Kobieta w ciąży siedzi na kanapie | acard w ciąży

Acard w ciąży – czy jest bezpieczny? Przeciwwskazania do stosowania leku Acard

Poznaj wskazania do stosowania Acardu w ciąży. Wyjaśniamy, jakie mogą być skutki uboczne przyjmowania tego leku.
Czerwone serce małe | Nifty Pro
Zespół NIFTY
8 min do przeczytania
 • Najważniejsze informacje
 • Czym jest Acard?
 • Dlaczego lekarze zalecają Acard w ciąży?
 • Lek Acard w ciąży – wskazania do stosowania
 • Acard na podtrzymanie ciąży
 • Acard w ciąży po poronieniach
 • Przyjmowanie leku Acard – jakie dawki w ciąży?
 • Acard 150 – do którego tygodnia ciąży?
 • Pominięcie dawki 
 • Acard a ciąża – przeciwwskazania
 • Acard w ciąży – skutki uboczne
 • Kiedy zakończyć stosowanie leku Acard w ciąży?
 • Skutki odstawienia Acardu w ciąży
 • Podsumowanie informacji
 • Bibliografia

Spis treści:

This is some text inside of a div block.
This is some text inside of a div block.

Wiele przyszłych mam zastanawia się nad stosowaniem Acardu podczas ciąży, zwłaszcza po doświadczeniu poronień. Czy jest to bezpieczne? Dlaczego lekarze zalecają lek przeciwzakrzepowy? Sprawdź najważniejsze informacje o zażywaniu Acard w ciąży.

Najważniejsze informacje

 • Acard to lek zawierający kwas acetylosalicylowy, który jest często stosowany jako środek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny.
 • Stosowanie leku Acard w 1 trymestrze ciąży jest niewskazane ze względu na potencjalne ryzyko powodowania wad rozwojowych u płodu, chociaż w niskich dawkach może być czasem przepisywany w celach profilaktycznych w przypadkach zagrożenia zakrzepicą.
 • Przed zastosowaniem Acardu w ciąży, zawsze należy skonsultować się z lekarzem i dokładnie rozważyć potencjalne korzyści i ryzyko dla matki oraz płodu.

Czym jest Acard?

Acard to lek zawierający kwas acetylosalicylowy o działaniu przeciwpłytkowym. Stosowany jest głównie w celu zapobiegania powikłaniom zakrzepowo-zatorowym, takim jak zawały serca czy udary mózgu. W specyficznych przypadkach, pod ścisłym nadzorem lekarza, Acard może być przepisywany kobietom w ciąży, zwłaszcza tym, które mają podwyższone ryzyko powikłań zakrzepowych lub wcześniejszych powikłań ciążowych związanych z zakrzepicą. Działa poprzez hamowanie agregacji płytek krwi, co zapobiega tworzeniu się zakrzepów.

Dlaczego lekarze zalecają Acard w ciąży?

Acard w ciąży – po co? Ten lek pomaga zapobiegać powikłaniom, takim jak stan przedrzucawkowy. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbólowym może również pomóc w łagodzeniu niektórych dolegliwości związanych z ciążą. Lek może pomóc w przypadku problemów z przepływem krwi. Pomaga też w zapobieganiu zakrzepom i jest ważny dla ciężarnych, które mają ryzyko wystąpienia powikłań związanych z krążeniem.

Acard 75 czy 150 w ciąży? Wybór dawki zależy od twojego stanu zdrowia ocenionego przez lekarza. Niezależnie od dawki, ważne jest, aby przyjmować lek regularnie i monitorować ewentualne skutki uboczne.

Lek Acard w ciąży – wskazania do stosowania

Kwas acetylosalicylowy może zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego – poważnej komplikacji ciążowej charakteryzującej się wysokim ciśnieniem tętniczym i uszkodzeniem wielu narządów wewnętrznych. W przypadku ciężarnych z podwyższonym ryzykiem powikłań przyjmowanie Acardu może być zalecone przez lekarza jako część planu opieki i profilaktyki prenatalnej.

Acard na podtrzymanie ciąży

W niektórych przypadkach lekarze mogą zalecić przyjmowanie niskich dawek Acardu w celu podtrzymania ciąży, zwłaszcza u kobiet z pewnymi schorzeniami lub ryzykiem powikłań.

Acard w ciąży po poronieniach

W niektórych przypadkach, kobiety, które doświadczyły wielokrotnych poronień, mogą otrzymać zalecenie przyjmowania niskich dawek Acardu jako część strategii zapobiegawczej w kolejnej ciąży.  Jednym z możliwych powodów kilku poronień z rzędu może być zwiększona skłonność do zakrzepów krwi, a Acard może pomóc w zmniejszeniu ryzyka.

