kobieta w ciąży leży na kanapie trzymając się za brzuch | drugi trymestr ciąży od kiedy

Drugi trymestr ciąży – rozwój płodu i zmiany zachodzące w ciele przyszłej mamy

W tym artykule dowiesz się, jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w drugim trymestrze ciąży, jak rozwija się maleństwo i jakie badania są zalecane w tym okresie.
Czerwone serce małe | Nifty Pro
Zespół NIFTY
9 min do przeczytania
 • Najważniejsze informacje
 • Drugi trymestr ciąży – co warto wiedzieć?
 • Rozwój płodu w drugim trymestrze
 • Jak zmienia się ciało kobiety w 2. trymestrze?
 • Dolegliwości w II trymestrze
 • Skurcze macicy w drugim trymestrze ciąży
 • Witaminy i dieta w drugim trymestrze
 • Drugi trymestr ciąży – badania prenatalne
 • Mama i dziecko w drugim trymestrze – podsumowanie
 • Bibliografia

Spis treści:

This is some text inside of a div block.
This is some text inside of a div block.

Drugi trymestr ciąży to niezwykły czas zarówno dla rozwijającego się płodu, jak i dla przyszłej mamy. Wiele kobiet uważa ten okres za najprzyjemniejszy w całej ciąży, choć wiąże się on również z wieloma zmianami. Jak się przygotować na ten okres i jakich wyzwań się spodziewać? Przeczytaj, co warto wiedzieć na ten temat!

Najważniejsze informacje

 • W drugim trymestrze większość kobiet odczuwa zmniejszenie objawów porannych mdłości i zwiększenie poziomu energii.
 • Kobieta może zacząć odczuwać ruchy dziecka, początkowo w postaci delikatnych pociągnięć lub bąbelków, które z czasem stają się mocniejsze i bardziej regularne.
 • W tym okresie płód rozwija się w szybkim tempie. Zaczyna reagować na dźwięki i może ssać kciuk. Pojawi się też regularny rytm snu i czuwania.

Drugi trymestr ciąży – co warto wiedzieć?

Zastanawiasz się, od kiedy jest drugi trymestr ciąży? Okres ten zazwyczaj rozpoczyna się od 14. tygodnia ciąży. Wiele kobiet uważa ten okres za jej najprzyjemniejszy czas, ponieważ objawy z pierwszego trymestru, takie jak mdłości czy zawroty głowy, zwykle ustępują, a ryzyko poronienia jest już niższe. Drugi trymestr ciąży – ile to tygodni? Ten okres ciąży trwa do 27. tygodnia włącznie, czyli 14 tygodni. 

Rozwój płodu w drugim trymestrze

Drugi trymestr to dynamiczny okres w rozwoju płodu. Podczas tych miesięcy maleństwo przechodzi przez wiele znaczących zmian, które przygotowują je do życia poza łonem matki.

 • 14.-16. tydzień ciąży:
  W tym okresie maleństwo zaczyna intensywnie się rozwijać. Pojawia się pierwsze owłosienie – meszki, które pokrywają ciało płodu. Narządy wewnętrzne, takie jak wątroba, nerki czy trzustka, zaczynają pracować. Oczy są jeszcze zamknięte, ale już teraz można zauważyć ruchy gałek ocznych. W czwartym miesiącu ciąży dziecko zaczyna ssać palec, a jego serce bije wystarczająco mocno, aby można było je usłyszeć za pomocą stetoskopu. Dziecko zyskuje coraz więcej cech charakterystycznych dla człowieka. W tym okresie ciąży na USG można zauważyć, jak maluch rusza rękoma i nogami w brzuchu mamy.
 • 17.-20. tydzień ciąży:
  To magiczny czas dla wielu przyszłych mam, ponieważ w tym okresie często odczuwają pierwsze ruchy dziecka. Na początku mogą być one subtelne, przypominające lekkie bąbelki. Płód rozwija się w szybkim tempie – uszy są prawie w pełni ukształtowane, a maluszek zaczyna reagować na dźwięki. Badanie USG połówkowe, przeważnie wykonywane w tym czasie, pozwala określić płeć dziecka i dokładnie zbadać jego rozwój.
 • 21.-24. tydzień ciąży:
  W piątym miesiącu skóra płodu jest cienka i prześwitująca. Dziecko rośnie i robi się coraz bardziej aktywne, co przyszła mama może intensywnie odczuwać. Płód zaczyna trenować akt oddychania, chociaż nie oddycha jeszcze samodzielnie – ćwiczy wchłanianie i wydalanie wody płodowej. W szóstym miesiącu kostnieje układ szkieletowy, a dziecko ma już wyraźne odciski palców.
 • 25.-27. tydzień ciąży:
  Oczy dziecka zaczynają się otwierać i zamykać. W tym czasie płód jest zdolny do rozpoznawania światła i ciemności. Dziecko rośnie, staje się coraz bardziej zaokrąglone, a jego skóra pokrywa się pierwszym tłuszczem. Wewnętrzne narządy słuchu są już w pełni rozwinięte, co pozwala maluchowi słyszeć dźwięki z zewnątrz, w tym głos mamy.

