Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%
Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.
Podejrzenie zespołu Downa u dziecka niesie za sobą wiele emocji dla przyszłych rodziców. Trisomia 21 może zostać zdiagnozowana już na etapie życia płodowego. Poznaj jej przyczyny i objawy. Dowiedz się, jakie są badania na zespół Downa w ciąży.
Pierwszy dokładny opis medyczny zespołu Downa został w 1866 roku przedstawiony przez angielskiego lekarza Johna Langdona Downa.
Zespół Downa, znany również jako trisomia 21, to zespół wad genetycznych spowodowany obecnością dodatkowej kopii chromosomu 21. Stanowi najczęstszą przyczynę niepełnosprawności intelektualnej u dzieci i jest związana z charakterystycznymi cechami fizycznymi i pewnymi problemami zdrowotnymi. Badania prenatalne mogą pomóc w wykryciu ryzyka zespołu Downa u płodu. Kiedy diagnozuje się zespół Downa? Może on być diagnozowany zarówno przed urodzeniem (badanie prenatalne), jak i po urodzeniu (postnatalnie).
Dzieci z zespołem Downa rodzą się w takim samym momencie ciąży jak dzieci z prawidłową liczbą chromosomów, czyli zwykle po około 40. tygodniach ciąży. Warto zaznaczyć jednak, że ciąże, w których płód ma zespół Downa, mogą być bardziej narażone na powikłania. Możliwy jest więc także wcześniejszy poród. Ponadto niektóre badania sugerują, że dzieci z zespołem Downa częściej rodzą się przez cesarskie cięcie z uwagi na różne komplikacje podczas porodu.
Zespół Downa jest spowodowany obecnością dodatkowej kopii chromosomu 21 w komórkach. Zamiast standardowych dwóch kopii tego chromosomu, osoba z zespołem Downa ma trzy kopie, co nazywane jest trisomią 21. Większość przypadków trisomii 21 jest wynikiem błędu podczas podziału komórki jajowej lub plemnikowej, który występuje losowo i nie jest związany z genetyką rodziców.
Ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa rośnie wraz z wiekiem matki, zwłaszcza po 35. roku życia, chociaż zespół Downa może wystąpić przy narodzinach dziecka przez kobietę w każdym wieku. Mimo że wiek matki ma pewne znaczenie, większość dzieci z zespołem Downa rodzą młodsze kobiety. Późne macierzyństwo jest coraz częstsze, jednak ciężarne przed trzydziestką również mogą urodzić dziecko z trisomią 21.
Nasilenie trisomii 21. chromosomu i objawy mogą różnić się między poszczególnymi osobami. Niemniej jednak istnieje wiele wspólnych cech fizycznych i problemów zdrowotnych związanych z syndromem Downa.
Wykrycie zespołu Downa w ciąży odbywa się poprzez szereg badań prenatalnych. Jak rozpoznać zespół Downa w ciąży? Wyróżniamy badania przesiewowe (nieinwazyjne badania prenatalne) i diagnostyczne (inwazyjne). Poniżej opisujemy oba rodzaje i podajemy, w którym tygodniu ciąży można stwierdzić zespół Downa.
Na czym polega test PAPP-A? PAPP-A jest białkiem produkowanym przez rozwijające się łożysko. Niski poziom PAPP-A w surowicy krwi matki może być związany z podwyższonym ryzykiem zespołu Downa oraz innych anomalii chromosomowych u płodu.
Jeśli badania przesiewowe wskazują na podwyższone ryzyko wystąpienia zespołu Downa, można zastosować bardziej inwazyjne metody diagnostyczne, które potwierdzą lub wykluczą diagnozę:
Diagnostyka zespołu Downa dzięki badaniom inwazyjnym jest bardziej precyzyjna niż w badaniach przesiewowych. Jednak warto zaznaczyć, że niesie za sobą pewne ryzyko dla ciąży, w tym niebezpieczeństwo poronienia. Dlatego ważne jest dokładne rozważenie korzyści i ryzyka każdego badania. Najlepiej skonsultować się z lekarzem specjalistą.
Diagnostyka postnatalna polega na wykryciu 21. chromosomu u dziecka narodzonego. Jeśli noworodek ma cechy charakterystyczne dla zespołu Downa, lekarz może zlecić badanie genetyczne kariotypu. Ocenia ono liczbę i strukturę chromosomów dziecka. Kiedy wiadomo, że dziecko ma zespół Downa? Jeśli występuje dodatkowa kopia chromosomu 21, potwierdzana jest wówczas diagnoza.
Pozytywny wynik badań dotyczący wystąpienia zespołu Downa u dziecka, zarówno na etapie życia płodowego, jak i po narodzinach, może być ciosem. Jest momentem trudnym dla rodziców i wiąże się z dużymi emocjami. W związku z tym mogą oni potrzebować wsparcia i dokładnych informacji o tym, jakie działania podjąć dalej. Oto kilka kroków i zaleceń dla rodziców po diagnozie zespołu Downa:
Diagnoza zespołu Downa wiąże się z wyzwaniami. Jednak wiele rodzin podkreśla, że choć były trudne chwile, to opieka i życie z taką osobą obfitowały również w momenty radości, miłości i spełnienia. Współczesna medycyna i edukacja oferują coraz więcej narzędzi i zasobów, które pomagają dzieciom z zespołem Downa prowadzić pełne i produktywne życie.
Jakość życia osób z zespołem Downa może być zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Bardzo ważną rolę odgrywa stopień nasilenia objawów, opieka zdrowotna, wsparcie społeczne oraz edukacja. W ciągu ostatnich dekad znacznie poprawiła się jakość życia i oczekiwana długość życia osób z tym zespołem. Dokonało się to głównie dzięki postępowi w medycynie, edukacji i za sprawą rosnącej akceptacji społecznej. Dzięki wczesnej interwencji, rehabilitacji i dostosowanej edukacji wiele osób z zespołem Downa może prowadzić samodzielne i produktywne życie. Uczestniczą bowiem aktywnie w życiu społecznym, uczą się, pracują i budują relacje międzyludzkie.
Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.
Pobranie w domu lub w klinice w cenie testu. Próbki badamy w certyfikowanym europejskim laboratorium w Zagrzebiu. Wyniki dostarczamy średnio w 5 dni roboczych. Możesz liczyć na nasze wsparcie zarówno przed, jak i po badaniu! ❤