kobieta trzyma zdjęcia USG płodu| usg genetyczne 1 trymestr

USG genetyczne w 1 trymestrze ciąży

Dowiedz się, dlaczego USG genetyczne w pierwszym trymestrze jest istotne w ciąży. Przygotowanie, interpretacja wyników i wsparcie dla przyszłych rodziców. 
Czerwone serce małe | Nifty Pro
Zespół NIFTY
16 min do przeczytania
 • Wprowadzenie do tematu USG genetycznego
 • Różnice między USG genetycznym a innymi badaniami prenatalnymi
 • Kto powinien rozważyć wykonanie USG genetycznego
 • Przygotowanie do badania
 • Przebieg badania USG genetycznego w pierwszym trymestrze
 • Częstotliwość i długość badania
 • Interpretacja wyników i dalsze kroki
 • Objętość płodowego płynu owodniowego i jego znaczenie w badaniu genetycznym
 • Jakie informacje można uzyskać z badania
 • Prezentacja typowych wyników USG genetycznego
 • Omówienie ryzyka i interpretacja wyników
 • Przesiewowe badania genetyczne
 • Co można zrobić, jeśli wyniki USG genetycznego są niepokojące
 • USG genetyczne w rozbiciu na tygodnie

Spis treści:

This is some text inside of a div block.
This is some text inside of a div block.

Wprowadzenie do tematu USG genetycznego

Badania prenatalne w I trymestrze ciąży są bardzo ważne zarówno dla mamy, jak i dziecka. Jednym z nich jest USG genetyczne. Wartościowe informacje, jakie można uzyskać dzięki temu badaniu, stają się kluczowym elementem troski o zdrowie zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka.

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest ważne w pierwszych tygodniach ciąży z kilku kluczowych powodów:

 • Potwierdzenie ciąży: USG w pierwszym trymestrze jest jednym z najskuteczniejszych sposobów potwierdzenia ciąży w bardzo wczesnym stadium. To daje pewność kobietom, które podejrzewają, że są w ciąży, a także umożliwia wcześniejszy kontakt z opieką prenatalną.
 • Określenie wieku ciążowego: Badanie USG w pierwszych tygodniach umożliwia dokładne ustalenie wieku ciążowego, co jest istotne do określenia terminu porodu i monitorowania rozwoju płodu.
 • Weryfikacja miejsca implantacji: USG pozwala lekarzom sprawdzić, czy zarodek właściwie zagnieżdża się w macicy. Jeśli doszłoby do zagnieżdżenia poza macicą (co nazywa się ciążą pozamaciczną), jest to stan wymagający natychmiastowej interwencji medycznej.
 • Wykrywanie wielorództwa: Wczesne badanie USG może pomóc w zidentyfikowaniu bliźniaków lub innych przypadków wielorództwa, co jest istotne dla właściwej opieki prenatalnej.
 • Wcześniejsza diagnoza problemów zdrowotnych: W przypadku istnienia ryzyka lub historii pewnych chorób genetycznych lub wad rozwojowych (np: zespół Pataua), badanie USG w pierwszych tygodniach może pomóc w ich wczesnym wykryciu i podjęciu odpowiednich działań.
 • Monitorowanie rozwoju płodu: Już w pierwszym trymestrze można ocenić ważne wskaźniki rozwoju płodu, takie jak długość ciała, rytm serca oraz ocena struktury narządów wewnętrznych, co pomaga w ocenie zdrowia dziecka.
 • Planowanie dalszej opieki: Wyniki badania USG mogą pomóc lekarzom i przyszłym rodzicom w opracowaniu planu opieki prenatalnej i dostosowaniu go do ewentualnych potrzeb medycznych.

Różnice między USG genetycznym a innymi badaniami prenatalnymi

W pierwszym trymestrze ciąży istnieje kilka różnych rodzajów badań prenatalnych, a jednym z nich jest badanie ultrasonograficzne genetyczne. Jest to badanie, które ma na celu ocenę zdrowia i rozwoju płodu w pierwszych miesiącach ciąży. Jednak istnieją pewne kluczowe różnice między USG genetycznym a innymi badaniami prenatalnymi, takimi jak testy genetyczne na obecność wad genetycznych czy badania krwi.

