kobieta w ciąży u lekarza | pierwsze badania prenatalne

Pierwsze badania prenatalne. Jak wyglądają testy w 1. trymestrze ciąży?

Przekonaj się, że w stanie błogosławionym warto sprawdzać zdrowie swoje i nienarodzonego dziecka!
Czerwone serce małe | Nifty Pro
Zespół NIFTY
8 min do przeczytania

Spis treści:

This is some text inside of a div block.
This is some text inside of a div block.

Pierwsze badania prenatalne pozwalają precyzyjnie ocenić stan zdrowia matki i płodu. Wczesne rozpoznanie potencjalnego zagrożenia dla ciężarnej kobiety i jej dziecka to klucz do odpowiedniego przeciwdziałania. Zobacz, jakie możliwości daje nowoczesna medycyna!

Zapamiętaj! Najważniejsze informacje

 • Podstawowe badania prenatalne w 1. trymestrze obejmują USG, badania krwi i badania genetyczne.
 • Zalecane są między 10. a 14. tygodniem ciąży dla wszystkich kobiet, szczególnie dla tych zwiększonym ryzykiem wad genetycznych.
 • Pierwsze badania prenatalne mają na celu ocenę zdrowia płodu i oszacowanie ryzyka wystąpienia wad genetycznych.
 • Testy genetyczne dostarczają informacji o ryzyku wystąpienia wad genetycznych, a nie o ich pewności.
 • Badanie NIFTY jest nieinwazyjnym testem genetycznym z 99-procentową skutecznością, dostępnym od 10. tygodnia ciąży.
 • Wyniki badań prenatalnych są interpretowane przez lekarza, który doradza następne kroki i pomaga radzić sobie ze stresem związanym z badaniami.

Pierwsze badania prenatalne w 1. trymestrze ciąży – rodzaje testów

Pierwsze badania prenatalne, które wykonujesz jako przyszła mama, mają kluczowe znaczenie dla oceny zdrowia Twojego nienarodzonego dziecka. Podstawowe badania prenatalne 1. trymestru to USG, badania krwi oraz badania genetyczne:

 • ultrasonografia pozwala na ocenę budowy anatomicznej płodu;
 • badania krwi pozwalają wykryć obecność niektórych markerów, które mogą świadczyć o ryzyku wystąpienia wad genetycznych;
 • w przypadku niepokojących wyników lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych, inwazyjnych badań, takich jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki.

Pierwsze badania prenatalne – kiedy je wykonać?

Zastanawiasz się, kiedy 1. badanie prenatalne jest miarodajne? Płód musi odpowiednio się rozwinąć, by specjalista był w stanie prawidłowo ocenić stan zdrowia rozwijającego się dziecka. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, pierwsze badanie prenatalne powinno być przeprowadzone pomiędzy 10. a 14. tygodniem ciąży. Wykonuje się wtedy badania nieinwazyjne, czyli tzw. genetyczne badanie USG oraz badania krwi. Na podstawie tych badań lekarz może ocenić, czy rozwój Twojego dziecka przebiega prawidłowo, a także będzie mógł oszacować ryzyko wystąpienia wad genetycznych.

Kiedy pierwsze badania prenatalne są obowiązkowe dla matki?

Pierwsze badania prenatalne są zalecane dla wszystkich kobiet w ciąży, niezależnie od wieku. Są one szczególnie ważne dla tych, które są bardziej narażone na wystąpienie wad genetycznych u dziecka, np. z powodu wieku, historii rodzinnego występowania chorób genetycznych lub nieprawidłowych wyników poprzednich badań. Badania prenatalne 1. trymestru nie są obowiązkowe z prawnego punktu widzenia. Jednak Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca ich wykonanie, jako ważny element monitorowania rozwoju płodu.

