8 tydzień ciąży: rozwój i zmiany

8 tydzień ciąży: rozwój i zmiany

W ósmym tygodniu ciąży zaczynają się pierwsze zmiany i rozwój dziecka. Sprawdź, jak przebiega ten etap i przygotuj się na kolejne tygodnie ciąży!
Czerwone serce małe | Nifty Pro
Zespół NIFTY
11 minut do przeczytania

Spis treści:

This is some text inside of a div block.
This is some text inside of a div block.

W ósmym tygodniu ciąży wiele istotnych procesów zachodzi zarówno w organizmie matki, jak i rozwijającym się dziecku. W tym artykule omówimy kilka kluczowych tematów związanych z tym okresem, takich jak rozwój mózgu dziecka, funkcje łożyska, zmiany hormonalne, wpływ mdłości na jamę ustną oraz przygotowanie piersi do karmienia. Dowiedz się więcej o fascynujących etapach rozwoju i ważnych aspektach zdrowia w ósmym tygodniu ciąży.

8 tydzień ciąży który to miesiąc?

8 tydzień ciąży oznacza końcówkę drugiego miesiąca ciąży. Na tym etapie wciąż trwa pierwszy trymestr ciąży, który jest często uważany za najbardziej intensywny i pełen zmian okres. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy ciąży zarodek przechodzi przez kluczowe etapy rozwoju, a przyszła mama może doświadczać wielu różnorodnych objawów ciążowych​.

W 8 tygodniu ciąży zarodek ma już około 2 centymetry długości i waży około 1 grama. To moment, w którym płód przestaje być określany jako zarodek i zaczyna być nazywany płodem. W tym czasie kształtują się poszczególne stawy oraz przewód słuchowy zewnętrzny, a także rozwija się błędnik, który umożliwia dziecku reagowanie na ruchy matki​.

To również okres, w którym wiele kobiet zaczyna odczuwać silniejsze objawy ciążowe, takie jak nudności, wymioty, zmęczenie, wahania nastroju oraz tkliwość piersi. Regularne wizyty u ginekologa są istotne, aby monitorować rozwój ciąży i upewnić się, że wszystko przebiega prawidłowo

8 tydzień ciąży - dzień po dniu

W 8 tygodniu ciąży rozwój Twojego dziecka przebiega dynamicznie, a każdy dzień przynosi istotne zmiany. Oto przegląd wydarzeń dzień po dniu:

8 tydzień 1 dzień ciąży

Rozpoczynając 8 tydzień, zarodek ma około 13-16 mm długości. W tym czasie zaczynają się formować palce dłoni i stóp, choć na razie są one połączone błoną. Serce dziecka bije regularnie, a narządy wewnętrzne, takie jak żołądek i jelita, zaczynają się kształtować.

8 tydzień 2 dzień ciąży

Na drugim dniu 8 tygodnia, zarodek kontynuuje swój rozwój, osiągając około 18 mm długości. Twarz zaczyna nabierać wyraźniejszych rysów – formują się nozdrza, górna warga i powieki. Układ nerwowy rozwija się intensywnie, a mózg dzieli się na trzy główne części.

8 tydzień 3 dzień ciąży

W trzecim dniu 8 tygodnia, zarodek rośnie do około 20 mm. W tym okresie kształtują się zalążki zębów mlecznych, a uszy przesuwają się na swoje właściwe miejsce po bokach głowy. Płuca zaczynają się rozwijać, a serce dzieli się na cztery komory.

8 tydzień 4 dzień ciąży

Czwarty dzień 8 tygodnia przynosi dalsze zmiany – zarodek ma teraz około 22 mm długości. Pęcherzyk żółtkowy stopniowo zanika, ponieważ łożysko zaczyna przejmować funkcję odżywiania płodu. Widać już zarysy ramion i nóg, a palce stają się coraz bardziej wyraźne.

8 tydzień 5 dzień ciąży

Piąty dzień 8 tygodnia to czas, kiedy zarodek osiąga długość około 24 mm. Rozwijają się zewnętrzne narządy płciowe, choć na tym etapie nie można jeszcze określić płci dziecka. Skóra jest bardzo cienka i przezroczysta, co pozwala na obserwację rozwijających się naczyń krwionośnych.

8 tydzień 6 dzień ciąży

Na szóstym dniu 8 tygodnia, zarodek mierzy około 26 mm. Oczy przesuwają się bliżej przodu głowy, a powieki zaczynają się zamykać, chroniąc rozwijające się oczy. Kości i stawy zaczynają się formować, co umożliwi dziecku późniejsze poruszanie się.

