kobieta w ciąży na badaniu usg | badanie połówkowe na czym polega

Badanie połówkowe – na czym polega? Kiedy należy wykonać USG połówkowe?

Badanie połówkowe powinna wykonać każda przyszła mama. Wyjaśniamy, na czym polega i jak wygląda.
Czerwone serce małe | Nifty Pro
Zespół NIFTY
8 min do przeczytania
 • Dlaczego należy wykonać badania USG w ciąży?
 • Badanie połówkowe: co to jest?
 • W jakim terminie wykonuje się USG połówkowe?
 • Badanie połówkowe – na czym polega?
 • Co pozwala wykryć badanie połówkowe płodu?
 • Jak wygląda badanie USG połówkowe? Przebieg
 • Złe wyniki USG połówkowego – jakie są dalsze zalecenia?
 • Badanie połówkowe – praktyczne aspekty
 • Jak przygotować się do badania? 
 • Czy badanie połówkowe jest refundowane przez NFZ?
 • Ile trwa badanie połówkowe?
 • Ile kosztuje badanie połówkowe?
 • Czym różni się od tradycyjnego USG?
 • Badanie połówkowe – na czym polega? Podsumowanie
 • Bibliografia

Spis treści:

This is some text inside of a div block.
This is some text inside of a div block.

Dla przyszłych mam jedną z najważniejszych procedur jest badanie połówkowe. Na czym polega, kiedy trzeba wykonać USG połówkowe i jaki jest jego przebieg? Wszystkie te kwestie poruszamy w kolejnych akapitach.

Zapamiętaj!

 • Na czym polega badanie połówkowe? Pozwala monitorować prawidłowy rozwój płodu oraz stan zdrowia matki, wykrywając ewentualne nieprawidłowości i określając przybliżoną datę porodu.
 • Badanie połówkowe, przeprowadzane między 18. a 22. tygodniem ciąży, ocenia rozwój anatomiczny płodu, ryzyko wad genetycznych oraz pozwala określić płeć dziecka.
 • Poprzez USG połówkowe można rozpoznać wady takie jak wodogłowie, wady serca, rozszczep kręgosłupa czy wady chromosomalne.

Dlaczego należy wykonać badania USG w ciąży?

Do badań obowiązkowych w okresie całej ciąży należą trzy USG. Są one wykonywane w każdym z trymestrów. Stanowią niezbędne narzędzie diagnostyczne, które pozwala monitorować prawidłowy rozwój płodu oraz stan zdrowia matki. Dzięki USG można ocenić położenie płodu, ilość płynu owodniowego, budowę narządów wewnętrznych dziecka oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości. Badanie pozwala także na określenie przybliżonej daty porodu, co jest kluczowe dla planowania dalszej opieki medycznej.

Ponadto USG jest nieocenione w wykrywaniu wielu schorzeń i wad wrodzonych, które mogą wymagać interwencji jeszcze przed narodzinami dziecka lub tuż po nich. Współczesna technologia umożliwia uzyskanie bardzo dokładnych obrazów, co przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa zarówno matki, jak i płodu. Dlatego regularne badania USG są nieodłącznym elementem opieki prenatalnej. Jedną z najważniejszych procedur jest badanie połówkowe. Na czym polega i jak się do niego przygotować?

Badanie połówkowe: co to jest?

Badanie połówkowe to jedno z kilku obowiązkowych badań, które przyszła mama musi zrobić w czasie całej ciąży. Jest to badanie ultrasonograficzne wykonywane w połowie jej trwania. W trakcie procedury lekarz ocenia rozwój płodu i sprawdza, czy nie zachodzi podejrzenie wad genetycznych. USG połówkowe pozwala również określić płeć dziecka. Ponadto kontroluje się ilość płynu owodniowego oraz długość szyjki macicy.

W jakim terminie wykonuje się USG połówkowe?

O to najczęściej pytają przyszłe mamy, które słyszą o badaniu połówkowym: kiedy wykonać USG II trymestru? Najlepszy czas na badania połówkowe prenatalne przypada pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży. Płód osiąga już odpowiednią wielkość, by można było skontrolować jego rozwój anatomiczny. Jednocześnie jest jeszcze na tyle mały, że swobodnie obraca się w macicy. Dzięki temu lekarz może dokładnie obejrzeć ciało dziecka. Dlatego pojawia się kolejne ważne pytanie, które dotyczy terminu badania połówkowego: w którym tygodniu najlepiej je wykonać?