Jak zmienia się ciało kobiety w 2. trymestrze?

Drugi trymestr ciąży to dla wielu ciężarnych czas ulgi i komfortu w porównaniu z pierwszymi miesiącami. Jednak ciało kobiety w ciąży wciąż przechodzi przez wiele zmian, które przygotowują ją do roli matki. Drugi trymestr – objawy, jakie zaczynają występować w tym czasie to: 

 • Brzuch i piersi:
  Najbardziej widoczną zmianą jest rosnący brzuszek. Macica zwiększa swoje rozmiary, a skóra zaczyna się rozciągać. Wielu kobietom podoba się ten okres, kiedy brzuszek jest już zauważalny, ale jeszcze nie na tyle duży, aby powodować dyskomfort. Piersi nadal rosną i stają się bardziej wrażliwe. Przygotowują się do karmienia piersią i ssania przez dziecko, co może objawiać się ciemniejszym kolorem brodawek i pojawieniem się siateczki żyłek pod skórą piersi.
 • Zmiany skórne:
  Niektóre kobiety zauważają ciemniejsze linie na brzuchu, zwane linea negra. Może też pojawić się tzw. maska ciążowa, czyli ciemne plamy na twarzy, zwłaszcza na czole, nosie i policzkach.
 • Wzrost apetytu:
  Wiele kobiet w ciąży odczuwa większy apetyt. Organizm potrzebuje więcej energii, by zapewnić prawidłowy rozwój płodu.

Dolegliwości w II trymestrze

Chociaż 2. trymestr ciąży uchodzi za czas łatwiejszy w porównaniu z innymi etapami ciąży, przyszłe mamy mogą nadal doświadczać pewnych dolegliwości. Oto kilka z nich:

 • ból pleców – wzrost ciężaru i zmiana środka ciężkości mogą prowadzić do bólów dolnej części pleców. Ćwiczenia rozciągające i prawidłowa postawa mogą pomóc w złagodzeniu tego bólu;
 • zgaga i niestrawność – zmieniające się poziomy hormonów oraz rosnąca macica mogą powodować zgagę i niestrawność;
 • skurcze nóg – mogą one występować zwłaszcza w nocy. Regularne ćwiczenia, masaż i dostateczne spożywanie wapnia i potasu mogą pomóc w ich zapobieganiu;
 • zmienne nastroje – hormonalne zmiany w ciąży mogą prowadzić do wahania nastroju, uczucia smutku lub lęków dotyczących nadchodzącego porodu i macierzyństwa. Wszystkie te emocje są zupełnie normalne w trakcie ciąży;
 • krwawienie z dziąseł – zwiększony przepływ krwi może powodować krwawienie podczas mycia zębów czy używania nici dentystycznej;
 • nacisk na dno miednicy – w miarę jak płód rośnie, macica powiększa się i wywiera nacisk na dno miednicy. W drugim trymestrze, kiedy rozwój płodu jest intensywny, wiele kobiet może odczuwać pewne objawy związane z tym naciskiem;
 • obrzęki – dłonie, stopy i kostki mogą puchnąć z powodu zwiększonej ilości płynów w organizmie;
 • zmienność ciśnienia krwi – może to prowadzić do uczucia zawrotów głowy, zwłaszcza podczas gwałtownego wstawania.

Chociaż wiele z tych dolegliwości jest typowych dla drugiego trymestru, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku nasilających się objawów lub jeśli coś wydaje się niepokojące. Właściwa opieka, zdrowy styl życia i regularne wizyty u specjalisty mogą pomóc w łagodzeniu tych dolegliwości i zapewnieniu zdrowej ciąży.

Skurcze macicy w drugim trymestrze ciąży

W II trymestrze ciąży wiele kobiet doświadcza łagodnych skurczów macicy, nazywanych skurczami Braxtona-Hicksa. Są to skurcze przygotowawcze, które pomagają organizmowi przygotować się do porodu. Są zazwyczaj nieregularne, nieintensywne i nie prowadzą do otwarcia szyjki macicy.

Choć skurcze Braxtona-Hicksa są zazwyczaj nieszkodliwe, ważne jest, aby monitorować ich intensywność i częstotliwość. Jeśli skurcze stają się regularne, bardzo bolesne, towarzyszą im krwawienia, ból pleców lub jakiekolwiek inne niepokojące objawy, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Witaminy i dieta w drugim trymestrze

Jadłospis drugi trymestr ciąży powinien być bogaty w białko, żelazo i wapń. Pamiętaj o suplementacji witaminy D i kwasu foliowego. Witaminy w ciąży – drugi trymestr jest momentem, w którym suplementacja jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju płodu. Oto kilka ważnych wskazówek na temat diety i suplementacji w tym okresie:

 • białko w diecie – drugi trymestr ciąży to czas, w którym zaleca się zwiększenie spożycia białka, które wspomaga rozwój tkanek maluszka. Dobrymi źródłami są mięso, ryby, jaja, nasiona, orzechy i rośliny strączkowe;
 • wapń – kluczowy dla budowy kości i zębów dziecka. Znajdziesz go w produktach mlecznych, migdałach czy brokułach;
 • żelazo – zapobiega anemii i wspomaga rozwój czerwonych krwinek u dziecka. Czerwone mięso, szpinak i soczewica to świetne źródła żelaza;
 • kwas foliowy – choć jest niezwykle ważny w pierwszym trymestrze, jego suplementacja powinna być kontynuowana również w drugim. Wspiera rozwój układu nerwowego i chroni przed wadami cewy nerwowej;
 • witaminy drugi trymestr – witamina D wspomaga wchłanianie wapnia, natomiast witaminy z grupy B, szczególnie B6 i B12, wspierają rozwój układu nerwowego i tworzenie nowych czerwonych krwinek.

Drugi trymestr ciąży – badania prenatalne

W drugim trymestrze ciężarne są już po kilku badaniach, które przewidziane są na pierwszy trymestr ciąży (możliwe, że m.in. po teście Nifty Pro). W omawianym trymestrze większość przyszłych mam ma zaplanowane kilka ważnych badań prenatalnych, które pomagają ocenić stan zdrowia i rozwój maluszka. Są one niezbędne do monitorowania przebiegu ciąży i wczesnego wykrywania ewentualnych nieprawidłowości. Oto niektóre z kluczowych badań, które zazwyczaj są przeprowadzane w tym okresie:

 1. USG połówkowe (morfologiczne) – to najważniejsze badanie USG przeprowadzane między 18. a 22. tygodniem ciąży. Pozwala dokładnie ocenić rozwój narządów wewnętrznych dziecka, struktury mózgu, kręgosłupa oraz kończyn. Dzięki niemu można też z dużym prawdopodobieństwem określić płeć dziecka.
 2. Test potrójny – badanie krwi przeprowadzane między 15. a 18. tygodniem ciąży. Ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia wad genetycznych, w tym zespołu Downa. Mierzy poziom trzech substancji w krwi matki: alfa-fetoproteiny, hCG i estriolu.
 3. Test obciążenia glukozą – badanie to pozwala na wczesne wykrycie cukrzycy ciążowej. Przeprowadza się je między 24. a 28. tygodniem ciąży. Polega na podaniu dużej dawki glukozy i mierzeniu poziomu cukru we krwi w określonych odstępach czasu.
 4. Badanie krwi w kierunku toksoplazmozy – jeśli nie byłaś wcześniej narażona na toksoplazmozę, dobrym pomysłem jest regularne kontrolowanie poziomu przeciwciał w ciąży. Toksoplazmoza jest chorobą, która może prowadzić do poważnych powikłań u płodu.
 5. Badanie moczu – regularne badania moczu są ważne przez całą ciążę, ale w drugim trymestrze pozwalają na wczesne wykrycie infekcji dróg moczowych czy ewentualnej białkomoczu, co może być oznaką stanu przedrzucawkowego.
 6. Pomiar ciśnienia krwi – wysokie ciśnienie krwi może być oznaką stanu przedrzucawkowego. Regularne pomiary są ważne dla monitorowania stanu zdrowia kobiety w ciąży.
 7. Konsultacje z lekarzem – poza planowanymi badaniami warto regularnie konsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, aby omówić wszelkie obawy i pytania związane z rozwojem dziecka.

Mama i dziecko w drugim trymestrze – podsumowanie

Drugi trymestr to etap pełen emocji, radości, ale też niepokoju związanego z rozwijającym się życiem w łonie matki. Dzięki nowoczesnej medycynie oraz wsparciu specjalistów, kobiety mogą cieszyć się tym wyjątkowym czasem, mając pewność, że robią wszystko, by zapewnić sobie i swojemu dziecku najlepsze warunki do rozwoju. Niech ten okres będzie dla każdej przyszłej mamy czasem nie tylko fizycznego, ale też emocjonalnego przygotowania się do jednego z najważniejszych momentów w życiu – narodzin swojego dziecka.

Bibliografia

 • „Diagnostyka prenatalna w praktyce”, red. D. Borowski, P. Węgrzyn, M. Wielgoś, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
 • „Opieka nad kobietą ciężarną”, red. A. Bień, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
 • S. Jopkiewicz, Badania prenatalne jako podstawowy element profilaktyki wad rozwojowych i innych chorób
  genetycznych z perspektywy bioetyki
  [w:] „Problemy nauk medycznych i nauk o zdrowiu", red. K. Pujer, t. 3, Wrocław 2017.
 • Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym – 2020 rok [w:] „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna”, 2020.
Ikonka strzałki | test Nifty Pro

Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%

Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.

1. Wybierz poradnię lub wizytę domową
2. Wybierz lokalizację

Zadzwonimy do Ciebie, aby znaleźć najbliższą poradnię

3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
2. Wpisz swój adres
3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA: Bez płatności z góry
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję!Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups!Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Niebieski gradient || Nifty Pro
Fioletowy gradient || Nifty Pro
ikonks ptaszek na białym tle | Test nifty pro