Przyjmowanie leku Acard – jakie dawki w ciąży?

Acard 75 w ciąży i Acard 150 mg w ciąży to jedne z najczęściej zalecanych dawek. W ciąży dokładne dawkowanie zależy od indywidualnej oceny ryzyka i potencjalnych korzyści dla matki i płodu. Ważne jest, aby stosować Acard w ciąży tylko wtedy, gdy jest to zalecone przez lekarza specjalistę i zawsze zgodnie z jego wskazaniami. Przedawkowanie lub niewłaściwe stosowanie leku może prowadzić do powikłań. Czas przyjmowania (Acard w ciąży rano czy wieczorem), powinien być zgodny z zaleceniami lekarza.

Acard 150 – do którego tygodnia ciąży?

Stosowanie Acardu w pierwszym trymestrze ciąży jest zazwyczaj unikane ze względu na potencjalne ryzyko dla płodu, chociaż w pewnych sytuacjach klinicznych może być rozważane pod ścisłym nadzorem lekarskim. Do kiedy brać Acard w ciąży? Acard 150 w ciąży można zażywać do 36. tygodnia ciąży. Czas przyjmowania (Acard w ciąży rano czy wieczorem), powinien być zgodny z zaleceniami lekarza.

Pominięcie dawki 

Pominięcie Acardu w ciąży nie jest powodem do paniki, ale ważne jest, byś była świadoma tego, jak postępować w takiej sytuacji. Jeśli zauważysz, że zapomniałaś wziąć dawkę leku, przyjmij ją, jak najszybciej przypomnisz sobie o tym, chyba że zbliża się czas na kolejną dawkę. W takim przypadku nie przyjmuj podwójnej dawki, aby nadrobić pominiętą, lecz kontynuuj regularne przyjmowanie leku zgodnie z zaleceniami lekarza.

Stałe i regularne przyjmowanie Acardu jest ważne dla osiągnięcia oczekiwanych korzyści zdrowotnych, zwłaszcza jeśli lek jest przepisywany w celu zapobiegania powikłaniom w ciąży. 

Acard a ciąża – przeciwwskazania

Acard, choć jest lekiem często przepisywanym w ciąży, ma pewne przeciwwskazania, które muszą być brane pod uwagę przed rozpoczęciem lub kontynuacją jego stosowania:

 • alergia na składniki – jeśli jesteś uczulona na kwas acetylosalicylowy lub inne składniki leku Acard, nie powinnaś go stosować. Reakcje alergiczne mogą być poważne i wymagać natychmiastowej interwencji medycznej;
 • choroby żołądka i jelit – jeśli masz czynne wrzody żołądka lub dwunastnicy czy doświadczyłaś krwawień z przewodu pokarmowego, Acard może nie być dla ciebie odpowiedni;
 • zaburzenia krzepnięcia – kobiety z chorobami krwi prowadzącymi do zaburzeń krzepnięcia, takimi jak skaza krwotoczna, powinny unikać stosowania Acardu;
 • niektóre schorzenia serca – jeśli masz pewne schorzenia serca, takie jak ciężka niewydolność serca, stosowanie Acardu może być przeciwwskazane;
 • inne leki – jeśli zażywasz inne leki, które zwiększają ryzyko krwawienia (np. antykoagulanty, niektóre leki przeciwbólowe i przeciwzapalne), Acard może nie być zalecany;
 • zaawansowana ciąża – stosowanie Acardu w trzecim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane ze względu na potencjalne ryzyko dla płodu i matki;
 • astma oskrzelowa – u niektórych osób Acard może wywołać skurcz oskrzeli, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób z astmą.

Acard a badania prenatalne

Acard nie wpływa bezpośrednio na wyniki rutynowych badań prenatalnych, takich jak USG, badania krwi czy testy genetyczne takie jak NIFTY Pro. Jednak, podobnie jak w przypadku heparyny, przy procedurach inwazyjnych, takich jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki, istnieje teoretyczne ryzyko zwiększonego krwawienia związane ze stosowaniem leków przeciwpłytkowych, takich jak acetylosalicylowa.

Acard w ciąży – skutki uboczne

Acard, podobnie jak inne leki, może powodować skutki uboczne. W przypadku ciężarnych skutki te mogą dotyczyć zarówno matki, jak i rozwijającego się płodu. Chociaż Acard jest często przepisywany w ciąży i uważany za stosunkowo bezpieczny dla dziecka, warto znać potencjalne ryzyko.