Najczęściej lekarze proponują je około 20. tygodnia ciąży. Wtedy waga dziecka przekracza 250 gramów, a jego wielkość to ponad 15 centymetrów. Najważniejsze struktury płodu są już wykształcone, a przez to lepiej widoczne dla lekarza.

Badanie połówkowe – na czym polega?

Na czym polega badanie połówkowe w ciąży? Jak wspomniano wcześniej, USG połówkowe jest jedną z najważniejszych procedur, którym poddawana jest ciężarna pacjentka. Jego główne założenie polega na dokładnej ocenie budowy ciała dziecka. Lekarz sprawdza między innymi:

 • rozmiar głowy, gęstość mineralną kości czaszki, strukturę mózgu, ilość płynu mózgowo-rdzeniowego;
 • wygląd twarzy (zwłaszcza profilu twarzy pod kątem obecności kości nosowej), ponieważ anomalie w jej budowie mogą oznaczać wiele chorób genetycznych;
 • oznaki obecności wola tarczycowego lub obrzęku szyi;
 • budowę serca, płuc oraz krzywiznę żeber;
 • budowę nerek oraz pęcherza moczowego;
 • unaczynienie pępowiny, wielkość i budowę żołądka malucha;
 • możliwość występowania nieprawidłowości w budowie kręgosłupa;
 • wygląd i ruchomość kończyn (w czasie badania możliwe jest także policzenie palców dłoni oraz stóp);
 • rozwój narządów rodnych.

Warto pamiętać, że USG połówkowe jest badaniem, które pozwala dokonać pomiarów szyjki macicy. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu określa się ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu. Oprócz tego badania połówkowe określa ilość wód płodowych i stan łożyska, pozwala też wyznaczyć przybliżoną datę narodzin dziecka.

Co pozwala wykryć badanie połówkowe płodu?

Rodzaje wad rozpoznawanych w USG połówkowym to między innymi:

 • wady serca i nerek;
 • rozszczep kręgosłupa, wargi itp.;
 • wodogłowie;
 • wady cewy nerwowej;
 • wady chromosomalne, np. zespół Downa, Turnera czy Edwardsa.

Lista wad oraz chorób, które są wykrywane w trakcie badania połówkowego, jest o wiele dłuższa. Warto podkreślić, że mimo iż USG II trymestru pozwala na wykrycie wielu anomalii, nie jest w stanie zidentyfikować wszystkich nieprawidłowości. Niektóre wady mogą rozwinąć się później lub być niewidoczne podczas ultrasonografii. Dlatego też ważne jest śledzenie zdrowia i rozwoju płodu przez cały czas trwania ciąży. Pozwala na to korzystanie z innych dostępnych badań prenatalnych. Jedną z najnowocześniejszych i najdokładniejszych metod są testy genetyczne NIPT. Do tej grupy należy badanie NIFTY Pro, które pozwala wykryć ponad 90 różnych schorzeń płodu!

Jak wygląda badanie USG połówkowe? Przebieg

Jak dokładnie wygląda USG połówkowe? Przez wielu lekarzy jest wykonywane rutynowo. Warto jednak zdecydować się na specjalistę, który w czasie USG połówkowego poświęci swój czas na dokładne zapoznanie się z obrazem. Pacjentka nie musi się specjalnie przygotowywać do wizyty. Wystarczy wygodnie się ubrać – w taki sposób, by można było łatwo odsłonić brzuch.

Podczas procedury pacjentka pozostaje w pozycji leżącej. Dlatego ważne jest, by wygodnie ułożyła się na leżance znajdującej się w gabinecie. Lekarz korzysta ze specjalnego aparatu, który zakończony jest sondą. Przed jej użyciem nałoży na brzuch żel, ułatwiający przewodzenie fal ultradźwiękowych. Podczas wykonywania badania na ekranie pojawi się obraz dziecka. Dla rodziców to bardzo emocjonujący moment dlatego wiele par decyduje się na wykonanie USG 3D lub 4D.

Po zakończonym badaniu lekarz podaje ręczniki papierowe, by można było usunąć z brzucha pozostałości żelu. Następnie przechodzi do omawiania wyników.

Złe wyniki USG połówkowego – jakie są dalsze zalecenia?

