NIPT: badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA)

NIPT: badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) w diagnostyce prenatalnej

Czym jest cffDNA i jakie znaczenie ma w diagnostyce prenatalnej? To nowoczesne badanie genetyczne wykonywane z krwi matki. Dowiedz się więcej!
Czerwone serce małe | Nifty Pro
Zespół NIFTY
7 minut do przeczytania

Spis treści:

This is some text inside of a div block.
This is some text inside of a div block.

NIPT: badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) w diagnostyce prenatalnej

Czym jest cffDNA i jakie znaczenie ma w diagnostyce prenatalnej? Test wolnego DNA płodowego, znany również jako NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing), to nowoczesne badanie genetyczne wykonywane dzięki DNA we krwi matki. Pozwala ono na ocenę frakcji płodowej DNA w celu wykrycia potencjalnych nieprawidłowości genetycznych u płodu. Dowiedz się, czym polegają badania NIPT i jakie korzyści niosą dla przyszłych rodziców.

Rozwój technologii diagnostycznych otworzył nowe możliwości dla przyszłych rodziców, którzy pragną zapewnić swojemu dziecku najlepszy start w życiu. Warto wykonać badanie wolnego płodowego DNA, czyli cffDNA, ponieważ stanowi przełom w nieinwazyjnej diagnostyce prenatalnej, oferując bezpieczny sposób na ocenę ryzyka wystąpienia genetycznych nieprawidłowości u płodu.

NIPT, jako test wykorzystujący najnowsze osiągnięcia medycyny, pozwala na wczesne wykrycie potencjalnych zagrożeń, dając rodzicom cenny czas na przygotowanie się do różnych scenariuszy. Jakie są kluczowe aspekty tego badania. Jak przebiega proces jego wykonania i interpretacji wyników, Kiedy badania wolnego płodowego DNA można wykonać a także jakie opcje zabezpieczenia oferuje w obliczu niepewności? To pytania, na które odpowiedzi mogą uspokoić niejedno rodzicielskie serce, poszukujące pewności w tym wyjątkowym czasie oczekiwania na nowe życie.  

Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniu wolnego płodowego DNA

Proces rozpoczyna się od pobrania próbki krwi od matki, co zazwyczaj odbywa się po ukończeniu 10. tygodnia ciąży. W jej składzie znajduje się wolne DNA płodu, które pochodzi z komórek trofoblastu, tworzących łożysko. Specjaliści analizują tę frakcję płodową w poszukiwaniu często porwanych fragmentów DNA płodu, które mogą wskazywać na obecność chorób genetycznych, takich jak trisomia 21, odpowiedzialna za zespół Downa. Wynik dostarcza informacji o potencjalnym ryzyku wystąpienia nieprawidłowości, co jest kluczowe dla dalszego planowania opieki prenatalnej.

Wykonanie badania jest proste i bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka, co czyni je atrakcyjną alternatywą dla inwazyjnych metod diagnostycznych. Badanie cffDNA (cell-free fetal DNA) jest rekomendowane przez specjalistów ze względu na swoją wysoką skuteczność i minimalne ryzyko. Dzięki analizie, możliwe jest nie tylko wykrycie zaburzeń chromosomalnych, ale również określenie płci dziecka, ale to nie wszystko co wykrywa badanie. Aby zapewnić wiarygodność wyników, ważne jest, aby zrobić badanie w odpowiednim tygodniu ciąży i zgodnie z zaleceniami lekarza. Poniżej znajduje się checklista, która pomoże przyszłym rodzicom przygotować się do przeprowadzenia badania NIPT (Non Invasive Prenatal Testing).

  • Upewnij się, że jesteś w co najmniej 10. tygodniu ciąży
  • Skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę na temat wskazań do badania
  • Wybierz laboratorium specjalizujące się w badaniach NIPT

NIPT: Nieinwazyjne badanie prenatalne oparte na analizie cffDNA

Test wykorzystując zaawansowaną analizę cffDNA, umożliwia przyszłym rodzicom uzyskanie istotnych informacji o zdrowiu ich dziecka bez konieczności poddawania się ryzykownym procedurom. Frakcja płodowa DNA, będąca podstawą testu, pozwala na wykrycie wielu wad genetycznych, w tym trisomii chromosomów. Mimo że wynik badania cffDNA dostarcza cennych danych, należy pamiętać o ograniczeniach metody. Nie wykrywa ona wszystkich możliwych nieprawidłowości genetycznych, a w przypadku uzyskania wyniku pozytywnego, konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań diagnostycznych.

Test NIFTY Pro – nowoczesna diagnostyka genetyczna w czasie ciąży

Test NIFTY Pro to zaawansowana forma badania NIPT, która wykorzystuje analizę wolnego płodowego DNA ma na celu określenie ryzyka wystąpienia u dziecka chorób genetycznych. Jest to jedna z najnowocześniejszych metod nieinwazyjnych badań prenatalnych, która zyskała uznanie wśród specjalistów na całym świecie. Dzięki wysokiej precyzji badania NIFTY, możliwe jest wykrycie nie tylko najczęstszych trisomii, ale również innych zaburzeń chromosomalnych. Wykonywanie badania polega na pobraniu próbki krwi od matki, co jest bezpieczne i wygodne.

Jednakże, mimo wielu zalet, test NIFTY Pro nie jest pozbawiony ograniczeń. Choć jest to metoda o wysokiej czułości, nie gwarantuje ona wykrycia wszystkich możliwych chorób genetycznych. W związku z tym, pozytywny wynik testu zawsze powinien być potwierdzony za pomocą bardziej inwazyjnych metod diagnostycznych, takich jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki.

