kobieta w ciąży stoi w polu| jak zajść w ciążę

Jak zajść w ciążę? Przygotowania i sposoby na przyspieszenie poczęcia

Chcesz wiedzieć, jak zajść w ciążę? Tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne informacje!
Czerwone serce małe | Nifty Pro
Zespół NIFTY
8 min do przeczytania
 • Zapamiętaj! Najważniejsze informacje
 • Kiedy jest najłatwiej zajść w ciążę?
 • W którym dniu cyklu są dni płodne?
 • Jak zajść w ciążę? Przygotowania do poczęcia
 • Jakie badania przed zajściem w ciążę wykonać?
 • Jak często uprawiać seks, by szybko zajść w ciążę?
 • Czy odpowiednia pozycja pomaga zajść w ciążę?
 • Chcesz zajść w ciążę? Skorzystaj z tego sposobu!
 • Co utrudnia zajście w ciążę?
 • Co wpływa na płodność kobiet i mężczyzn?
 • Jak szybko zajść w ciążę po 30. – czy wiek ma znaczenie?
 • Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?
 • Czy można zajść w ciążę kilka dni po odstawieniu tabletek?
 • Czy łatwo zajść w ciążę po porodzie?
 • Jak zajść w ciążę? Podsumowanie

Spis treści:

This is some text inside of a div block.
This is some text inside of a div block.

Decyzja o powiększeniu rodziny jest jedną z najważniejszych w życiu pary. Wkrótce może pojawić się też pytanie o to, jak zajść w ciążę. Warto pomyśleć o tym wcześniej i dobrze się do tego przygotowa

Zapamiętaj! Najważniejsze informacje

 • Poznanie cyklu miesiączkowego i dni płodnych to klucz do zajścia w ciążę.
 • Zdrowy styl życia, dieta, przyjmowanie kwasu foliowego i badania prekoncepcyjne wspomagają proces poczęcia.
 • Szanse na zapłodnienie zwiększa regularne współżycie w okresie okołoowulacyjnym.
 • Wiek kobiety ma wpływ na płodność, ale odpowiednie testy powinny pomóc w wykryciu problemów.

Kiedy jest najłatwiej zajść w ciążę?

Pary, które zastanawiają się nad tym, jak zajść w ciążę, powinny dobrze poznać cykl miesiączkowy kobiety. W dniu owulacji i kilka dni przed nią mamy do czynienia z okresem płodnym. Jest on najdogodniejszym czasem na zajście w ciążę. Monitorowanie cyklu, obserwacja śluzu czy temperatury ciała to niektóre metody na ustalenie optymalnego momentu poczęcia. Na zbliżający się moment owulacji może również wskazywać odpowiednie stężenie hormonu LH w moczu. W oznaczeniu wartości pomocne są testy owulacyjne dostępne w aptekach.

W którym dniu cyklu są dni płodne?

Dni płodne u kobiety występują zazwyczaj około 14. dnia 28-dniowego cyklu. Obejmują one kilka dni przed owulacją oraz dzień owulacji, kiedy jajnik uwalnia jajeczko gotowe do zapłodnienia. Okno płodności może trwać od 5 do 7 dni, Największa szansa na zajście w ciążę przypada na dzień przed owulacją oraz w dniu owulacji. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne jest naprawdę duże, choć nie stuprocentowe.

Trzeba pamiętać, że cykle miesiączkowe mogą różnić się długością, co często utrudnia dokładne oznaczenie dni płodnych. Poza tym moment owulacji może się przesuwać. Wpływ mają na to między innymi zmiany hormonalne oraz czynniki zewnętrzne.

Jak zajść w ciążę? Przygotowania do poczęcia

Jak wspomóc zajście w ciążę? Pary powinny wcześniej się do tego przygotować. Oznacza to między innymi zdrowy styl życia, zbilansowaną dietę oraz rezygnację z używek (alkoholu i papierosów). Wydaje się to drobnostką, jednak naprawdę wspomaga poczęcie! Co jeszcze warto zrobić w ramach przygotowań do poczęcia dziecka? Oto kwestie, które są często pomijane:

 • przyjmowanie kwasu foliowego – wspomaga bowiem płodność i pozwala uniknąć poważnych wad rozwojowych u dziecka. Warto sprawdzić to również w ciąży – pozwala na to badanie genetyczne NIPT i bardzo dokładny test Nifty Pro;
 • zadbanie o zdrowie jamy ustnej – próchnica może przyczynić się nawet do poronienia;
 • sprawdzenie, czy przyszła mama przeszła dziecięce choroby zakaźne, które mogą zagrażać płodowi;
 • unormowanie masy ciała do zalecanego BMI – to również wpływa na płodność.

