warzywa i owoce na stole | kwas foliowy w czym

Kwas foliowy – w czym jest? Suplementacja witaminy B9 i skutki niedoboru

Zastanawiasz się, w czym można znaleźć kwas foliowy? W czym jest najwięcej tej witaminy? Przedstawiamy jej naturalne źródła!
Czerwone serce małe | Nifty Pro
Zespół NIFTY
8 min do przeczytania
 • Najważniejsze informacje
 • Rola i znaczenie kwasu foliowego w organizmie
 • Aktywna forma kwasu foliowego
 • Skutki niedoboru witaminy B9
 • Spożycie kwasu foliowego w ciąży
 • Kwas foliowy – w czym występuje? Naturalne źródła kwasu foliowego
 • Dlaczego suplementacja kwasu foliowego jest ważna?
 • Jakie jest zapotrzebowanie na kwas foliowy?
 • Skutki nadmiaru witaminy B9
 • Diagnostyka niedoboru i nadmiaru kwasu foliowego
 • Formy suplementacji kwasu foliowego
 • Podsumowanie informacji
 • Bibliografia

Spis treści:

This is some text inside of a div block.
This is some text inside of a div block.

Kwas foliowy – w czym jest zawarty? Ta witamina z grupy B jest niezbędna dla zdrowia i prawidłowego rozwoju płodu. Jej niedobór może prowadzić do poważnych komplikacji w trakcie ciąży. Odkryj, w czym znajduje się kwas foliowy i dlaczego każda przyszła mama powinna zwrócić na nią szczególną uwagę.

Najważniejsze informacje

 • Kwas foliowy naturalnie występuje w surowych warzywach zielonych liściastych takich jak szpinak, jarmuż, sałata czy brukiew.
 • Inne bogate źródła kwasu foliowego to nasiona roślin strączkowych (np. soczewica, fasola, ciecierzyca), owoce (np. cytrusy, banany) i pełnoziarniste produkty zbożowe.
 • Chociaż naturalne źródła witaminy B9 są najzdrowszym wyborem, w niektórych sytuacjach, zwłaszcza dla kobiet w ciąży, może być konieczne uzupełnienie diety o suplementy.

Rola i znaczenie kwasu foliowego w organizmie

Kwas foliowy, znany również jako witamina B9, jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, podziale komórkowym i produkcji czerwonych krwinek. Szczególnie istotny jest dla kobiet w ciąży, gdyż zmniejsza ryzyko wad wrodzonych układu nerwowego u płodu. Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do anemii i innych poważnych problemów zdrowotnych.

Lekarze zwracają uwagę na konieczność suplementacji kwasem foliowym wśród kobiet planujących poczęcie oraz tych, które są już w ciąży. Brak tego suplementu diety w organizmie kobiety w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu. Ponadto odgrywa on ważną rolę w procesach podziału i wzrostu komórek, co jest kluczowe podczas ciąży. Jednak nie tylko kobiety w ciąży powinny dbać o odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie.

Aktywna forma kwasu foliowego

Aktywna forma kwasu foliowego odnosi się do formy folianu, która jest gotowa do bezpośredniego wykorzystania przez organizm ludzki. W kontekście metabolizmu kwasu foliowego najważniejszą i biologicznie aktywną formą jest 5-metylotetrahydrofolian (5-MTHF). Po spożyciu kwasu foliowego z pożywienia lub suplementów musi on zostać przekształcony w organizmie do tej aktywnej formy, 5-MTHF.

5-MTHF pełni kluczową rolę w licznych procesach biochemicznych, w tym w konwersji homocysteiny do metioniny, co jest ważne dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Ponadto 5-MTHF wspiera syntezę DNA i innych kluczowych procesów komórkowych.

Skutki niedoboru witaminy B9

Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Anemia megaloblastyczna jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów, objawiająca się powiększonymi czerwonymi krwinkami i objawami anemii, takimi jak zmęczenie i bladość. Niedobór kwasu foliowego może też wpływać na zdrowie skóry, powodując owrzodzenia języka i zmiany w jamie ustnej. 