W 8 tygodniu ciąży zarodek przechodzi przez kluczowe etapy rozwoju, które są niezbędne dla jego dalszego wzrostu. Regularne wizyty u lekarza i monitorowanie ciąży są istotne, aby upewnić się, że wszystko przebiega prawidłowo. Każdy dzień przynosi nowe zmiany i zbliża Cię do momentu, kiedy będziesz mogła przytulić swoje dziecko.

Rozwój mózgu dziecka w 8. tygodniu ciąży

W 8. tygodniu ciąży rozwój mózgu dziecka jest w pełnym rozkwicie. W małej główce maluszka można już dostrzec struktury kształtujące się mózg, takie jak pęcherzyki. To wstępne stadium rozwoju głowy dziecka, które będzie miało kluczowe znaczenie dla jego przyszłego funkcjonowania.

W 8 tygodniu ciąży dziecko intensywnie się rozwija. Pęcherzyki te będą odpowiedzialne za różne funkcje, takie jak kontrola ruchów, myślenie, emocje i wiele innych. Choć narząd wzroku jeszcze nie jest w pełni rozwinięty, to już teraz można zauważyć niewielkie fałdy skóry nad oczami, które później utworzą powieki. Mózg dziecka rozwija się dynamicznie i będzie kontynuował ten proces przez całą ciążę.

Ważnym elementem rozwoju mózgu jest dostarczanie wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych. Dlatego tak istotne jest prawidłowe funkcjonowanie łożyska, które zapewnia odpowiednie odżywianie i tlenowanie zarodka. Tlen jest niezbędny do zdrowego rozwoju wszystkich narządów, a jego brak może prowadzić do poważnych zaburzeń rozwojowych.

Dlatego ważne jest, aby przyszła mama dbała o swoje zdrowie i unikała używek, takich jak alkohol i nikotyna, które mogą negatywnie wpływać na rozwój mózgu dziecka. Regularne badania prenatalne i konsultacje z lekarzem są również istotne w celu monitorowania rozwoju mózgu i zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej.

Funkcje łożyska w 8. tygodniu ciąży

Łożysko odgrywa kluczową rolę w 8. tygodniu ciąży, ponieważ przejmuje funkcje odżywiania zarodka. Jest to organ, który rozwija się równolegle z dzieckiem i pełni wiele istotnych funkcji. Jedną z najważniejszych zadań łożyska jest dostarczanie składników odżywczych i tlenu do zarodka poprzez krążenie krwi. Dzięki temu maluszek otrzymuje wszystkie niezbędne substancje potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Ponadto, łożysko pełni również funkcję filtra, który chroni dziecko przed substancjami szkodliwymi. Działa jak bariera, która uniemożliwia przenikanie niekorzystnych substancji z krwi matki do organizmu dziecka. Dlatego tak ważne jest unikanie używek, takich jak alkohol i nikotyna, które mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Te substancje mogą przenikać przez łożysko i wpływać na rozwój mózgu i innych narządów dziecka, co może prowadzić do poważnych zaburzeń rozwojowych.

Zmiany hormonalne w 8. tygodniu ciąży

Zmiany hormonalne w 8. tygodniu ciąży są jednym z głównych powodów, dla których przyszłe mamy doświadczają huśtawek emocjonalnych. W tym okresie hormony, takie jak estrogeny i progesteron, gwałtownie wzrastają, co może wpływać na nastrój i samopoczucie kobiety. W jednej chwili przyszła mama może czuć się szczęśliwa i podekscytowana, a w następnej być przygnębiona lub irytująca.

Radzenie sobie z tymi zmianami hormonalnymi jest ważne dla zachowania równowagi emocjonalnej. Przyszła mama powinna pamiętać o dbaniu o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Ważne jest, aby odpoczywać, relaksować się i znaleźć czas na aktywność fizyczną, która może pomóc w redukcji stresu. Wsparcie bliskich osób również odgrywa istotną rolę - rozmowa z partnerem, rodziną lub przyjaciółmi może pomóc w wyrażeniu emocji i znalezieniu wsparcia.

Wpływ mdłości na jamę ustną w 8. tygodniu ciąży

Mdłości w 8. tygodniu ciąży mogą mieć wpływ na jamę ustną przyszłej mamy. Wymioty często wiążą się z wydzielaniem kwasu żołądkowego, który przechodzi przez jamę ustną i może uszkodzić szkliwo zębów. Kwas ten jest bardzo agresywny i może prowadzić do erozji szkliwa, co z kolei może skutkować powstawaniem ubytków i nadwrażliwości zębów.

Aby zapobiec uszkodzeniu szkliwa, ważne jest odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej. Przyszła mama powinna regularnie myć zęby pastą zawierającą fluor, która wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą. Ważne jest również unikanie jedzenia i picia kwasowych pokarmów i napojów, takich jak cytrusy, napoje gazowane czy sok pomarańczowy. Po wymiotach warto przepłukać jamę ustną wodą lub specjalnym płynem do płukania jamy ustnej, aby zneutralizować kwas żołądkowy i zapobiec jego działaniu na szkliwo. Regularne wizyty u dentysty również są istotne, aby monitorować stan zębów i ewentualnie podjąć odpowiednie leczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

8 tydzień ciąży co jeść?

