kobieta w ciąży trzyma brzuch | Badania prenatalne w 13 tygodniu ciąży

Jak wyglądają badania prenatalne w 13. tygodniu ciąży? Warto je wykonać!

Przekonaj się, jak wyglądają badania prenatalne w 13. tygodniu ciąży. W ten sposób zadbasz o mające przyjść na świat dziecko!
Czerwone serce małe | Nifty Pro
Zespół NIFTY
8 min do przeczytania

Spis treści:

This is some text inside of a div block.
This is some text inside of a div block.

Wielu przyszłych rodziców zastanawia się, jak wyglądają badania prenatalne w 13. tygodniu ciąży. Czy będą bezpieczne dla płodu? Są one niezwykle ważne zarówno dla matki, jak i dziecka. W artykule wyjaśniamy, dlaczego okazują się tak istotne.

Zapamiętaj!

 • Badania prenatalne w 13. tygodniu ciąży są ważne dla oceny ryzyka wad genetycznych i wrodzonych.
 • Zaleca się je każdej kobiecie w ciąży, ale szczególnie wskazane są kobietom powyżej 35. roku życia.
 • Płód w 13. tygodniu ciąży ma około 7-8 cm długości. Rozwijają się jego rysy twarzy, rączki i nóżki są wykształcone, a serce bije dwa razy szybciej niż serce dorosłego człowieka.
 • Badania prenatalne w 13. tygodniu ciąży obejmują przede wszystkim USG, które pozwala ocenić rozwój płodu i ryzyko wystąpienia wad.
 • Inne badania to test podwójny PAPP-A i beta-HCG, USG genetyczne oraz nieinwazyjne badanie genetyczne NIFTY Pro.
 • Badania inwazyjne wykonuje się tylko w uzasadnionych przypadkach.

13. tydzień ciąży – badania prenatalne. Dlaczego są ważne?

Jak wyglądają badania prenatalne w 13. tygodniu ciąży? Zanim to wyjaśnimy, warto nakreślić, dlaczego są ważne. Zaleca je Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wszystkim ciężarnym, niezależnie od ich wieku czy historii chorób. Na podstawie tych badań można ocenić m.in. ryzyko wystąpienia wad genetycznych, takich jak zespół Downa czy Edwardsa, a także wielu rozwojowych wad wrodzonych. W takich sytuacjach postawienie diagnozy pozwala zaplanować konkretne działania. Można wdrożyć na przykład leczenie jeszcze w łonie matki.

Kto powinien wykonać badania prenatalne?

Jak wspomniano, nieinwazyjne badania prenatalne zaleca się każdej kobiecie w ciąży. Istnieją jednak pewne przypadki, kiedy są one szczególnie wskazane:

 • kobiety z rodziną obciążoną chorobami genetycznymi. Jeśli w rodzinie występowały przypadki chorób genetycznych, takich jak zespół Downa, badania prenatalne mogą pomóc ocenić ryzyko ich wystąpienia u dziecka;
 • kobiety w wieku powyżej 35 lat. Ryzyko wystąpienia wad genetycznych, takich jak trisomia 21 (zespół Downa), wzrasta wraz z wiekiem matki;
 • kobiety, które miały wcześniej dzieci z wadami genetycznymi lub wrodzonymi;
 • kobiety z niepokojącymi wynikami badań USG. Jeżeli w trakcie standardowego badania USG lekarz zauważy jakiekolwiek niepokojące zmiany, może zasugerować wykonanie badań prenatalnych. Mają one na celu dokładniejsze zbadanie sytuacji;
 • jeżeli kobieta była narażona na szkodliwe czynniki środowiskowe, badania prenatalne mogą pomóc ocenić, czy miało to wpływ na rozwój płodu. Czynniki te to np. promieniowanie czy niektóre leki.

Kobieta w 13. tygodniu ciąży – zmiany w ciele przyszłej mamy

13. tydzień ciąży, czyli koniec pierwszego trymestru, to czas, kiedy wiele pacjentek zauważa pozytywne zmiany. Większość kobiet przestaje odczuwać dolegliwości, które towarzyszyły im wcześniej. Pojawia się spory przypływ energii, a codziennych czynności nie utrudnia duży brzuch. W tym czasie przyszła mama może także zadbać o siebie oraz swoje dziecko. Wskazana jest rozsądna aktywność fizyczna. Nie można też zapominać również o kwestiach medycznych, takich jak badania prenatalne w 13. tygodniu.

Czy w 13. tygodniu ciąży widać brzuch?

W przypadku niektórych kobiet, zwłaszcza tych, które są w ciąży po raz pierwszy, brzuch może zacząć się zaokrąglać. U innych pań widoczne zmiany pojawiają się nieco później. Ważne jest, aby pamiętać, że każda ciąża jest inna. Tempo, w jakim rośnie brzuch, może zależeć od wielu czynników, takich jak:

 • genetyka;
 • budowa ciała;
 • liczba poprzednich ciąż.

