objawy ciąży

Objawy ciąży – wczesne symptomy. Pomoże nie tylko test ciążowy!

Oto jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży! Rozpoznaj symptomy, które powiedzą, czy doszło do zapłodnienia.
Czerwone serce małe | Nifty Pro
Zespół NIFTY
8 min do przeczytania
 • Zapamiętaj! Najważniejsze informacje
 • Po jakim czasie od stosunku dochodzi do zapłodnienia?
 • Czy brak miesiączki jest równoznaczny z ciążą?
 • Jak wspomóc zajście w ciążę?
 • Kiedy pojawiają się wczesne objawy ciąży?
 • Jakie są pierwsze objawy ciąży – czy to zawsze nudności?
 • Objawy ciąży podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych
 • Objawy miesiączki a objawy ciąży
 • Kiedy występują późne objawy ciąży?
 • Nietypowe oznaki ciąży
 • W jaki sposób potwierdzić ciążę?
 • Test ciążowy
 • Wizyta u lekarza
 • Test ciążowy – kiedy wykonać, by otrzymać wiarygodny wynik?
 • Kiedy można zobaczyć ciążę na USG?
 • Od kiedy liczy się początek ciąży?

Spis treści:

This is some text inside of a div block.
This is some text inside of a div block.

Objawy ciąży – wczesne symptomy. Pomoże nie tylko test ciążowy!

Jakie są wczesne objawy ciąży? Pary, które starają się o dziecko, szukają pierwszych oznak zapłodnienia jeszcze przed wykonaniem testu ciążowego. Czy rzeczywiście można ich doświadczać już na początkowym etapie?

Zapamiętaj! Najważniejsze informacje

 • Objawy wczesnej ciąży mogą pojawić się już kilka dni po zapłodnieniu, ale są subtelne i często niezauważalne.
 • Typowe symptomy ciąży są widoczne na późniejszym etapie, zwykle po miesiącu po zapłodnieniu.
 • Ciążę zwykle sugeruje brak miesiączki, ale wstrzymanie okresu może być wynikiem działania innych czynników.
 • Objawy ciąży zawsze trzeba potwierdzić testem ciążowym, a następnie konsultacją lekarską.

Po jakim czasie od stosunku dochodzi do zapłodnienia?

Staranie się o dziecko nie jest prostą kwestią! Aby można było mówić o objawach ciąży, musi wcześniej dojść do zapłodnienia. Największe szanse na to są wtedy, kiedy do stosunku dojdzie podczas owulacji. Jest to około 14. dzień cyklu miesiączkowego kobiety. Wtedy uwalniana jest komórka jajowa, która trafia do jajowodu i tam oczekuje na plemniki. Jeśli na nie nie natrafi, może przetrwać do 24 godzin. W przypadku gdy dojdzie do zapłodnienia, zagnieżdża się w macicy, a ciąża zaczyna się rozwijać.

Już kilka dni po zapłodnieniu mogą pojawić się pierwsze objawy ciąży. Symptomy te mogą obejmować zmiany w temperaturze ciała i niewielkie plamienie. Trzeba jednak pamiętać, że są na tyle subtelne, że większość kobiet w ogóle ich nie zauważa.

Czy brak miesiączki jest równoznaczny z ciążą?

Jednym z najbardziej typowych objawów ciąży jest brak krwawienia miesięcznego. Trzeba zaznaczyć, że brak krwawienia może, ale nie musi być oznaką poczęcia. Niekiedy przyczynę stanowią czynniki zdrowotne albo stres. Wstrzymanie okresu następuje także przy intensywnych treningach. Dotyka wiele kobiet uprawiających sport na poziomie zawodowym. Niemniej każda kobieta, która podejrzewa ciążę, powinna wykonać test lub skonsultować się z ginekologiem.

Jak wspomóc zajście w ciążę?

Aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę, warto dokładnie poznać swój cykl miesiączkowy. Szczególnie istotne jest wyznaczenie owulacji. Stanowi ona kluczowy moment, gdy jajniki uwalniają komórkę jajową, gotową do zapłodnienia. Oprócz tego ważne jest dbanie o zdrowie. Zbilansowana dieta i unikanie szkodliwych substancji to istotne czynniki, które mogą wpłynąć na zdolność do zajścia w ciążę.

Niektóre kobiety mogą potrzebować także wsparcia lekarza. Bardzo ważne są badania prekoncepcyjne. Polegają m.in. na ogólnej ocenie stanu zdrowia. Oprócz tego pozwalają odkryć ewentualne nieprawidłowości, które mogłyby utrudnić zajście w ciążę.

Kiedy pojawiają się wczesne objawy ciąży?