Główne cele badań prenatalnych w pierwszym trymestrze ciąży

Głównym celem pierwszych badań prenatalnych jest ocena stanu zdrowia Twojego dziecka. Na podstawie wyników tych badań lekarz może oszacować ryzyko wystąpienia wad genetycznych oraz innych nieprawidłowości. Badanie USG pozwala na ocenę budowy anatomicznej płodu, w tym m.in. rozwoju kości nosowej, powłok brzusznych czy łożyska – pozwala też lekarzowi ocenić fizyczne markery ryzyka. Przykładowo nieprawidłowa grubość karku płodu, znana jako przezierność karkowa, może wskazywać na zwiększone ryzyko zespołu Downa.

Do pierwszych badań prenatalnych należą także badania krwi. Testy laboratoryjne na stężenie białka PAPP-A oraz wolnej podjednostki beta-hCG pomagają w ocenie ryzyka wystąpienia niektórych wad genetycznych. W przypadku niepokojących wyników tych badań możesz zostać skierowana na dodatkowe badania, takie jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki.

Testy genetyczne – jakich informacji dostarczają?

Testy genetyczne są kluczowym elementem badań prenatalnych, które pomagają lekarzom zrozumieć, jak rozwija się płód i czy istnieje ryzyko wystąpienia określonych wad genetycznych czy chromosomalnych. Są one szczególnie ważne, jeśli jesteś w ciąży po 35. roku życia, gdy ryzyko wystąpienia niektórych problemów genetycznych wzrasta.

Testy genetyczne zaczynają się zazwyczaj od badań nieinwazyjnych, takich jak badanie krwi matki i badanie USG, które mogą zidentyfikować markery ryzyka. Badanie krwi, zwykle wykonywane między 10. a 13. tygodniem ciąży, mierzy poziomy dwóch białek, PAPP-A i wolnej podjednostki beta-hCG we krwi. Odbiegające od normy poziomy tych białek mogą wskazywać na zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu Downa czy zespołu Edwardsa.

Ważne jest, aby pamiętać, że testy genetyczne dają informacje tylko o ryzyku, a nie o pewności wystąpienia danej wady. Niektóre dzieci z wysokim ryzykiem urodzą się zdrowe, podczas gdy inne z niskim ryzykiem mogą mieć nieprawidłowości. Lekarz powinien pomóc Ci zrozumieć wyniki i omówić z Tobą wszelkie następne kroki.

Badanie NIFTY – nieinwazyjne badanie genetyczne płodu

Badanie NIFTY (ang. Non-Invasive Fetal Trisomy) to nowoczesny test genetyczny, który pozwala na wczesne wykrycie niektórych chorób genetycznych płodu. Jego skuteczność wynosi aż 99%, co czyni go jednym z najbardziej precyzyjnych testów przesiewowych na choroby genetyczne. Wiele kobiet i specjalistów uważa je za kluczowe 1. badanie prenatalne – jak wygląda przeprowadzenie testu? Wykorzystuje się technologię sekwencjonowania DNA z niewielkiej próbki krwi matki, co pozwala na analizę fragmentów DNA płodowego obecnego w krwiobiegu matki.

Testy NIFTY są dostępne od 10. tygodnia ciąży i całkowicie bezpieczne dla matki i płodu. Nie ma granicznego terminu na to badanie prenatalne. Pierwsze testy tego typu powinno się jednak wykonać do 24. tygodnia. Po tym terminie nie można przeprowadzić dokładniejszej diagnostyki niektórymi metodami inwazyjnymi.

Dodatkowym atutem takiego testu jest to, że pozwala on również na określenie płci dziecka. Jeżeli wynik NIFTY Pro wskazuje na podwyższone ryzyko wystąpienia chorób genetycznych, zaleca się przeprowadzenie dodatkowych badań diagnostycznych, takich jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki, aby potwierdzić diagnozę. Pomimo wysokiej skuteczności badanie NIFTY nie zastępuje standardowych badań prenatalnych i powinno być rozważane jako uzupełnienie ich, a nie zamiennik. Zawsze skonsultuj decyzję o wyborze badania prenatalnego ze swoim lekarzem, który pomoże Ci dokonać najbardziej odpowiedniego wyboru.

Jak wygląda i ile trwa pierwsze badanie prenatalne kobiety w ciąży?