Niezależnie od tego, czy brzuch jest już widoczny, czy nie, ważne jest, aby pamiętać, że dziecko cały czas rozwija się i rośnie. Ciążowy brzuch jest znakiem rosnącej macicy. Dostosowuje się on do potrzeb rozwijającego się płodu. Nawet jeśli nie jest on jeszcze bardzo widoczny, w 13. tygodniu ciąży wiele istotnych zmian zachodzi zarówno u matki, jak i u dziecka.

Ile centymetrów ma dziecko w 13. tygodniu ciąży?

W 13. tygodniu ciąży rozwijający się płód przypomina już małego człowieka. Jego głowa stanowi około 1/3 długości ciała, a na twarzy zaczynają się pojawiać wyraźne rysy, takie jak nos i usta. Rączki i nóżki są w pełni wykształcone, a paluszki na dłoniach i stopach wyraźnie zaznaczone. Płód zaczyna wykonywać pierwsze ruchy. Są one jednak na tyle delikatne, że przyszła mama jeszcze ich nie odczuwa. W tym tygodniu ciąży, na główce dziecka zaczynają pojawiać się pierwsze włoski. W tym czasie połyka też wody płodowe. Dzięki temu rozwija się układ pokarmowy oraz pobudza praca nerek.

Płód intensywnie rośnie i na koniec 13. tygodnia ciąży mierzy około 7-8 centymetrów. Jego wielkość liczy się od ciemienia do końca kręgosłupa. Ma więc tyle, co duża śliwka. Jego waga wynosi około 25 gramów. Serduszko bije teraz dwa razy szybciej niż serce dorosłego człowieka. Pompuje przy tym krew do wszystkich narządów i tkanek. Każdego dnia rozwój płodu jest coraz bardziej zaawansowany. Kolejne tygodnie przyniosą jeszcze więcej zmian i nowych umiejętności.

Pierwsze badania prenatalne – 13. tydzień. Dlaczego właśnie wtedy?

Pierwsze badania prenatalne (często nazywane badaniem I trymestru ciąży) wykonuje się pomiędzy 11. a 13. tygodniem i 6. dniem ciąży. Dlaczego jest to tak istotne? To czas, kiedy można z największą precyzją ocenić ryzyko wystąpienia niektórych wad genetycznych i chromosomalnych. Przeprowadza się USG, podczas którego mierzy się grubość fałdu karkowego płodu. Wykonuje się także badania krwi matki, by ocenić stężenie specyficznych markerów. Informacje te pozwalają na oszacowanie ryzyka wad. Dzięki temu rodzice mogą podjąć decyzje o dalszych badaniach i ewentualnym leczeniu. Jak wyglądają badania prenatalne w 13. tygodniu ciąży?

Jak wyglądają badania prenatalne w 13. tygodniu ciąży?

W trakcie badania prenatalnego w 13. tygodniu ciąży przeprowadzane jest przede wszystkim USG. Badanie pozwala sprawdzić, czy prawidłowo rozwijają się m.in.:

 • system moczowy płodu;
 • powłoki brzuszne;
 • kość nosowa.

Oprócz nich ocenia się grubość fałdu karkowego, co jest kluczowe dla określenia ryzyka trisomii. Te badania prenatalne wykonane są pod kontrolą USG. Daje to lekarzowi najpełniejszy obraz stanu zdrowia dziecka.

Nie trzeba zatem obawiać się badań prenatalnych 13. tygodnia. Jak wygląda procedura? Czy jest niebezpieczna dla płodu? Z pewnością w przypadku wykonywanych standardowo działań nie zachodzi żadne ryzyko.

Jakie badania prenatalne w 13. tygodniu ciąży warto wykonać?

Jakie są rodzaje badań prenatalnych? 13. tydzień ciąży to czas, kiedy wykonuje się badania przesiewowe. Można również zdecydować się na nieinwazyjne badania genetyczne. Jak wspomniano, pozwalają oszacować ryzyko pojawienia się wad rozwojowych oraz genetycznych. Większość jest też rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Powinna je więc wykonać każda kobieta spodziewająca się dziecka.

USG prenatalne

USG prenatalne to nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne. Pozwala ono na ocenę rozwoju płodu w łonie matki. Jest to kluczowy element opieki prenatalnej. Ułatwia wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości. W trakcie USG lekarz:

 • ocenia anatomię płodu;
 • mierzy przezierność karkową;
 • ocenia wygląd kości nosowej;
 • sprawdza, czy serce dziecka rozwija się prawidłowo.

USG genetyczne

Genetyczne od zwykłego USG różni się tym, że jest wykonywane bardzo czułym sprzętem. Należy wykonać je pod okiem doświadczonego specjalisty. Lista lekarzy, którzy specjalizują się w tego rodzaju badaniach, znajduje się na stronie Fetal Medicine Foundation. Muszą oni posiadać odpowiednie certyfikaty, które uprawniają do wykonywania tego rodzaju diagnostyki prenatalnej.

