omówione z lekarzem, a decyzja o ich wykonaniu należy do matki.

Badania prenatalne 12. tydzień

Początek ciąży, a dokładniej okolice 12. tygodnia, to czas, gdy wykonywane są pierwsze badania prenatalne. Ich zadaniem jest ocena ryzyka wystąpienia wad rozwojowych i chorób genetycznych. Badania prenatalne może wykonać każda ciężarna, nie są one jednak obowiązkowe. Szczególne znaczenie mają jednak dla kobiet znajdujących się w grupie ryzyka, czyli pań, które:

 • ukończyły 35 lat;
 • urodziły wcześniej dziecko z aberracją chromosomalną.

Do najważniejszych badań tego okresu należy USG.

Czemu służy badanie USG w 12. tygodniu i dlaczego bywa nazywane „genetycznym”?

Badanie prenatalne USG w 12. tygodniu jest nazywane także badaniem przesiewowym w pierwszym trymestrze ciąży (ang. Prenatal First Trimester Screening). Przeprowadza się je w celu oceny ryzyka wystąpienia pewnych wrodzonych wad płodu. Jak wygląda badanie USG w 12. tygodniu ciąży? Lekarz sprawdza tzw. przezierność karkową, czyli NT (grubość fałdu karkowego), a także obecność kości nosowej.

Na początku badania dokonywany jest pomiar długości zarodka od czubka głowy do końca pupy, czyli tzw CRL (crown-rump length). Dzięki temu lekarz ustali, czy jest to już odpowiedni czas na zrobienie badania. Jeśli zarodek ma pomiędzy 45 a 84 mm, można ocenić tzw. markery chorób genetycznych. USG pozwala oszacować ryzyko wystąpienia u dziecka:

Wiele pań zastanawia się, czy USG w 12. tygodniu jest dopochwowe. Najczęściej wykonuje się je przez powłoki brzuszne, jednak w pewnych szczególnych sytuacjach lekarz może zadecydować o użyciu sondy przezpochwowej.

Badanie prenatalne w 12. tygodniu ciąży umożliwia sprawdzenie częstości uderzeń serca. Normalna częstość serca płodu wynosi zwykle od 120 do 160 uderzeń na minutę. Pozwala także na pomiar przepływów krwi. Lekarz oceni również wygląd narządów wewnętrznych płodu:

 • mózgu;
 • nerek;
 • wątroby;
 • pęcherza moczowego.

Czy na USG w 12. tygodniu widać płeć?

Zastanawiasz się, czy w 12. tygodniu ciąży widać płeć dziecka na prenatalnych? Na tym etapie ciąży jest już możliwe określenie płci dziecka. Aby było to możliwe, wykonuje się projekcję w pozycji strzałkowej (ciało malucha zostaje podzielone na symetryczne połowy). Doświadczony specjalista działający na nowoczesnym sprzęcie może ocenić z dużym prawdopodobieństwem płeć dziecka. Jednak zazwyczaj nie jest to w 100% pewny wynik. Panie mogą zdecydować się na wykonanie innego badania, które pozwoli poznać płeć małego człowieka.

Jeśli zależy ci, aby jak najszybciej poznać płeć dziecka, wybierz ginekologa posiadającego certyfikat FMF (The Fetal Medicine Foundation). To zaświadczenie potwierdzające umiejętności lekarza.

Badania prenatalne w 12. tygodniu badanie wolnego płodowego DNA

Na czym polegają badania prenatalne w 12. tygodniu ciąży? To nie tylko USG, ale również testy z krwi. Jednym z nich jest badanie wolnego płodowego DNA. Głównym celem jest wykrycie aberracji chromosomalnych i ocena ryzyka rozwoju chorób genetycznych i wad rozwojowych. Badanie to umożliwia również potwierdzenie płci dziecka. Skuteczność testu ocenia się na ok. 99%. Jest to molekularny test genetyczny, który wykrywa obecność chromosomu Y (definiującego płeć męską).

Badanie wolnego płodowego DNA, znane również jako test NIPT, to badanie przesiewowe. Polega na pobraniu próbki krwi od matki i analizie wolnego DNA płodu pod kątem obecności dodatkowych chromosomów. Może wykryć:

 • trisomię 21 (zespół Downa);
 • trisomię 18 (zespół Edwardsa);
 • trisomię 13 (zespół Pataua)
 • szereg innych aberracji chromosomalnych.

Panie mogą zdecydować o przeprowadzeniu rozszerzonego badania Nifty Pro. Pozwala to na wykrycie ponad 90 różnych chorób.

12. tydzień ciąży. Które badania warto zrobić?

Jak wyglądają badania prenatalne w 12. tygodniu ciąży? Które z nich warto wykonać? Jesteś w ciąży i planujesz badania prenatalne? 12. tydzień to odpowiedni czas, by je rozpocząć. Musisz wiedzieć, jakie są rodzaje badań prenatalnych i dlaczego warto je robić. Badania prenatalne dzieli się na:

 • nieinwazyjne (bezpieczne, przesiewowe);
 • inwazyjne (diagnostyczne, obarczone ryzykiem wystąpienia powikłań, w tym ryzykiem poronienia).

