para trzyma balon w ręku | jaka płeć dziecka

Jaka płeć dziecka? Sprawdź, kiedy można poznać płeć dziecka!

Jaka płeć dziecka? To jedno z częstszych pytań, jakie słyszą lekarze. W artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.
Czerwone serce małe | Nifty Pro
Zespół NIFTY
7 min do przeczytania
 • Jaka płeć dziecka – od czego zależy płeć dziecka?
 • Co determinuje to, jaka będzie płeć dziecka?
 • Kiedy można poznać płeć dziecka?
 • Badania prenatalne, które pozwolą rozpoznać płeć dziecka
 • Test na płeć dziecka – czy jest pomocny dla przyszłej mamy?
 • Chłopiec czy dziewczynka – czy da się zaplanować płeć dziecka?
 • Mity i fakty dotyczące płci maluszka
 • Kalendarz chiński a płeć dziecka
 • Szybkość bicia serca płodu a płeć dziecka
 • Tradycyjne przesądy a płeć maluszka
 • Bibliografia

Spis treści:

This is some text inside of a div block.
This is some text inside of a div block.

Już podczas pierwszego USG rodzice chcą dowiedzieć się, jaka płeć dziecka pojawi się na monitorze urządzenia. Jednak badanie nie pozwala określić jej tak wcześnie. W kolejnych akapitach przedstawiamy wszystkie fakty dotyczące wykształcania płci płodu.

Zapamiętaj!

 • Wielu rodziców szuka odpowiedzi na pytanie, jakiej płci dziecko będą mieli.
 • Płeć jest determinowana przez chromosomy X i Y, ostatecznie decydują te, które zostaną przekazane przez ojca.
 • Istnieje kilka rodzajów badań, które pozwalają określić płeć (m.in. badanie USG i testy genetyczne).

Jaka płeć dziecka? Od czego zależy płeć dziecka?

Jaka płeć dziecka pojawi się na monitorze urządzenia do badania USG? Jest to pytanie, z którym wiele osób pojawia się w gabinecie lekarskim. Często powodem ciekawości jest chęć skompletowania wyprawki. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejszym celem przeprowadzania badań, jest monitorowanie rozwoju i zdrowia płodu. Jeśli jednak ciężarną interesuje, jaka będzie płeć dziecka, które nosi pod sercem, warto wyjaśnić, od czego to zależy.

Co determinuje to, jaka będzie płeć dziecka?

Płeć dziecka jest determinowana przez chromosomy, które dziedziczy od rodziców. Komórka jajowa matki zawsze zawiera dwa chromosomy płciowe X, podczas gdy plemniki ojca chromosomy X i Y. Jeśli plemnik z chromosomem X zapłodni komórkę jajową, płód wykształca płeć żeńską (chromosomy XX). Jeśli to plemnik z chromosomem Y dokona zapłodnienia, urodzi się chłopiec (chromosomy XY).

Od czego zależy płeć malucha? Wpływ na to, chociaż mimowolny, ma mężczyzna – płeć dziecka zależy od genów ojca. Co ciekawe każdy zarodek do 45. dnia życia płodowego jest płci żeńskiej. Dopiero później aktywuje się chromosom Y, który warunkuje płeć męską. Zatem w którym tygodniu wiadomo jakiej płci będzie dziecko?

Kiedy można poznać płeć dziecka?

W którym tygodniu ciąży wiadomo, jaka będzie płeć dziecka? Narządy płciowe zaczynają wykształcać się około 9. tygodnia. Jest to jednak zbyt wcześnie, by można było z dużym prawdopodobieństwem ocenić, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka. Aby dokładnie określić płeć, trzeba poczekać przynajmniej do 15. tygodnia ciąży. Zazwyczaj odbywa się to podczas badania połówkowego pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży.

Badania prenatalne, które pozwolą rozpoznać płeć dziecka

Jaka płeć dziecka, po czym poznać, czy w domu pojawi się chłopiec, czy dziewczynka? Współczesna medycyna oferuje kilka sposobów, by to ustalić:

 • 18.-22. tydzień ciąży to czas badania USG, które nazywane jest połówkowym. Pozwala zdiagnozować m.in. płeć płodu, gdy narządy płciowe są już odpowiednio wykształcone;
 • można wykonać także nieinwazyjne badania genetyczne, takie jak testy z grupy NIPT. Najdokładniejsze jest badanie NIFTY Pro, które określa płeć nawet w 10. tygodniu ciąży;
 • płeć można poznać także podczas inwazyjnego badania prenatalnego. To procedura proponowana tylko w sytuacjach, kiedy zachodzi podejrzenie nieprawidłowości rozwojowych płodu.

Warto podkreślić, że dokładność badania USG w kwestii płci dziecka nie jest stuprocentowa i zależy od wielu czynników.  To m.in. pozycja płodu podczas badania czy doświadczenie lekarza prowadzącego badanie.

Test na płeć dziecka – czy jest pomocny dla przyszłej mamy?

Właśnie dlatego rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać rodzice, są badania NIPT (np. NIFTY Pro). Chociaż prowadzone są na DNA płodu, pochodzi ono z próbki krwi matki pobieranej najczęściej z żyły łokciowej. Procedura nie niesie żadnego ryzyka, a pozwala nie tylko rozpoznać płeć. Już na wczesnym etapie ciąży możliwe jest wszystkim wykluczenie ryzyko chorób (w tym zespół Downa) oraz wad genetycznych i rozwojowych.