Jakie badania przed zajściem w ciążę wykonać?

Chcesz uniknąć problemów z zajściem w ciążę? Warto poddać się badaniom prekoncepcyjnym. Określają ogólny stan zdrowia przyszłych rodziców i pozwalają wykryć problemy, które mogłyby utrudnić poczęcie. W tym celu trzeba udać się do odpowiedniego specjalisty. Oprócz tego warto poddać się ogólnym testom. Są nimi:

 • morfologia;
 • oznaczenie poziomu cukru;
 • badania na obecność różnych infekcji i chorób (np. toksoplazmozy czy różyczki);
 • cytologia, badania ginekologiczne oraz USG narządów rodnych;
 • oznaczenie poziomu hormonów, takich jak TSH;
 • badania genetyczne;
 • badanie czynności nerek oraz wątroby.

Jak często uprawiać seks, by szybko zajść w ciążę?

Aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę, zaleca się uprawianie seksu przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, a w okresie okołoowulacyjnym nawet codziennie. Częstsze zbliżenia w dniach płodnych mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zapłodnienia. Warto pamiętać, że plemniki mogą przetrwać w organizmie kobiety do 72 godzin. Nie zaleca się jednak zbyt częstych stosunków, ponieważ może to wpłynąć na jakość nasienia. 

Kluczowe jest także to, aby seks nie był traktowany jako obowiązek, ale naturalna i spontaniczna część życia partnerskiego. To również może wspomóc proces poczęcia dziecka. Jak zajść w ciążę? Ciesząc się wzajemną bliskością!

Czy odpowiednia pozycja pomaga zajść w ciążę?

Część specjalistów uważa, że nie ma znaczenia pozycja, w jakiej para współżyje. Jednak pojawiają się opinie, że niektóre pozycje seksualne mogą być bardziej sprzyjające dla procesu zapłodnienia. Partnerzy powinni mieć na uwadze zwłaszcza te, które umożliwiają głębszy wytrysk w pochwie. To istotne, ponieważ zwiększa prawdopodobieństwo dostarczenia plemników bezpośrednio do szyjki macicy. Jest to miejsce, gdzie może nastąpić zapłodnienie.

Chcesz zajść w ciążę? Skorzystaj z tego sposobu!

Jak przyspieszyć zajście w ciążę? Jak wspomniano wcześniej, trzeba dokładnie poznać cykl kobiety. Łatwiej jest wtedy, kiedy miesiączki są regularne. Pomocny może okazać się kalendarzyk owulacyjny! To narzędzie, które pomaga określić dni płodne. Bazuje na długości cyklu i pozwala na zwiększenie szans na zajście w ciążę. Obecnie w staraniach o ciążę pomagają nowe technologie. Nie trzeba korzystać z archaicznego kalendarzyka, wystarczy aplikacja w telefonie.

Co utrudnia zajście w ciążę?

Zastanawiający się nad tym, jak zajść w ciążę, powinni również wiedzieć, co utrudnia te starania. Przyczyną problemów z płodnością są zwykle:

 • stosowanie sterydów;
 • nadużywanie alkoholu;
 • palenie papierosów;
 • tryb życia i stres;
 • niektóre choroby przewlekłe.

Co wpływa na płodność kobiet i mężczyzn?

Płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn może zależeć od wielu czynników. U kobiet znaczącą rolę odgrywa wiek. Stres, niezdrowa dieta, nadwaga lub niedowaga, a także alkohol i papierosy również mogą obniżać płodność.

U mężczyzn na jakość nasienia wpływa negatywnie nadmierne spożycie alkoholu, palenie czy niewłaściwa dieta. Panowie powinni też zrezygnować ze zbyt obcisłej bielizny. Ponadto na zdolności reprodukcyjne, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, wpływają choroby przewlekłe. Są wśród nich cukrzyca czy problemy z tarczycą. 

Jak szybko zajść w ciążę po 30. – czy wiek ma znaczenie?