Wszystkie z nich mają za zadanie ocenić, czy rozwój dziecka jest prawidłowy, czy nie grożą mu choroby genetyczne, wady rozwojowe, choroby metaboliczne. Niezależnie od wieku i stanu zdrowia każda ciężarna powinna wykonać badanie USG w ciąży. Przeprowadza się je aż trzykrotnie (w I, II, III trymestrze). Innym zalecanym badaniem jest test PAPP-A (pobiera się próbkę krwi od matki).

Badania inwazyjne zalecane są pacjentkom w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w wynikach badań przesiewowych. Pozwalają one potwierdzić lub wykluczyć występowanie wad genetycznych. Do takich badań należą:

Badania prenatalne w 12. tygodniu ciąży – co przyszła mama powinna wiedzieć?

Jak wygląda 12. tydzień ciąży? Na tym etapie trwania ciąży dzidziuś mierzy już około 6 cm, a waży 14–20 gramów. Wszystkie główne narządy są już obecne, a w tym stadium zaczynają się rozwijać i dojrzewać. Płód staje się coraz bardziej proporcjonalny, a kończyny wydłużają się. Palce u rąk i nóg są już w pełni wykształcone. W tym czasie rozwinięte są już wewnętrzne i zewnętrzne narządy płciowe (choć mogą być jeszcze słabo widoczne).

Wiele kobiet odczuwa poprawę samopoczucia, ponieważ objawy, takie jak mdłości poranne, mogą się zmniejszać lub ustępować całkowicie. Ciężarne zaczynają też zauważać, że ich brzuch staje się większy. To zwykle czas, kiedy ciąża staje się bardziej widoczna dla innych osób. Właśnie wtedy wykonuje się pierwsze badania prenatalne. Dadzą one odpowiedź na pytanie, czy maluszek rozwija się prawidłowo. Pozwalają także na szacowanie ryzyka różnego rodzaju chorób i nieprawidłowości.

Część badań jest refundowana przez NFZ, jednak tylko w konkretnych przypadkach. Dotyczy to kobiet z grupy podwyższonego ryzyka, czyli:

 • powyżej 35. roku życia;
 • tych, które urodziły już dziecko z wadą genetyczną.

W innej sytuacji należy za nie zapłacić.

Badania prenatalne w 12. tygodniu ciąży kiedy udać się do lekarza?

Jak wygląda opieka nad ciężarną, gdy zacznie się 12. tydzień ciąży? Badania prenatalne są częścią opieki okołoporodowej. O możliwości lub konieczności ich wykonania powinien poinformować lekarz. Na badania nieinwazyjne może zdecydować się każda kobieta. Z kolei inwazyjne wykonywane są wtedy, gdy istnieją konkretne wskazania. Ostateczna decyzja zawsze należy do matki, dlatego warto zadawać pytania, rozważać wspólnie z lekarzem korzyści i omawiać możliwe skutki uboczne.

Do lekarza należy udać się już na początku ciąży, niezależnie od tego, jak czuje się przyszła mama. Lekarz zleci standardowe badania z krwi i moczu, aby monitorować stan zdrowia ciężarnej i dziecka.

12. tydzień ciąży a test NIFTY pro

Jak wygląda badanie prenatalne w 12. tygodniu ciąży? Najczęściej to pobranie krwi przykładem może być test NIFTY Pro. Pozwala on wykryć ponad 90 chorób. Jego skuteczność oceniana jest na 99%. To badanie bezpieczne dla matki i dziecka, nieobarczone żadnym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Jaki jest cel badania w 12. tygodniu ciąży? Jeśli wynik Nifty Pro będzie dobry, rodzice mogą ze spokojem przejść przez resztę ciąży, czekać na szczęśliwy poród. Nieprawidłowe wyniki dają wiedzę na temat wyzwań, z jakimi przyjdzie się zmierzyć po narodzinach. Dają czas na przygotowanie się, znalezienie specjalistów, poszukanie wsparcia psychologicznego. To bezcenna wiedza, która pomaga podjąć ważne decyzje.

Pierwsze ważne testy w ciąży to badania prenatalne w 12. tygodniu? Jak wyglądają? Najczęściej wykonywane są USG i badania biochemiczne z krwi. W razie konieczności diagnostyka zostaje rozszerzona. Niezależnie od tego, czy ciężarna jest młoda i zdrowa, może pomyśleć o badaniach prenatalnych. To pierwsza oznaka matczynej troski o dziecko.

Bibliografia

 • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka dotyczące badań przesiewowych oraz diagnostycznych badań genetycznych wykonywanych w okresie prenatalnym [w:] „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna”, t. 7, nr 1/2022, s. 20-33.
 • L. Jakubowski, Współczesne standardy diagnostyki przedurodzeniowej w przypadkach ryzyka wystąpienia
  wad rozwojowych płodu i chorób uwarunkowanych genetycznie [w:] „Postępy w medycynie matczyno-płodowej",
  red. J. Wilczyński, Z. Podciechowski, D. Nowakowska, Poznań 2003.
Ikonka strzałki | test Nifty Pro

Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%

Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.

1. Wybierz poradnię lub wizytę domową
2. Wybierz lokalizację

Zadzwonimy do Ciebie, aby znaleźć najbliższą poradnię

3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
2. Wpisz swój adres
3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA: Bez płatności z góry
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję!Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups!Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Niebieski gradient || Nifty Pro
Fioletowy gradient || Nifty Pro
ikonks ptaszek na białym tle | Test nifty pro