Chłopiec czy dziewczynka – czy da się zaplanować płeć dziecka?

Czy można zaplanować płeć dziecka? To pytanie od lat intryguje przyszłych rodziców. Istnieją różne metody i teorie, które sugerują możliwość wpływania na płeć potomka, choć większość z nich nie jest potwierdzona naukowo:

 • na przykład metoda Shettlesa zakłada, że plemniki niosące chromosom Y są szybsze, ale mniej wytrzymałe, więc stosunek tuż przed owulacją zwiększa prawdopodobieństwo, że para będzie mieć chłopca. Natomiast plemniki z chromosomem X są wolniejsze, ale bardziej wytrzymałe, więc stosunek kilka dni przed owulacją powinien zwiększyć szansę na dziewczynkę;
 • inne metody polegają na dostosowywaniu diety lub nawet na korzystaniu z kalendarzy opartych na fazach księżyca czy chińskim kalendarzu planowania płci. Warto jednak pamiętać, że wiele z tych metod nie ma solidnych podstaw naukowych i ich skuteczność jest dyskusyjna;
 • jeśli chodzi o medyczne metody wyboru płci, takie jak selekcja spermy czy preimplantacyjna diagnostyka genetyczna, są one bardziej precyzyjne, ale mają też swoje kontrowersje etyczne. Przez to nie są dostępne w wielu krajach (bez ściśle określonych wskazań).

Mity i fakty dotyczące płci maluszka

Czy można sprawdzić, jakiej płci dziecko się urodzi bez poddawania badaniom? Nie można zapomnieć o domowych sposobach diagnostycznych! Pierwszym kryterium jest jadłospis – zwłaszcza chęć na niektóre produkty lub smaki. Często pojawiają się więc pytania: kwaśne, słodkie w ciąży, jaka płeć? W pierwszym przypadku miałoby to świadczyć o chłopcu, natomiast w drugim o dziewczynce.

Innym popularnym przekonaniem jest to, że na płeć dziecka może wskazywać kształt ciążowego brzucha. Jednak to jednak bardziej związane z budową ciała matki, pozycją płodu czy ilością płynu owodniowego niż z płcią maluszka.

Kalendarz chiński a płeć dziecka

Wiele osób wierzy w ludową mądrość Chińczyków. Popularnością cieszy się więc wspomniany wcześniej chiński kalendarz planowania płci. Jest to narzędzie, które przewiduje płeć dziecka na podstawie wieku matki w momencie oraz miesiącu poczęcia. Metoda nie ma naukowych dowodów potwierdzających jej skuteczność. Niektórzy próbują w ten sposób wykryć, czy na świat przyjdzie chłopiec lub dziewczynka. Podkreślamy jednak, że kalendarz chiński nie daje żadnego potwierdzenia.

Szybkość bicia serca płodu a płeć dziecka

Niektórzy wierzą, że jeśli serce płodu bije szybko (powyżej 140 uderzeń na minutę), oznacza to, że na świat przyjdzie dziewczynka, natomiast wolniejsze bicie serca (poniżej 140 uderzeń na minutę) sugeruje chłopca. Jednak liczne badania medyczne obalają ten mit. Szybkość bicia serca płodu zależy od wielu czynników, takich jak aktywność dziecka w danym momencie, a nie od jego płci.

Tradycyjne przesądy a płeć maluszka

Istnieją też tradycyjne przesądy dotyczące płci dziecka. Na przykład mówi się, że jeśli przyszła mama cierpi na poranne mdłości, to oznacza dziewczynkę, podczas gdy brak mdłości wskazuje na chłopca. Innym przekonaniem jest to, że jeśli ciężarna kobieta często sięga po owoce cytrusowe, oznacza to, że urodzi dziewczynkę. Podobnie jak w przypadku innych mitów, nie ma naukowego potwierdzenia dla tych przekonań. Ważne jest, aby przyszli rodzice podchodzili do takich wierzeń z przymrużeniem oka i opierali się na wiarygodnych źródłach informacji, takich jak badania prenatalne, jeśli chcą poznać płeć swojego dziecka.

Jaka płeć dziecka? Podsumowanie

Jakiej płci dziecko się urodzi, zależy od genów przekazanych przez ojca. Pomimo wielu przesądów dotyczących określania przynależności płodu do danej płci, pewność dają tylko badania. Nie można oceniać tego na podstawie wyglądu brzucha czy kulinarnych preferencji ciężarnej.

Bibliografia

 • „Diagnostyka prenatalna w praktyce”, red. D. Borowski, P. Węgrzyn, M. Wielgoś, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
 • „Opieka nad kobietą ciężarną”, red. A. Bień, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
 • Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym – 2020 rok [w:] „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna”, 2020.
Ikonka strzałki | test Nifty Pro

Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%

Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.

1. Wybierz poradnię lub wizytę domową
2. Wybierz lokalizację

Zadzwonimy do Ciebie, aby znaleźć najbliższą poradnię

3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
2. Wpisz swój adres
3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA: Bez płatności z góry
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję!Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups!Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Niebieski gradient || Nifty Pro
Fioletowy gradient || Nifty Pro
ikonks ptaszek na białym tle | Test nifty pro