Test podwójny PAPP-A i beta-HCG

Test podwójny to nieinwazyjne badanie przesiewowe. Pomaga oszacować ryzyko wystąpienia u płodu niektórych wad genetycznych, w tym zespołu Edwardsa i Downa. W ramach testu podwójnego mierzy się stężenie dwóch substancji w krwi matki: wolnej podjednostki beta-hCG (gonadotropiny kosmówkowej) oraz PAPP-A (białka A związane z ciążą). Wyniki analizy tych markerów pozwalają na oszacowanie ryzyka wystąpienia wad genetycznych. Należy uwzględnić także wyniki USG (kwestia grubości fałdu karkowego) oraz wiek matki.

Test NIFTY Pro

Na wczesnym etapie ciąży badania prenatalne dostarczają wielu odpowiedzi, ale nie dają pewności. Dlatego warto zdecydować się na niezwykle czułe badanie genetyczne NIFTY Pro. Podobnie jak w przypadku badań przesiewowych, wystarczy pobrać niewielką próbkę krwi matki. W laboratorium pozyskuje się z niej DNA płodu. Następnie bada się je na obecność najczęściej występujących trisomii (zespół Pataua, Edwardsa oraz Downa), a także ponad 200 innych chorób. Test NIFTY Pro daje niemal 100% pewności. Jego negatywny wynik w większości przypadków wyklucza konieczność przeprowadzania badań inwazyjnych.

Badanie można wykonać już w 10. tygodniu ciąży. Co więcej, pozwala ono określić płeć dziecka! W przypadku badań wykonywanych standardowo, takich jak USG prenatalne, jest to możliwe około 20. tygodnia ciąży.

Inwazyjne badanie prenatalne – 13. tydzień ciąży. Kiedy się wykonuje?

Inwazyjne badania prenatalne wykonuje się tylko w uzasadnionych przypadkach, po uzyskaniu zgodny ciężarnej. Należy je wykonać, gdy testy przesiewowe lub badania genetyczne wskazały większe ryzyko wad. Najwcześniej można zrobić biopsję kosmówki. To badanie wskazane pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Polega na pobraniu próbki kosmówki, czyli części łożyska, która pochodzi od płodu. Ta próbka jest następnie analizowana pod kątem występowania zaburzeń chromosomowych.

W przypadku amniopunkcji należy odczekać przynajmniej do 15. tygodnia ciąży. Polega ona na pobraniu płynu owodniowego przez powłoki brzuszne. Badanie inwazyjne, jakim jest amniopunkcja, wykonuje się pod kontrolą USG. Bywa, że przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym. Próbka jest następnie analizowana pod kątem występowania zaburzeń chromosomowych. Obydwa te badania, mimo że dostarczają bardzo dokładnych wyników, wiążą się z niewielkim ryzykiem powikłań. Najbardziej niepokojące jest ryzyko poronienia. Dlatego taka diagnostyka zarezerwowana jest dla przypadków, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie problemów genetycznych u płodu.

Warto wiedzieć, jak wyglądają badania prenatalne w 13. tygodniu ciąży. Dzięki temu pary, które do tej pory ich nie planowały, mogą podjąć odpowiedzialną decyzję. Pozwala to zadbać o zdrowie przyszłej mamy oraz dziecka rozwijającego się w łonie. Pomaga także przygotować się na ewentualne wyzwania, jakie niesie przyszłość.

Bibliografia

 • „Diagnostyka prenatalna w praktyce”, red. D. Borowski, P. Węgrzyn, M. Wielgoś, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
 • „Opieka nad kobietą ciężarną”, red. A. Bień, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
 • M, Perenc, Diagnostyka prenatalna wad rozwojowych i genetycznych – metody inwazyjne i nieinwazyjne [w:] „Przewodnik Lekarza”. 5 (5), s. 94-99, 2002.
 • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka dotyczące badań przesiewowych oraz diagnostycznych badań genetycznych wykonywanych w okresie prenatalnym [w:] „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna”, tom 7, nr 1, s. 20-33, 2022.
 • K. H. Nicolaides, P. Węgrzyn, „Badanie ultrasonograficzne między 11+0–13+6 tygodniem ciąży”, Fetal Medicine Foundation, Londyn 2004.
Ikonka strzałki | test Nifty Pro

Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%

Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.

1. Wybierz poradnię lub wizytę domową
2. Wybierz lokalizację

Zadzwonimy do Ciebie, aby znaleźć najbliższą poradnię

3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
2. Wpisz swój adres
3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA: Bez płatności z góry
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję!Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups!Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Niebieski gradient || Nifty Pro
Fioletowy gradient || Nifty Pro
ikonks ptaszek na białym tle | Test nifty pro