W 8 tygodniu ciąży odpowiednia dieta jest kluczowa dla zdrowia zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka. W tym okresie wiele kobiet doświadcza porannych mdłości, które mogą wpływać na wybory żywieniowe. Pomimo tych dolegliwości ważne jest, aby dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Produkty bogate w kwas foliowy: kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju cewy nerwowej płodu. Spożywaj:

 • Bób
 • Słonecznik
 • Zielone warzywa (szpinak, brokuły)
 • Pomarańcze

Żelazo: pomaga zapobiegać anemii i wspiera rozwój dziecka. Źródła żelaza to:

 • Czerwone mięso
 • Warzywa takie jak buraki i szpinak
 • Produkty zbożowe wzbogacone w żelazo

Białko jest kluczowe dla budowy tkanek płodu. Dobrym źródłem są:

 • Chude mięso
 • Ryby
 • Jaja
 • Rośliny strączkowe

Witaminy i minerały: owoce i warzywa są bogate w witaminy i minerały, które wspierają zdrowie matki i rozwój dziecka. Pamiętaj, aby dokładnie myć owoce i warzywa przed spożyciem, a te, które się da, obierać ze skórki.

Nawodnienie: odpowiednie nawodnienie jest niezwykle ważne. Zaleca się picie dużej ilości wody, która pomaga w utrzymaniu odpowiedniej ilości wód płodowych oraz zmniejsza uczucie wzdęć i mdłości. Można również pić soki, herbatki owocowe i ziołowe, a nawet kawę w umiarkowanych ilościach.

Czego unikać: należy unikać surowego mięsa, serów pleśniowych, wysoko przetworzonych produktów oraz potraw tłustych i ciężkostrawnych. Takie produkty mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka.

Dbając o odpowiednią dietę w 8 tygodniu ciąży, wspierasz zdrowy rozwój swojego dziecka i zapewniasz sobie lepsze samopoczucie

Przygotowanie piersi do karmienia w 8 tygodniu ciąży

W 8. tygodniu ciąży piersi przyszłej mamy nadal się przygotowują do karmienia dziecka po porodzie. Zauważalne są pewne zmiany, które mają na celu przygotowanie gruczołów mlekowych do produkcji pokarmu dla noworodka. Piersi mogą się powiększać i stawać bardziej wrażliwe, a brodawki mogą zmienić kolor.

Brodawki sutkowe stają się ciemniejsze i lekko brązowawe ze względu na wzrost poziomu hormonów, takich jak estrogeny. Jest to naturalna reakcja organizmu na ciążę i ma na celu zwiększenie widoczności brodawek dla noworodka. To ważne, ponieważ pomaga mu znaleźć drogę do piersi i prawidłowo się przyczepić podczas karmienia. Po porodzie brodawki powinny powrócić do swojego pierwotnego koloru.

Wielkość brzucha w 8 tygodniu ciąży

W 8. tygodniu ciąży wielkość brzucha może być różna u różnych kobiet. To zależy od indywidualnych cech anatomicznych i budowy ciała każdej przyszłej mamy. Niektóre kobiety mogą zauważyć niewielkie zaokrąglenie brzucha już w tym okresie, podczas gdy u innych brzuch pozostaje płaski. Jest to zupełnie normalne i nie ma jednoznacznej reguły dotyczącej powiększenia brzucha w 8. tygodniu ciąży.

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na powiększenie brzucha w tym okresie. Jednym z nich jest liczba wcześniejszych ciąż - kobiety, które spodziewają się kolejnego dziecka, często mają większy brzuch niż te, które są w ciąży po raz pierwszy.

Ponadto, problemy z przepukliną lub rozejściem mięśnia prostego brzucha mogą również wpływać na wygląd brzucha w 8. tygodniu ciąży. Wzdęcia i zaparcia są również częstym problemem u przyszłych mam, co może prowadzić do większego odczuwania wzdęć i tym samym większego brzucha. Ważne jest, aby pamiętać, że każda ciąża jest inna i nie ma jednoznacznych reguł dotyczących powiększenia brzucha w 8. tygodniu ciąży.

8 tydzień ciąży bliźniaczej

W 8 tygodniu ciąży bliźniaczej rozwój obu zarodków przebiega dynamicznie, a przyszła mama może odczuwać intensywniejsze objawy ciąży z powodu podwójnego zapotrzebowania na składniki odżywcze i energię. Każdy z zarodków ma teraz około 13-16 mm długości i rozwija się w swoim pęcherzyku ciążowym.