 1. Dla matki – Acard może powodować problemy żołądkowo-jelitowe takie jak nudności, wymioty czy zgagę. Może także zwiększać ryzyko plamienia po Acardzie na początku ciąży. Ważne jest monitorowanie ewentualnych krwawień z nosa, dziąseł czy pojawianie się siniaków bez wyraźnej przyczyny.
 2. Dla płodu – choć rzadko, istnieje ryzyko wystąpienia wad serca czy podniebienia u noworodków, jeśli Acard był przyjmowany w pierwszym trymestrze ciąży. Długotrwałe stosowanie Acardu w dużych dawkach pod koniec ciąży może spowodować przedłużenie czasu krwawienia u matki i noworodka oraz opóźnić rozpoczęcie porodu.
 3. Inne skutki uboczne – niektóre kobiety mogą doświadczać groźnych duszności, bólu w klatce piersiowej lub innych objawów alergicznych. Jeśli wystąpią poważne reakcje niepożądane, takie jak trudności w oddychaniu, gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego czy obrzęki, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Kiedy zakończyć stosowanie leku Acard w ciąży?

Decyzja o zakończeniu stosowania tabletek Acardu w ciąży powinna być indywidualnie dostosowana do potrzeb każdej pacjentki i opierać się na zaleceniu specjalisty. Zwykle lek jest przepisywany do określonego tygodnia ciąży, a czas jego przyjmowania może być różny w zależności od wskazań klinicznych oraz ryzyka powikłań. 

W wielu przypadkach Acard może być kontynuowany do końca ciąży, choć w niektórych sytuacjach lekarze mogą zalecić jego odstawienie w trzecim trymestrze. Konieczność dłuższego stosowania leku może wynikać z potrzeby zapobiegania stanom przedrzucawkowym czy problemom z przepływem krwi w łożysku. Ważne jest, aby nie podejmować decyzji o odstawieniu leku samodzielnie. Konsultacja z lekarzem prowadzącym i regularne kontrole prenatalne są kluczowe dla monitorowania stanu zdrowia matki i dziecka.

Skutki odstawienia Acardu w ciąży

Odstawienie Acardu w ciąży, zwłaszcza bez konsultacji z lekarzem, może narażać zarówno matkę, jak i płód na potencjalne ryzyko. Jeśli tabletki doustne Acard były przepisane w celu zapobiegania powikłaniom zakrzepowym, ich nagłe odstawienie może zwiększyć ryzyko tworzenia się zakrzepów krwi. Zakrzepy te mogą prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak zawał serca, udar mózgu czy zakrzepica żył głębokich. Zawsze, przed podjęciem decyzji o zaprzestaniu leczenia, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, aby dokładnie zrozumieć potencjalne konsekwencje dla zdrowia matki i dziecka.

Podsumowanie informacji

W podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia w trakcie ciąży każda kobieta powinna kierować się świadomością i odpowiedzialnością, pamiętając o tym, że wybory te oddziałują zarówno na nią, jak i na nienarodzone dziecko. Stosowanie tabletek Acard w ciąży jest złożoną kwestią i, jak każde leczenie, wiąże się z potencjalnymi korzyściami i ryzykiem. Dlatego kluczowe jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza i regularne konsultacje prenatalne. Przyszłe mamy powinny być aktywnymi uczestniczkami w procesie opieki nad ich zdrowiem i ciążą, co zapewni im spokój ducha i najlepsze warunki dla bezpiecznego i zdrowego rozwoju maluszka.

Bibliografia

 • Tuszyński K., i wsp. Leki i ciąża – bezpieczna farmakoterapia i suplementacja kobiety ciężarnej. Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków, 2020.
 • Pawliczak F., Kasprzak J. Kwas acetylosalicylowy AD 2019  – znane zalety, nowe wyzwania. Folia Cardiologica, 2019, 14.5: 475-482.
 • Acard 75, Acard 150, Acard 300  –  charakterystyki produktów leczniczych (https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public).
Ikonka strzałki | test Nifty Pro

Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%

Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.

1. Wybierz poradnię lub wizytę domową
2. Wybierz lokalizację

Zadzwonimy do Ciebie, aby znaleźć najbliższą poradnię

3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
2. Wpisz swój adres
3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA: Bez płatności z góry
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję!Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups!Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Niebieski gradient || Nifty Pro
Fioletowy gradient || Nifty Pro
ikonks ptaszek na białym tle | Test nifty pro