W przeciwieństwie do testów genetycznych, które analizują DNA matki i dziecka w celu wykrycia ewentualnych mutacji genetycznych, USG genetyczne dostarcza obrazów płodu, pozwalając lekarzom ocenić jego strukturę anatomiczną, rytm serca oraz inne parametry rozwoju. Jest to badanie nieinwazyjne i nie wiąże się z ryzykiem powikłań.

Kto powinien rozważyć wykonanie USG genetycznego

Badanie USG w ciąży w pierwszym trymestrze jest zazwyczaj zalecane wszystkim przyszłym matkom, niezależnie od wieku czy ewentualnych czynników ryzyka. Jednak istnieją sytuacje, w których badanie to może być szczególnie istotne. Należą do nich:

 • Wiek matki: Kobiety powyżej 35. roku życia są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia nieprawidłowości genetycznych u dziecka, dlatego mogą być zalecane dodatkowe badania, w tym USG genetyczne.
 • Rodzinna historia chorób genetycznych: Jeśli istnieje rodzinna historia chorób genetycznych lub wad wrodzonych, lekarz może zalecić USG genetyczne w celu wczesnego wykrycia ewentualnych problemów.
 • Poprzednie nieprawidłowe ciąże: Jeśli matka miała wcześniej problemy z ciążą, takie jak poronienia lub wady wrodzone u poprzednich dzieci, badanie USG genetycznego może być wskazane.
 • Wynik testu przesiewowego: Wynik testu przesiewowego (np. testu PAPP-A i hCG) może wskazywać na ryzyko wystąpienia nieprawidłowości genetycznych, co może skłonić lekarza do zlecenia USG genetycznego w celu dalszej oceny.

Warto pamiętać, że decyzja o wykonaniu USG genetycznego powinna być uzgodniona z lekarzem prowadzącym ciążę, który uwzględni indywidualne czynniki ryzyka i potrzeby pacjentki.

Przygotowanie do badania

Przygotowanie do badania ultrasonograficznego (USG) genetycznego w pierwszym trymestrze ciąży jest ważnym krokiem w zapewnieniu dokładnych i rzetelnych wyników tego badania. Chociaż badanie to jest zazwyczaj nieskomplikowane i nieinwazyjne, istnieją pewne wskazówki, które warto wziąć pod uwagę, aby być jak najlepiej przygotowanym. Badanie USG ciąży genetyczne nie wymaga jednak specjalnego przygotowania od pacjentki.

Jak przygotować się do badania

Po pierwsze, ważne jest, aby przyjść na badanie na czczo. Oznacza to, że nie powinno się spożywać żadnych pokarmów ani płynów przynajmniej przez kilka godzin przed planowanym badaniem. Jest to istotne, ponieważ pusty żołądek ułatwia wykonywanie USG i poprawia jakość uzyskiwanych obrazów.

Kolejnym krokiem jest ubranie się w luźne i wygodne ubrania, które można łatwo zdjąć lub podnieść, aby odsłonić obszar brzucha. To ułatwi lekarzowi dostęp do brzucha i umożliwi dokładniejsze badanie. Warto również pamiętać o wcześniejszym oddaniu moczu, co pomoże w komforcie pacjentki podczas badania.

Przygotowanie emocjonalne również jest istotne, zwłaszcza dla przyszłych rodziców, którzy mogą być podekscytowani lub pełni obaw przed wynikami badania. Warto otwarcie rozmawiać z lekarzem i zadawać pytania, aby zrozumieć, czego można się spodziewać i jakie mogą być potencjalne korzyści oraz ograniczenia. Dzięki temu pacjenci będą mogli podejść do badania z większą pewnością siebie i spokojem.