Kluczowe etapy rozwoju:

 • Rozwój narządów wewnętrznych: w 8 tygodniu zarodki kontynuują rozwój swoich narządów wewnętrznych, takich jak serce, żołądek i płuca. Serce każdego z zarodków bije regularnie i można je usłyszeć podczas badania ultrasonograficznego.
 • Kształtowanie się kończyn i twarzy: palce dłoni i stóp zaczynają się formować, choć są jeszcze połączone błoną. Twarz nabiera coraz bardziej wyraźnych rysów, z widocznymi zarysami nozdrzy, warg i oczu.
 • Układ nerwowy: mózgi zarodków rozwijają się intensywnie, dzieląc się na trzy główne części, co jest kluczowe dla ich przyszłego rozwoju neurologicznego, co można obserwować na USG w 8 tygodniu ciąży.

Objawy u przyszłej mamy:

 • Silniejsze nudności: wyższy poziom hormonów, takich jak hCG, może prowadzić do bardziej intensywnych nudności, znanych jako poranne mdłości, które mogą występować przez cały dzień.
 • Zmęczenie: zwiększone zapotrzebowanie organizmu na energię i składniki odżywcze może powodować większe zmęczenie. Warto zadbać o odpowiedni odpoczynek i zbilansowaną dietę.
 • Wzdęcia i wrażliwość piersi: hormonalne zmiany mogą prowadzić do wzdęć oraz bolesności piersi, które przygotowują się do przyszłej laktacji.

Zalecenia:

 • Regularne wizyty u lekarza: częstsze wizyty kontrolne są kluczowe w ciąży bliźniaczej, aby monitorować rozwój obu zarodków i zdrowie matki.
 • Zbilansowana dieta: spożywanie odpowiednich ilości białka, witamin, minerałów i zdrowych tłuszczów jest niezbędne dla zdrowia matki i rozwijających się dzieci.
 • Unikanie stresu: w miarę możliwości należy unikać stresu, który może negatywnie wpływać na zdrowie zarówno matki, jak i zarodków.

Każdy dzień w 8 tygodniu ciąży bliźniaczej przynosi nowe zmiany i zbliża przyszłych rodziców do momentu, kiedy będą mogli przytulić swoje maluszki. Monitorowanie ciąży i dbanie o zdrowie jest kluczowe dla pomyślnego przebiegu ciąży.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Co się dzieje w ósmym tygodniu ciąży?

W ósmym tygodniu ciąży rozwija się zarodek, który przekształca się w coraz bardziej wyraźny płód. Bardzo ważne organy, takie jak serce, mózg i układ nerwowy, zaczynają się kształtować.

Jak wygląda dziecko w ósmym tygodniu ciąży?

W ósmym tygodniu ciąży dziecko ma około 1,6 cm długości i wygląda jak mały zarodek. Na badaniu USG można dostrzec pierwsze zarysy głowy, ramion i nóżek.

Jak dbać o siebie i rozwój dziecka w ósmym tygodniu ciąży?

W ósmym tygodniu ciąży ważne jest regularne odwiedzanie lekarza prowadzącego ciążę, zdrowe odżywianie, unikanie szkodliwych substancji oraz regularne spożywanie kwasu foliowego.

W jaki sposób można zbadać rozwój dziecka w ósmym tygodniu ciąży?

W ósmym tygodniu ciąży zaleca się wykonanie badania ultrasonograficznego (USG), które pozwoli ocenić rozwój zarodka, jego wielkość oraz prawidłowe funkcjonowanie narządów.

Jakie są objawy ciąży w ósmym tygodniu?

W ósmym tygodniu ciąży mogą występować objawy takie jak nudności, wymioty, zmęczenie, wrażliwość piersi, częste oddawanie moczu oraz wzmożone uczucie głodu.

Jaki jest rozmiar płodu w ósmym tygodniu ciąży?

W ósmym tygodniu ciąży płód ma około 1,6 cm długości, co odpowiada wielkości ziarenka ryżu.

Jakie badania należy wykonać w ósmym tygodniu ciąży?

W ósmym tygodniu ciąży zaleca się wykonanie badania USG oraz badań krwi, które pozwolą monitorować rozwój dziecka oraz wykluczyć ewentualne zagrożenia.

Ikonka strzałki | test Nifty Pro

Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%

Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.

1. Wybierz poradnię lub wizytę domową
2. Wybierz lokalizację

Zadzwonimy do Ciebie, aby znaleźć najbliższą poradnię

3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
2. Wpisz swój adres
3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA: Bez płatności z góry
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję!Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups!Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Niebieski gradient || Nifty Pro
Fioletowy gradient || Nifty Pro
ikonks ptaszek na białym tle | Test nifty pro