Objawy wczesnej ciąży mogą pojawić się już w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu. Jednak wiele kobiet po prostu ich nie zauważa. Łagodne symptomy ciąży zaczynają dawać o sobie znać około 2 tygodnie po zagnieżdżeniu zarodka w macicy. Wyraźne i powszechnie znane oznaki rozwijającej się ciąży pojawiają o wiele później – dopiero w 4, a nawet 6 tygodniu po zapłodnieniu. To właśnie wtedy przyszła mama zaczyna odczuwać typowe ciążowe dolegliwości.

Jakie są pierwsze objawy ciąży – czy to zawsze nudności?

Jak wspomniano wcześniej, zauważenie pierwszych objawów ciąży zaraz po zapłodnieniu jest trudne. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że każda kobieta jest inna. Zatem wczesne symptomy zapłodnienia mogą zależeć od danego przypadku. Jednym z pierwszych objawów ciąży jest brak miesiączki. Jednak nie tylko, ponieważ należą do nich również:

 • nudności i wymioty;
 • zwiększone poczucie zmęczenia oraz senność;
 • zwiększona wrażliwość na zapachy;
 • występowanie zmian skórnych;
 • powiększenie, tkliwość i bolesność piersi;
 • częstsze oddawanie moczu;
 • zmiany hormonalne.

W niektórych przypadkach kobiety doświadczać mogą także nieco wyższej temperatury ciała i delikatnego plamienia. Może być związane z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy, czasami jest mylone z miesiączką. Jest to normalne, ponieważ każda ciąża i organizm kobiety się różnią.

Objawy ciąży podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych

Chociaż tabletki antykoncepcyjne mają dużą skuteczność, nie jest ona stuprocentowa. Dlatego ważne jest, aby każda kobieta, która je zażywa, była świadoma objawów ciąży i monitorowała swoje ciało. Pierwsze objawy ciąży przy tabletkach antykoncepcyjnych mogą być takie same, jak w każdym innym przypadku. Mogą to być m.in. nudności, zmęczenie, zmiany w piersiach czy częstsze oddawanie moczu.

Co robić, jeśli zauważysz te objawy i podejrzewasz, że możesz być w ciąży? Warto wykonać domowy test ciążowy lub skontaktować się ze swoim ginekologiem. Przy pozytywnym wyniku trzeba odstawić antykoncepcję hormonalną.

Objawy miesiączki a objawy ciąży

Kolejne ważne zagadnienie to objawy okresu a ciąża. Objawy początkowe są bardzo podobne to tych poprzedzających miesiączkowanie. Tkliwość piersi, zmiany skórne, zmęczenie i senność – dla wielu kobiet to równoznaczne ze zbliżającym się okresem. Dlatego w rozpoznaniu ciąży najbardziej pomocny będzie wynik testu ciążowego.

Kiedy występują późne objawy ciąży?

Objawy w pierwszym trymestrze ciąży są doskonale znane. Kobietom we znaki dają się zwłaszcza nudności czy zmęczenie. Przyjmuje się, że najlepszym momentem jest czas od 14. do 27. tygodnia ciąży. Wtedy ciężarne mają dużo energii, mija też zagrożenie związane z poronieniem. W trzecim trymestrze zaczynają doskwierać późne objawy ciąży.

Późne objawy ciąży mogą obejmować:

 • obrzęki i zastój wodny, zwłaszcza w nogach, dłoniach i twarzy;
 • bóle pleców związane ze zwiększeniem masy ciała i zmianą środka ciężkości;
 • trudności w oddychaniu i duszności;
 • zgagę i niestrawność spowodowane uciskiem macicy na żołądek;
 • częste oddawanie moczu: w wyniku ucisku na pęcherz moczowy;
 • skurcze mięśni nóg, szczególnie nocne, które mogą być związane z niedoborami minerałów.

Nietypowe oznaki ciąży

Nietypowe oznaki ciąży mogą być dla niektórych kobiet zaskakujące. Należą do nich między innymi:

 • zmiany w postrzeganiu smaku i zapachu – smaki stają się bardziej wyraziste, a zapachy intensywne. Może to prowadzić do nietolerancji niektórych pokarmów lub aromatów, które wcześniej były akceptowalne;
 • pojawienie się linii ciemnej pigmentacji na brzuchu (tzw. linea nigra), która zwykle sięga od pępka do spojenia łonowego;
 • bóle głowy, które są wynikiem wzmożonej produkcji hormonów takich estrogen i progesteron;
 • obniżenie barwy głosu, spowodowane obrzękiem strun głosowych w wyniku działania hormonów;
 • niezdarność będąca konsekwencją wydzielania przez organizm relaksyny, czyli hormonu przygotowującego ciało do porodu;
 • zwiększone libido.