Zalecenia przed badaniem:

 • Należy unikać ciężkostrawnych posiłków, które mogą prowadzić do wzdęć lub dyskomfortu żołądkowego. Lekarz może również zalecić unikanie produktów spożywczych, które mogą powodować wzdęcia lub gazy, takich jak napoje gazowane czy fasola. Ważne jest również spożywanie odpowiedniej ilości wody.
 • Nawodnienie organizmu może pomóc w uzyskaniu lepszych obrazów podczas USG. Jednak unikaj picia nadmiernej ilości wody bezpośrednio przed badaniem, aby uniknąć uczucia pełności i potrzeby oddania moczu. 4
 • Jeśli pacjentka przyjmuje jakieś leki lub suplementy diety, warto poinformować o tym lekarza. Niektóre leki mogą wpłynąć na wyniki USG, dlatego ważne jest, aby lekarz był świadomy wszystkich stosowanych substancji.

Dieta, nawodnienie i inne zalecenia przed mogą wpłynąć na przebieg badania i jakość uzyskiwanych obrazów. Warto zawsze skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, aby uzyskać konkretne wskazówki i uniknąć ewentualnych komplikacji lub zakłóceń

Przebieg badania USG genetycznego w pierwszym trymestrze

Badanie ultrasonograficzne (USG) genetyczne w pierwszym trymestrze jest procedurą diagnostyczną, która ma na celu ocenę zdrowia i rozwoju płodu w początkowym okresie ciąży.  Pozwala na wykrycie ewentualnego ryzyka wad genetycznych. Aby przeprowadzić USG 1 trymestru, pacjentka zostaje poproszona o położenie się na stole badawczym, z odkrytym brzuchem. Lekarz lub technik medyczny nakłada na skórę brzucha specjalny żel, który pomaga w przewodzeniu fal dźwiękowych. Następnie, za pomocą sondy ultrasonograficznej, emitującej te fale, lekarz przesuwa ją po brzuchu, aby uzyskać obrazy płodu na ekranie monitora.

W trakcie badania lekarz ocenia wiele parametrów, takich jak długość ciała płodu, rytm serca, obecność narządów wewnętrznych oraz objętość płynu owodniowego. Badanie to jest bezbolesne i zazwyczaj trwa kilka minut, co pozwala na dokładne zarejestrowanie postępów w rozwoju dziecka.

Częstotliwość i długość badania

Częstotliwość i długość badania USG genetycznego w pierwszym trymestrze zazwyczaj zależą od konkretnego celu badania oraz od stanu zdrowia i rozwoju płodu. Standardowo, badanie to trwa od 20 do 30 minut, jednak może się wydłużyć w przypadku bardziej szczegółowych ocen lub jeśli lekarz zauważy jakieś nieprawidłowości, które wymagają dokładniejszej analizy.

Warto podkreślić, że częstotliwość badania zależy od indywidualnych czynników, takich jak wiek matki, obecność czynników ryzyka czy wyniki innych badań przesiewowych. Dlatego też częstość i długość badania mogą być dostosowywane do konkretnego przypadku pacjentki, aby zagwarantować jak najbardziej kompleksową ocenę zdrowia i rozwoju płodu.

Interpretacja wyników i dalsze kroki

W trzecim miesiącu pierwszego trymestru ciąży, kiedy to badanie ultrasonograficzne (USG) genetyczne zostaje przeprowadzone, kluczowym etapem jest interpretacja wyników i ustalenie ewentualnych dalszych kroków. Po zakończeniu badania, lekarz przystępuje do analizy uzyskanych obrazów i danych. Interpretacja wyników polega na ocenie rozwoju płodu i ewentualnym wykryciu jakichkolwiek nieprawidłowości lub problemów zdrowotnych.

Jeśli wyniki badania USG genetycznego są normalne i nie wykazują żadnych niepokojących oznak, to jest to dobra wiadomość dla przyszłych rodziców. Oznacza to, że rozwijający się płód jest zdrowy i rozwija się zgodnie z oczekiwaniami. Jednak jeśli w trakcie badania zostaną zauważone jakiekolwiek nieprawidłowości, lekarz może zalecić dalsze badania, takie jak bardziej szczegółowe badania USG, testy genetyczne, lub konsultację z specjalistą w dziedzinie genetyki lub medycyny prenatalnej.