Pierwsze badanie prenatalne składa się z dwóch części – badania USG oraz badań krwi. Badanie USG jest bezbolesne i trwa zazwyczaj około 20-30 minut. Podczas badania lekarz ocenia budowę anatomiczną płodu oraz jego rozwój.

Badania krwi są pobierane z żyły w ramieniu i służą do oceny stężenia określonych substancji we krwi matki, które mogą świadczyć o ryzyku wystąpienia wad genetycznych u płodu. Wyniki badań laboratoryjnych są zazwyczaj dostępne po kilku dniach. Teraz wiesz, jak wygląda pierwsze badanie prenatalne w kontekście testów laboratoryjnych z krwi. Nie ma czego się bać!

Pierwsze badanie prenatalne – interpretacja wyników

Bez wiedzy i znajomości medycznej terminologii trudno zrozumieć rezultaty, jakie przynoszą badania prenatalne. Kiedy pierwsze testy zostaną przeprowadzone, następnie lekarze oceniają wszystkie pozyskane dane i informacje. W tym przewodniku omówimy przykładowe wyniki i pomożemy Ci zrozumieć, co oznaczają.

PAPP-A (Pregnancy-associated plasma protein A) – jest to białko produkowane przez łożysko. Prawidłowe wartości PAPP-A w pierwszym trymestrze ciąży mieszczą się w przedziale 0,45-2,5 MoM. Wynik poniżej normy może sugerować zwiększone ryzyko zespołu Downa lub Edwardsa.

Beta-hCG – to hormon, który również jest produkowany przez łożysko. Prawidłowe wartości beta-hCG zależą od wieku ciąży, ale na ogół powinny podwajać się co 48-72 godziny. Zbyt wysokie stężenie beta-hCG może wskazywać na ciążę mnogą, zespół Downa lub inne nieprawidłowości chromosomalne.

NT (Nuchal Translucency) – jest to pomiar grubości przeziernego obszaru na karku płodu, wykonany podczas USG. Prawidłowy wynik NT waha się między 1,2 a 2,1 mm. Wartości powyżej 3,5 mm mogą wskazywać na zespół Pataua, Edwardsa lub Downa, a także na wady serca.

Nie wpadaj w panikę, nawet jeżeli są niepokojące sygnały – to tylko pierwsze badanie prenatalne. Jak wygląda dalsze postępowanie? Pamiętaj, że wyniki te nie są diagnozą, a jedynie wskazaniem na konieczność dalszych badań. Każda kobieta, której wyniki badań są niepokojące, powinna skonsultować się z lekarzem. Specjalista pomoże jej zrozumieć znaczenie tych wyników i doradzi, jakie kroki podjąć dalej. Zawsze pamiętaj, że decyzja o przeprowadzeniu dalszych badań należy do Ciebie.

Jak przygotować się do pierwszego badania prenatalnego?

Pierwsze prenatalne badanie nie jest szczególnie wymagające dla pacjentki. Przygotowanie jest proste. Przed badaniem USG zaleca się picie dużej ilości płynów, aby pęcherz był pełny – ułatwia to obserwację płodu. Czasami lekarze zalecają przyszłym matkom, by w dzień badania powstrzymały się od jedzenia.

Do badań krwi nie trzeba się specjalnie przygotowywać, chociaż niektóre laboratoria mogą prosić o stawienie się na pobranie próbki krwi na czczo. Liczy się czas, jaki minął od ostatniego posiłku – minimum to ok. 12 godzin. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań oraz karty ciąży.

Jak radzić sobie ze stresem związanym z badaniami prenatalnymi?

Badania prenatalne to kluczowy element troski o zdrowie Twoje i Twojego dziecka podczas ciąży. Jednak dla wielu kobiet, szczególnie tych, które spodziewają się dziecka w późniejszym wieku, mogą one być źródłem stresu i niepokoju. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc radzić sobie z tymi emocjami.