Co robić, jeśli w ciąży badania połówkowe dadzą złe wyniki? Dla przyszłych rodziców taka sytuacja może być źródłem niepokoju. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze oznaczają one poważne komplikacje. Wynik wskazujący na potencjalne nieprawidłowości wymaga dokładniejszego badania, które pomoże dokładniej ocenić stan zdrowia płodu.

Jeśli podczas USG połówkowego zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości, lekarz może zalecić dodatkowe badania. Często wystarczy przeprowadzić testy genetyczne (np. badanie NIFTY Pro), które opierają się na próbce krwi matki. Wśród proponowanych rozwiązań są również inwazyjne badania prenatalne. Należy do nich amniopunkcja, kordocenteza oraz biopsja kosmówki.

Po otrzymaniu niepokojących wyników USG warto rozważyć także konsultacje z genetykiem lub specjalistą w dziedzinie medycyny prenatalnej. Jest to krok, który pozwala dokładniej ocenić ryzyko wystąpienia wad wrodzonych czy chorób genetycznych. Ważne jest, by rodzice nie wpadali w panikę. Należy zachować spokój, postępować zgodnie z zaleceniami lekarza i pamiętać, że wiele nieprawidłowości wykrytych podczas USG może być niegroźnych lub wymagać jedynie specjalistycznej opieki po porodzie.

Badanie połówkowe – praktyczne aspekty

Co jeszcze warto wiedzieć o badaniach połówkowych w ciąży? Na czym polega procedura, nie jest jedyną kwestią, która interesuje rodziców. Oto inne często zadawane pytania.

Jak przygotować się do badania?

Badanie połówkowe nie wymaga specjalnego przygotowania. Ważne jest, by przed wizytą nie spożywać produktów gazowanych oraz tłustych, które mogą utrudnić obrazowanie.

Czy badanie połówkowe jest refundowane przez NFZ?

Badanie połówkowe: koszt. To aspekt, nad którym pochyla się wiele par. Trzeba podkreślić, że NFZ refunduje je jako jedno z trzech obowiązkowych badań ultrasonograficznych w ciąży. Warto jednak sprawdzić, czy wybrana placówka ma odpowiednią umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Ile trwa badanie połówkowe?

Zwykle badanie trwa około 30 minut. Jednak czas jego trwania może się różnić w zależności od tego, czy dziecko się do badania obróci, lekarz zdecyduje się na wykonanie dodatkowych badań.

Badania prenatalne połówkowe: cena w prywatnym gabinecie

Choć badanie połówkowe NFZ refunduje, wiele osób decyduje się na prywatne kliniki. Ile kosztuje badanie połówkowe, które wykonywane jest prywatnie? W takim przypadku cena waha się między 150 a 300 złotych, w zależności od miejsca oraz standardu usługi.

Czym różni się od tradycyjnego USG?

USG połówkowe to badanie, które jest bardziej szczegółowe niż tradycyjne USG w ciąży. Dzięki niemu można zidentyfikować ewentualne nieprawidłowości w rozwoju płodu na bardzo wczesnym etapie ciąży.

Badanie połówkowe – na czym polega? Podsumowanie

Badanie połówkowe to bardzo ważny element monitorowania rozwoju płodu w trakcie ciąży. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości oraz podjęcie odpowiednich działań. Wykonanie tego badania to obowiązek każdej przyszłej mamy, chcącej mieć pewność co do zdrowia swojego dziecka.

Bibliografia

 • „Diagnostyka prenatalna w praktyce”, red. D. Borowski, P. Węgrzyn, M. Wielgoś, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
 • „Opieka nad kobietą ciężarną”, red. A. Bień, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
 • S. Jopkiewicz, Badania prenatalne jako podstawowy element profilaktyki wad rozwojowych i innych chorób
  genetycznych z perspektywy bioetyki
  [w:] „Problemy nauk medycznych i nauk o zdrowiu", red. K. Pujer, t. 3, Wrocław 2017.
 • Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym – 2020 rok [w:] „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna”, 2020.
Ikonka strzałki | test Nifty Pro

Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%

Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.

1. Wybierz poradnię lub wizytę domową
2. Wybierz lokalizację

Zadzwonimy do Ciebie, aby znaleźć najbliższą poradnię

3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
2. Wpisz swój adres
3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA: Bez płatności z góry
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję!Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups!Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Niebieski gradient || Nifty Pro
Fioletowy gradient || Nifty Pro
ikonks ptaszek na białym tle | Test nifty pro