Objętość płodowego płynu owodniowego i jego znaczenie w badaniu genetycznym

Podczas badania ultrasonograficznego (USG) genetycznego w pierwszym trymestrze ciąży, jednym z istotnych parametrów, który jest oceniany, jest objętość płodowego płynu owodniowego. Płyn owodniowy jest kluczowym elementem środowiska, w którym rozwija się płód. Jego ilość i jakość mogą dostarczyć cennych informacji na temat zdrowia i rozwoju dziecka.

W badaniach genetycznych, prawidłowa ilość płynu owodniowego jest istotna, ponieważ jego niedobór lub nadmiar może być związany z pewnymi wadami rozwojowymi lub problemami genetycznymi. Dlatego też lekarz dokładnie ocenia ilość płynu owodniowego, aby wykluczyć ewentualne nieprawidłowości.

Jakie informacje można uzyskać z badania

Badanie USG genetycznego w pierwszym trymestrze jest kompleksowym badaniem, które dostarcza wielu cennych informacji na temat zarówno rozwoju płodu, jak i ogólnego stanu zdrowia ciężarnej kobiety.

Podczas tego badania, lekarz może ocenić wiele parametrów, takich jak długość ciała płodu, wiek ciążowy, strukturę narządów wewnętrznych, rytm serca, obecność kończyn i wiele innych. Badanie to pozwala także na ocenę ewentualnych nieprawidłowości genetycznych lub wad rozwojowych, takich jak zespół Downa czy inne chromosomalne anomalie.

Dodatkowo, można ocenić strukturę narządów płciowych płodu. To wszystko stanowi nie tylko cenne informacje dla przyszłych rodziców, ale także pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych i podjęcie odpowiednich działań w celu dalszej diagnostyki i opieki prenatalnej. Dlatego badanie USG genetycznego jest niezwykle istotnym etapem w trakcie pierwszego trymestru ciąży.

Prezentacja typowych wyników USG genetycznego

Aby lepiej zrozumieć, jakie informacje można uzyskać podczas badania ultrasonograficznego (USG) genetycznego w pierwszym trymestrze ciąży, przydatna może być interaktywna prezentacja typowych wyników tego badania. Na przykład, można przedstawić obrazy uzyskane podczas USG, ukazując rozwijający się płód w różnych aspektach, takie jak jego profil, narządy wewnętrzne, ruchy czy serce bijące.

Dzięki temu przyszli rodzice mogą bardziej zbliżyć się do swojego dziecka i zobaczyć, jak rośnie wewnątrz macicy. To także okazja do zaprezentowania różnych parametrów, takich jak długość ciała płodu czy objętość płynu owodniowego.

Omówienie ryzyka i interpretacja wyników

Kolejnym istotnym elementem artykułu jest omówienie ryzyka i interpretacji wyników. Badanie to ma na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju płodu i ocenę ryzyka wystąpienia wad genetycznych.

Ważne jest, aby podkreślić, że badanie USG genetycznego nie jest testem diagnostycznym, ale służy ocenie ryzyka. Jeśli wyniki budzą wątpliwości lub istnieje podwyższone ryzyko, lekarz może zalecić dalsze badania, takie jak testy genetyczne, aby potwierdzić diagnozę. Interpretacja wyników wymaga wiedzy i doświadczenia specjalisty, dlatego też istotne jest, aby przyszli rodzice mieli pełne wsparcie swojego zespołu medycznego i byli otwarci na dalsze kroki, jeśli to konieczne.