W jaki sposób potwierdzić ciążę?

Pierwsze oznaki ciąży wymagają potwierdzenia! Może odbyć się to na kilka sposobów, zależnie od preferencji i sytuacji.

Test ciążowy

To powszechna metoda, która może wykryć ciążę już kilka dni po spóźnionej miesiączce. Testy są dostępne w aptekach. Wykonanie takiego testu jest proste i zwykle polega na umieszczeniu paska testowego w strumieniu moczu. Wykrywa on obecność hormonu ciążowego HCG i daje wynik w kilka minut.

Wizyta u lekarza

Drugim sposobem jest wizyta u lekarza. Ginekolog może potwierdzić ciążę poprzez badanie fizykalne, test krwi lub USG. Badanie fizykalne może obejmować badanie piersi i macicy. Test krwi jest jednak w stanie dać dokładniejszy wynik. Pozwala precyzyjnie określić poziom HCG w organizmie. Z kolei badanie USG pozwala na wizualizację rozwijającej się ciąży i może dostarczyć więcej informacji na temat zdrowia i rozwoju zarodka.

Wszystkie te metody są efektywne i pomagają w potwierdzeniu ciąży w odpowiedni sposób. Chociaż zrobienie testu ciążowego to najszybsza metoda na potwierdzenie ciąży, nadal trzeba skonsultować się z lekarzem!

Test ciążowy – kiedy wykonać, by otrzymać wiarygodny wynik?

Test ciążowy najlepiej wykonać w dniu spodziewanej miesiączki. Zrobienie go zbyt wcześnie może prowadzić do fałszywie negatywnego wyniku. Wynik testu w połączeniu z wystąpieniem pierwszych objawów ciąży pozwala uzyskać niemal stuprocentową pewność. Aby była całkowita, trzeba udać się do ginekologa, by potwierdzić lub wykluczyć ciążę.

Kiedy można zobaczyć ciążę na USG?

Rozwijający się zarodek można zwykle zobaczyć na USG już około 5-6 tygodnia ciąży. Badanie ultrasonograficzne jest ważne także w późniejszych etapach. Umożliwia monitorowanie rozwoju ciąży, w tym ocenę struktury i funkcji narządów płodu, a także wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości. Pozwala też na pomiar parametrów takich jak wielkość główki czy długość kości. Jest to niezbędne narzędzie w opiece prenatalnej.

W czasie ciąży istotne są również inne badania prenatalne, które zaleci lekarz prowadzący. Warto też wykonać dodatkowe testy, a jednym z nich jest nieinwazyjne badanie genetyczne Nifty Pro. Można je przeprowadzić już w 10. tygodniu ciąży, a potrzebna jest jedynie niewielka próbka krwi matki. Test ten pozwala wykryć zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Pataua, a także szereg innych anomalii. Poza tym można wcześniej poznać płeć nienarodzonego dziecka!

Od kiedy liczy się początek ciąży?

Początek ciąży zwykle liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed zajściem w ciążę, a nie od momentu zapłodnienia, co może wydawać się nieintuicyjne. Jest to standardowa metoda wykorzystywana przez lekarzy. Pozwala przy tym na precyzyjne obliczenie terminu porodu. Dzień rozwiązania jest wyznaczany na około 40 tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. To podejście ułatwia lekarzom i pacjentkom monitorowanie etapów rozwoju płodu i planowanie odpowiedniej opieki medycznej w trakcie ciąży.

Każda ciąża jest unikalna, więc jej pierwsze objawy mogą się różnić. Jeśli doświadczasz symptomów, które mogą wskazywać na ciążę, ważne jest, aby skonsultować się z ginekologiem. Dzięki temu otrzymasz prawidłową diagnozę i odpowiednią opiekę.

Bibliografia:

 • „Diagnostyka prenatalna w praktyce”, red. D. Borowski, P. Węgrzyn, M. Wielgoś, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
 • „Opieka nad kobietą ciężarną”, red. A. Bień, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
 • G. Brębowicz, „Położnictwo” Tom 1, red. G. H. Bręborowicz, W. Markwitz, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2012.
 • „Naukowe podstawy standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej”, red. B. Baranowska, A. Doroszewska, P. Szymkiewicz, Wydawnictwo AEH, 2020.
Ikonka strzałki | test Nifty Pro

Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%

Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.

1. Wybierz poradnię lub wizytę domową
2. Wybierz lokalizację

Zadzwonimy do Ciebie, aby znaleźć najbliższą poradnię

3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
2. Wpisz swój adres
3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA: Bez płatności z góry
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję!Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups!Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Niebieski gradient || Nifty Pro
Fioletowy gradient || Nifty Pro
ikonks ptaszek na białym tle | Test nifty pro