Przede wszystkim pamiętaj, że to, co czujesz, jest normalne. Obawy o zdrowie swojego dziecka są naturalne i ważne jest, aby nie oceniać siebie za te uczucia. Pozwól sobie na te emocje, ale staraj się nie pozwolić im zdominować Twojego myślenia. Czasem po prostu uznanie, że jesteś zestresowana, może sprawić, że łatwiej załagodzisz napięcie.

Kolejnym krokiem jest zdobycie jak najwięcej informacji. Wiedza to moc – dowiedz się, co daje pierwsze badanie prenatalne, na czym polega procedura medyczna itd. Im więcej wiesz, tym mniej będzie stresorów. Zapytaj lekarza o szczegóły każdego badania, czego się po nim spodziewać i co oznaczają wyniki. Możesz również poszukać zaufanych źródeł informacji online, takich jak strony Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Znalezienie wsparcia to kolejny ważny element radzenia sobie ze stresem. Porozmawiaj o swoich obawach z partnerem, rodziną czy przyjaciółmi. Możesz również szukać wsparcia w grupach dla przyszłych matek, zarówno online, jak i w realnym świecie.

Kiedy pierwsze prenatalne badanie wywołuje duże zdenerwowanie, pamiętaj o znalezieniu czasu na relaks i dbanie o siebie. Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga czy medytacja, mogą pomóc złagodzić stres. Zadbaj o zdrową dietę i regularny sen – troska o swoje fizyczne zdrowie może mieć duży wpływ na Twoje emocje.

Pamiętaj, że jesteś silna i zdolna do poradzenia sobie z wyzwaniami ciąży. Każde badanie prenatalne to krok bliżej do poznania Twojego dziecka.

Badania inwazyjne – zalecenia, przesłanki do wykonania

Badania inwazyjne to metody diagnostyczne, które mogą dostarczyć szczegółowych informacji na temat zdrowia genetycznego Twojego nienarodzonego dziecka, ale wiążą się z niewielkim ryzykiem powikłań – od infekcji do poronienia. Dlatego są one zazwyczaj zarezerwowane dla ciężarnych w szczególnych sytuacjach. Bierze się pod uwagę nie tylko wnioski, jakie przyniosły pierwsze badania prenatalne.

W którym tygodniu wykonuje się inwazyjne badania diagnostyczne? Amniopunkcja to procedura, podczas której lekarz pobiera próbkę płynu owodniowego do analizy. Jest zwykle wykonywana między 15. a 18. tygodniem ciąży. Biopsja kosmówki, inny rodzaj badania inwazyjnego, polega na pobraniu niewielkiej próbki kosmówek – niewielkich wypustek łożyska. Zwykle przeprowadza się ją między 11. a 14. tygodniem ciąży.

Lekarz może zalecić badania inwazyjne w kilku sytuacjach:

 • 1. prenatalne badania lub testy genetyczne dały niepokojące wyniki;
 • jest to ciąża u kobiety po 35. roku życia, co wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia pewnych problemów genetycznych;
 • występowały przypadki wad genetycznych w rodzinie;
 • starsze dziecko urodziło się z zaburzeniem genetycznym.

Bibliografia

 • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka dotyczące badań przesiewowych oraz diagnostycznych badań genetycznych wykonywanych w okresie prenatalnym, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna”, t. 7, nr 1/2022, s. 20-33.
 • K. Kosińska-Kaczyńska, „Badania prenatalne w ciąży – standardy, zalecenia, wątpliwości”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
 • J. Krzysiek, M. Respondek-Liberska, „Prenatalna diagnostyka ultrasonograficzna”, PZWL, Warszawa 2018.
 • J. G. Zimowski, M. Pawelec, R. Sibiak, „Genetyka w praktyce położniczej”, Lublin 2019.
Ikonka strzałki | test Nifty Pro

Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%

Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.

1. Wybierz poradnię lub wizytę domową
2. Wybierz lokalizację

Zadzwonimy do Ciebie, aby znaleźć najbliższą poradnię

3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
2. Wpisz swój adres
3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA: Bez płatności z góry
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję!Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups!Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Niebieski gradient || Nifty Pro
Fioletowy gradient || Nifty Pro
ikonks ptaszek na białym tle | Test nifty pro