Przesiewowe badania genetyczne

Na rynku istnieją różne przesiewowe badania genetyczne, które przyszli rodzice mogą rozważyć do wykluczenia ewentualnych wad genetycznych płodu.:

 1. Test PAPP-A i beta hCG, które analizują poziomy białka PAPP-A i hormonu hCG we krwi matki.
 2. Test potrójny, który ocenia różne biomarkery we krwi matki w celu określenia ryzyka wystąpienia nieprawidłowości chromosomalnych, takich jak zespół Downa czy zespół Edwardsa.
 3. Testy genetyczne, takie jak test NIFTY Pro, test Harmony czy Panorama, które analizują DNA płodu w krwi matki w celu wykrycia ewentualnych wad chromosomalnych.

Wybór konkretnego testu zależy od indywidualnych preferencji i zaleceń lekarza, dlatego ważne jest konsultowanie się z zespołem medycznym w celu dokonania właściwego wyboru.

Wyniki badania USG genetycznego mogą dostarczyć cennych informacji na temat zdrowia i rozwoju płodu, ale nie zawsze stanowią ostateczną diagnozę. W przypadku wyników sugerujących podwyższone ryzyko lub wskazujących na potencjalne nieprawidłowości, lekarz może zalecić dalsze badania. Mogą to być bardziej szczegółowe badania ultrasonograficzne, które pozwalają na dokładniejszą ocenę narządów płodu. Jeśli to konieczne, lekarz może również zlecić testy genetyczne inwazyjne, takie jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki, które pozwalają na dokładne określenie obecności wad chromosomalnych lub genetycznych.

Warto podkreślić, że nieprawidłowe wyniki badania USG genetycznego nie zawsze oznaczają obecność wady, ale stanowią sygnał do podjęcia dodatkowych kroków diagnostycznych w celu potwierdzenia lub wykluczenia ewentualnych problemów. Dlatego też zrozumienie, jakie inne testy mogą być potrzebne, jest istotne dla dalszej opieki prenatalnej i zapewnienia zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.

Co można zrobić, jeśli wyniki USG genetycznego są niepokojące

Otrzymanie wyników badania ultrasonograficznego (USG) genetycznego, które wydają się być niepokojące, może wywołać wiele emocji i obaw u przyszłych rodziców. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że nieprawidłowe wyniki USG genetycznego nie oznaczają automatycznie obecności wady genetycznej czy nieprawidłowości. Są to sygnały do podjęcia dalszych kroków diagnostycznych w celu potwierdzenia lub wykluczenia ewentualnych problemów.

Jeśli wyniki badania budzą wątpliwości, pierwszym krokiem jest omówienie ich z lekarzem prowadzącym ciążę. Lekarz może zalecić dodatkowe badania, takie jak bardziej szczegółowe badania ultrasonograficzne, testy genetyczne inwazyjne (np. amniopunkcję) lub konsultację z specjalistami w dziedzinie genetyki lub medycyny prenatalnej. To ważne, aby zrozumieć, że istnieją różne czynniki, które mogą wpływać na wyniki USG, takie jak położenie płodu czy jakość obrazu, dlatego dalsze badania są niezbędne w celu potwierdzenia diagnozy.

Wskazówki dotyczące dalszych konsultacji i badań

Po otrzymaniu niepokojących wyników USG genetycznego, ważne jest, aby przyszli rodzice byli odpowiednio poinformowani i przygotowani do dalszych konsultacji i badań. Pierwszym krokiem jest skonsultowanie się z lekarzem, który dokładnie omówi wyniki i przedstawi plan dalszej diagnostyki. Warto podkreślić, że istnieją różne możliwości testów, które pozwalają na dokładniejszą ocenę zdrowia płodu, a wybór odpowiedniego badania zależy od indywidualnej sytuacji. Przesłuchanie wskazówek lekarza i zadawanie pytań jest kluczowe, aby przyszli rodzice mogli podjąć świadome decyzje dotyczące opieki nad swoim dzieckiem.

Dodatkowo, wsparcie emocjonalne od partnera, rodziny i przyjaciół może być niezwykle cenne podczas tego trudnego okresu. Warto także rozważyć konsultację z doradcą genetycznym, który może dostarczyć dodatkowych informacji i wsparcia w procesie podejmowania decyzji. Wreszcie, ważne jest, aby pamiętać, że wyniki USG genetycznego mogą być tylko jednym z elementów całej oceny zdrowia płodu, dlatego też kompleksowa opieka medyczna i diagnostyczna jest kluczowa dla zapewnienia najlepszego wsparcia zarówno matce, jak i dziecku.