Szanse na zajście w ciążę są największe w wieku 20-30 lat, kiedy płodność jest na najwyższym poziomie. Po 30. roku życia zdolność do poczęcia dziecka stopniowo się obniża, a po 35. roku życia proces ten przyspiesza. Wraz z wiekiem rośnie również ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, które mogą utrudnić zajście w ciążę.

Starsze kobiety częściej mają trudności z donoszeniem ciąży. Są też bardziej narażone na ryzyko poronienia oraz wad genetycznych u dziecka. Specjaliści zalecają regularne konsultacje z lekarzem i prowadzenie zdrowego stylu życia, aby zwiększyć szansę na zajście w ciążę w późniejszym wieku. Warto także pamiętać, że metody wspomaganego rozrodu mogą być pomocne dla par, które mają trudności z poczęciem dziecka. Kobiety po 35. roku życia powinny wykonać badanie AMH. Pozwala ono określić rezerwę jajnikową oraz ocenić, czy może dojść do zapłodnienia mimo wieku.

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

Dni niepłodne to okres w cyklu miesiączkowym kobiety, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest najniższe. Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne? Zajście w ciążę po owulacji jest więc mniej prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Pary, które planują powiększenie rodziny, nie muszą przy tym współżyć jedynie w okresie okołoowulacyjnym. Dodatkowa presja wywołana przez chęć poczęcia również nie wpływa pozytywnie na zdolności reprodukcyjne.

Czy można zajść w ciążę kilka dni po odstawieniu tabletek?

Odstawienie antykoncepcji hormonalnej, czyli tabletek antykoncepcyjnych, może prowadzić do szybkiego powrotu owulacji. Niektóre kobiety mogą zajść w ciążę kilka dni po odstawieniu tabletek. Skonsultowanie się ze specjalistą po odstawieniu antykoncepcji może być pomocne w odpowiednim przygotowaniu się do ciąży, tak aby zwiększyć szansę na nią.

Czy łatwo zajść w ciążę po porodzie?

Zajście w ciążę po porodzie może się różnić w zależności od indywidualnych cech organizmu kobiety. Niektóre mogą zauważyć powrót płodności już kilka tygodni po porodzie, nawet jeśli karmią piersią (wtedy występuje niski poziom progesteronu). Natomiast inne mogą potrzebować więcej czasu. Ważne jest, aby zrozumieć, że owulacja może wystąpić przed pierwszą miesiączką po porodzie. To oznacza, że zajście w ciążę jest możliwe.

Eksperci często zalecają, aby para zaczekała kilka lub kilkanaście miesięcy przed podjęciem kolejnych starań o dziecko. Warto dać ciału kobiety czas na pełne wyzdrowienie. Wstrzemięźliwość seksualną najlepiej utrzymywać do 6 tygodni po porodzie. Czas połogu to jednak indywidualna kwestia.

Jak zajść w ciążę? Podsumowanie

Pytanie o to, jak zajść w ciążę, jest niezwykle ważne dla przyszłych rodziców. Niektórym przychodzi to naturalnie i szybko. Inni natomiast starają się przez kilka miesięcy lub jeszcze dłużej. Ważne, by na początkowym etapie dokładnie poznać cykl miesiączkowy kobiety, wykonać zalecane badania określające ogólny stan zdrowia pary, a także prowadzić regularny tryb życia. Jeśli zajście w ciążę opóźnia się, potrzebna będzie konsultacja z lekarzem i być może leczenie.

Bibliografia

 • „Diagnostyka prenatalna w praktyce”, red. D. Borowski, P. Węgrzyn, M. Wielgoś, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
 • „Opieka nad kobietą ciężarną”, red. A. Bień, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
 • G. Brębowicz, „Położnictwo” Tom 1, red. G. H. Bręborowicz, W. Markwitz, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2012.
 • „Naukowe podstawy standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej”, red. B. Baranowska, A. Doroszewska, P. Szymkiewicz, Wydawnictwo AEH, 2020.
Ikonka strzałki | test Nifty Pro

Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%

Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.

1. Wybierz poradnię lub wizytę domową
2. Wybierz lokalizację

Zadzwonimy do Ciebie, aby znaleźć najbliższą poradnię

3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
2. Wpisz swój adres
3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA: Bez płatności z góry
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję!Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups!Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Niebieski gradient || Nifty Pro
Fioletowy gradient || Nifty Pro
ikonks ptaszek na białym tle | Test nifty pro