Ponadto, badanie wolnego płodowego DNA jest zalecane przede wszystkim dla kobiet znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka. Mimo tych zastrzeżeń, NIFTY Pro pozostaje jednym z najbardziej zaufanych narzędzi w nowoczesnej diagnostyce genetycznej, umożliwiającym wczesne wykrycie potencjalnych zagrożeń dla zdrowia dziecka.

Jak wykonać test wolnego DNA płodowego i interpretować wyniki?

Proces wykonania badania wolnego płodowego dna wykonuje się w niezwykle prosty sposób i zaczyna się od pobrania materiału do badania, czyli próbki krwi matki. Po pobraniu krwi, specjaliści izolują frakcję płodową DNA, co pozwala na ocenę stężenia DNA płodu w krwiobiegu matki. Wyniki są następnie analizowane pod kątem obecności markerów wskazujących na potencjalne choroby genetyczne, takie jak trisomie chromosomów.

Ważne jest, aby pamiętać, że test ten jest badaniem przesiewowym, a jego wyniki wymagają interpretacji przez wykwalifikowanego specjalistę.

Interpretacja wyników testu wolnego DNA płodowego wymaga zrozumienia, że wysokie stężenie cffDNA wpływa  na ryzyko wystąpienia nieprawidłowości genetycznych, takich jak zespół Downa. Jednakże, nie jest to równoznaczne z diagnozą. Pozytywny wynik testu oznacza konieczność przeprowadzenia dalszych, bardziej szczegółowych badań, takich jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki. Z kolei wynik negatywny znacząco obniża prawdopodobieństwo wystąpienia tych zaburzeń. Analiza cell free fetal DNA, są uznawane za nieinwazyjne badania prenatalne o wysokiej czułości, co czyni je ważnym narzędziem w rękach przyszłych rodziców oraz lekarzy prowadzących ciążę.

Wolne DNA płodu – klucz do nieinwazyjnej diagnostyki prenatalnej

Wolne DNA płodu, czyli cffDNA, to materiał genetyczny, który krąży w krwiobiegu matki i pochodzi z komórek płodowych. Jego analiza pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia genetycznych nieprawidłowości u dziecka bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych procedur, takich jak amniopunkcja.

Proces badania wolnego DNA płodu rozpoczyna się od pobrania próbki krwi od matki. Następnie, w laboratorium, cffDNA jest izolowane i poddawane sekwencjonowaniu. Wyniki tego badania dostarczają informacji o stężeniu DNA płodu we krwi matki, co może wskazywać na obecność określonych nieprawidłowości chromosomalnych.

CFFDNA cena badania

Zazwyczaj koszt badań przesiewowych cffDNA może się znacznie różnić w zależności od kilku czynników, takich jak laboratorium, specyficzne testy wchodzące w skład pakietu.

Ogólnie rzecz biorąc, te testy mogą kosztować od około 2000 do 2500 złotych. Ważne jest, aby bezpośrednio skontaktować się z konkretnymi dostawcami usług, aby uzyskać najdokładniejsze i najbardziej aktualne informacje.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Jakie są główne zalety wykonania testu NIPT w porównaniu do tradycyjnych badań prenatalnych?

Test NIPT oferuje wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych metod. Przede wszystkim jest bezpieczne dla matki i płodu, ponieważ badanie wykonywane jest ekspresowo, wymaga jedynie pobrania próbki krwi od ciężarnej. Ponadto, test NIPT charakteryzuje się wysoką czułością i specyficznością, co pozwala na wykrycie najczęstszych nieprawidłowości chromosomalnych, takich jak zespół Downa, z dużą dokładnością.

Czy test NIFTY Pro może wykryć wszystkie genetyczne nieprawidłowości płodu?

NIFTY Pro jest jednym z najbardziej zaawansowanych testów NIPT dostępnych na rynku, który wykorzystuje analizę wolnego płodowego DNA (cffDNA) do oceny ryzyka wystąpienia u dziecka chorób genetycznych. Mimo że test ten wykrywa wiele nieprawidłowości chromosomalnych, w tym najczęstsze trisomie, nie jest w stanie zidentyfikować wszystkich możliwych genetycznych zaburzeń. W przypadku pozytywnego wyniku testu zaleca się przeprowadzenie dodatkowych badań diagnostycznych, takich jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki, aby potwierdzić diagnozę.

Jakie są ograniczenia testu wolnego DNA płodowego?

Test wolnego DNA płodowego, mimo swojej wysokiej czułości i nieinwazyjnego charakteru, posiada pewne ograniczenia. Przede wszystkim, jest to badanie przesiewowe, które nie daje ostatecznej diagnozy. W niektórych przypadkach warto dodatkowo zrobić badania np. test Papp-a. W przypadku wyniku pozytywnego badania wolnego płodowego DNA są zalecane dodatkowe badania inwazyjne.

Czy badanie NIPT jest dostępne dla wszystkich kobiet ciężarnych?

Badanie NIPT jest dostępne dla wszystkich kobiet ciężarnych, a szczególnie zalecane dla tych, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu. Do grupy tej należą kobiety po 35. roku życia, z nieprawidłowymi wynikami wcześniejszych badań przesiewowych, z historią genetycznych nieprawidłowości w rodzinie lub z poprzednimi ciążami z zaburzeniami chromosomalnymi.

Ikonka strzałki | test Nifty Pro

Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%

Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.

1. Wybierz poradnię lub wizytę domową
2. Wybierz lokalizację

Zadzwonimy do Ciebie, aby znaleźć najbliższą poradnię

3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
2. Wpisz swój adres
3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA: Bez płatności z góry
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję!Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups!Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Niebieski gradient || Nifty Pro
Fioletowy gradient || Nifty Pro
ikonks ptaszek na białym tle | Test nifty pro