USG genetyczne 1 trymestru: W pierwszym miesiącu ciąży, w momencie, gdy przyszła mama dowiaduje się o swoim błogosławionym stanie, rozpoczyna się fascynująca podróż w kierunku rodzicielstwa. Jednym z kluczowych etapów tego początkowego okresu jest pierwszy trymestr ciąży, który obejmuje okres od pierwszego dnia ostatniego okresu menstruacyjnego do 14 tygodnia ciąży. W tym okresie, szczególnie w pierwszych dwóch tygodniach, inicjowane jest wiele procesów, w tym rozwój zarodka.

USG  genetyczne 2 trymestru : W drugim trymestrze ciąży, czyli między 18. a 22. tygodniem, można przeprowadzić kolejne badanie USG genetyczne. To ważne, gdyż w tym okresie rozwijający się płód osiąga już większe rozmiary, co umożliwia dokładniejszą ocenę jego struktury anatomicznej.

USG genetyczne 3 trymestru : Podczas trzeciego trymestru ciąży, który trwa od 28. do 40. tygodnia, badanie USG genetycznego może być stosowane w specyficznych przypadkach, na przykład gdy istnieją konkretne obawy dotyczące zdrowia płodu lub konieczność monitorowania postępu ciąży. Badanie to może dostarczyć informacji na temat rozwoju płodu, ilości płynu owodniowego oraz stanu narządów wewnętrznych. Jest to również okres, w którym można ocenić położenie płodu, co jest istotne dla planowania porodu.

USG genetyczne w rozbiciu na tygodnie

Tydzień 1- 2

USG genetyczne w pierwszym i drugim tygodniu ciąży stanowi fascynujący i ważny początek podróży przez ten szczególny okres życia. Choć wydaje się niemożliwe przeprowadzenie USG tak wcześnie, to istnieją sytuacje, w których to badanie może dostarczyć cennych informacji. W rzeczywistości, pierwszy i drugi tydzień od początku ostatniego okresu menstruacyjnego to czas, w którym wielu ludzi nie zdaje sobie jeszcze nawet sprawy, że jest w ciąży. Jednak niektóre kobiety przypuszczają, że coś się zmienia w ich ciele i decydują się na badanie USG w bardzo wczesnym stadium ciąży. To pozwala na weryfikację obecności zarodka oraz potwierdzenie, że ciąża jest prawidłowo zagnieżdżona w macicy.

Tydzień 5-6

USG genetyczne w 5. i 6. tygodniu ciąży może dostarczyć cennych informacji na temat początkowych etapów rozwoju płodu. W tym czasie można zauważyć pierwsze oznaki serca bijącego płodu oraz ocenić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Chociaż wciąż nie jest to okres, w którym można dokładnie ocenić wszystkie szczegóły rozwoju, to badanie USG w 5. i 6. tygodniu może stanowić ważny punkt odniesienia dla przyszłej opieki prenatalnej i dalszego monitorowania ciąży. To także moment, w którym przyszli rodzice mogą doświadczyć wzruszenia i emocji, widząc po raz pierwszy maleńkiego serduszka bijącego wewnątrz matki.

Tydzień 7-8

Przeprowadzenie badania w 7. i 8. tygodniu ciąży pozwala na jeszcze dokładniejszą ocenę zdrowia i rozwoju nienarodzonego dziecka. 3 USG genetyczne pozwala na zauważenie wielu ważnych detali, takich jak obecność rączek i nóżek płodu, rozwijający się układ krążenia oraz pierwsze oznaki działania narządów wewnętrznych. To także moment, w którym serce płodu bije z większą regularnością i można go zobaczyć na ekranie monitora, co stanowi dla przyszłych rodziców niezwykłe emocje. Badanie USG w 7. i 8. tygodniu jest również ważne, aby ocenić ewentualne nieprawidłowości w rozwoju płodu i w razie potrzeby podjąć odpowiednie kroki diagnostyczne i lecznicze.

Tydzień 9-10

W tym okresie już można zobaczyć wiele istotnych detali, które pomagają lekarzom ocenić zdrowie i rozwój dziecka. Jednym z najważniejszych momentów jest potwierdzenie prawidłowych czynności serca płodu, które zwykle jest widoczne na ekranie monitora obrazu USG. To niezwykłe doświadczenie dla przyszłych rodziców, widząc, jak ich maleństwo rośnie i rozwija się wewnątrz macicy.

Badanie w 9. i 10. tygodniu pozwala również na dokładniejszą ocenę długości ciała płodu oraz obecności narządów wewnętrznych. Lekarz może skupić się na ocenie płodu pod kątem ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju. To także moment, w którym można określić termin porodu z większą precyzją, co jest istotne dla dalszego monitorowania ciąży.

Tydzień 11-12

Jednym z kluczowych celów badania jest ocena struktury mózgowia, kręgosłupa, kończyn i innych narządów wewnętrznych płodu. Lekarz może również dokładnie zmierzyć długość ciała oraz precyzyjnie określić wiek ciążowy. To również czas, w którym badanie USG genetycznego może dostarczyć informacji dotyczących ryzyka wystąpienia pewnych wad wrodzonych i chorób genetycznych. Lekarz może dokładnie badać krążenie krwi w obrębie serca płodu oraz ocenić strukturę narządów płciowych, co może pomóc w identyfikacji ewentualnych nieprawidłowości. Jest to także okres, w którym można dokładniej określić ilość płynu owodniowego i ocenić, czy rozwijający się płód jest otoczony odpowiednią ilością płynu.

Tydzień 13-14

USG w tym okresie ciąży pozwala na zobaczenie płodu, który staje się bardziej zdefiniowany, a lekarz może ocenić długość ciała, proporcje kończyn, obecność i rozwinięcie narządów wewnętrznych oraz inne istotne parametry rozwoju.

Badanie to pozwala także na dokładniejszą ocenę układu krążenia, a serce płodu bijące regularnie stanowi jedno z najbardziej wzruszających widoków dla przyszłych rodziców. Ponadto, badanie USG genetycznego w 13. i 14. tygodniu może pomóc w wykryciu nieprawidłowości chromosomalnych, takich jak zespół Downa czy zespół Edwardsa. Lekarz ocenia obecność nieprawidłowości w budowie kości, układzie moczowym oraz innych struktur anatomicznych. To także okres, w którym można dokładniej określić płci płodu, jeśli rodzice są zainteresowani tą informacją

Tydzień 15-16

Warto wykonać badanie  USG w 15. i 16. tygodniu, ponieważ lekarz może dokładnie ocenić długość ciała płodu, strukturę narządów wewnętrznych, obecność wszystkich kończyn oraz rozwinięcie układu krążenia. To także moment, w którym można dokładniej ocenić rozwijające się narządy płciowe i w przypadku płodów płci męskiej potwierdzić obecność jąder. Badanie USG genetycznego w 15. i 16. tygodniu stanowi również kolejną okazję do oceny ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju płodu, takich jak wady serca, wady rozwojowe narządów wewnętrznych czy inne nieprawidłowości. Jest to także moment, w którym można dokładniej ocenić ilość płynu owodniowego, co jest ważne dla utrzymania odpowiednich warunków rozwoju płodu

Ikonka strzałki | test Nifty Pro

Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%

Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.

1. Wybierz poradnię lub wizytę domową
2. Wybierz lokalizację

Zadzwonimy do Ciebie, aby znaleźć najbliższą poradnię

3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
2. Wpisz swój adres
3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA: Bez płatności z góry
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję!Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups!Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Niebieski gradient || Nifty Pro
Fioletowy gradient || Nifty Pro
ikonks ptaszek na białym tle | Test nifty pro