Spożycie kwasu foliowego w ciąży

Suplementacja kwasem foliowym jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju płodu, zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy wiele kobiet może jeszcze nie wiedzieć, że jest w ciąży. Kluczowe znaczenie ma tu prewencja wad wrodzonych układu nerwowego płodu. To właśnie kwas foliowy odgrywa istotną rolę w procesie zamknięcia cewy nerwowej, która jest niezbędnym elementem do rozwoju mózgu i rdzenia kręgowego.

Niedobór tej witaminy w diecie matki zwiększa ryzyko powstania przepukliny oponowo-rdzeniowej czy anencefalii (bezmózgowia). Ponadto kwas foliowy uczestniczy w procesach tworzenia DNA, więc jest niezbędny dla szybko dzielących się komórek płodu w trakcie jego rozwoju. Z tego powodu lekarze zalecają suplementację kwasem foliowym już na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę i przez cały pierwszy trymestr ciąży. Zapewnienie odpowiedniego poziomu kwasu foliowego jest kluczowym elementem dbania o zdrowie i prawidłowy rozwój przyszłego dziecka.

Kwas foliowy – w czym występuje? Naturalne źródła kwasu foliowego

Zastanawiasz się, w czym występuje kwas foliowy? Wiedza na temat jego naturalnych źródeł jest kluczowa dla zdrowia, zwłaszcza dla kobiet planujących ciążę i dla osób prowadzących dietę wegetariańską czy wegańską. Kwas foliowy – w jakich produktach się znajduje? Najbardziej naturalny kwas foliowy występuje w zielonych warzywach liściastych takich jak szpinak, jarmuż, sałata czy brukiew. Są to produkty, które powinny regularnie pojawiać się na naszych talerzach. W czym jeszcze znajdziesz duże dawki kwasu foliowego? Przedstawiamy tabelę!

Naturalne źródło Przykładowe produkty
Nasiona roślin strączkowych Soczewica, fasola, ciecierzyca
Owoce Cytrusy, banany
Pełnoziarniste produkty zbożowe Chleb pełnoziarnisty, płatki owsiane
Inne Orzechy, drożdże, wątróbka

Podczas planowania diety warto pamiętać o różnorodności produktów, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość kwasu foliowego. Jednocześnie, choć naturalne źródła witaminy B9 są najzdrowszym wyborem, w niektórych sytuacjach może być konieczne uzupełnienie diety o suplementy, zwłaszcza gdy naturalne spożycie jest niewystarczające lub istnieją szczególne potrzeby zdrowotne.

Dlaczego suplementacja kwasu foliowego jest ważna?

Chociaż naturalne źródła są najzdrowsze, nie zawsze zapewniają one odpowiednią ilość kwasu foliowego w diecie. Dlatego warto znać produkty wzbogacone o tę witaminę oraz być świadomym możliwości suplementacji, zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Suplementacja kwasu foliowego odgrywa kluczową rolę w wielu aspektach zdrowia człowieka. Odpowiednia suplementacja może przeciwdziałać niedokrwistości, ponieważ uczestniczy on w produkcji czerwonych krwinek. 

Dodatkowo kwas foliowy może pomóc w zapobieganiu niektórym chorobom serca, miażdżycy, udarom i pewnym rodzajom nowotworów. Współczesne diety, zwłaszcza te ubogie w świeże warzywa i owoce, mogą nie dostarczać wystarczającej ilości kwasu foliowego, co czyni suplementację tym bardziej istotną dla utrzymania optymalnego zdrowia.

Nowoczesna diagnostyka a suplementacja kwasu foliowego

Współczesne badania medyczne takie jak test NIFTY Pro umożliwiają przyszłym rodzicom wczesne wykrywanie potencjalnych wad genetycznych u płodu. Choć technologia ta oferuje wspaniałe możliwości w zakresie diagnostyki prenatalnej, nie można zapominać o fundamentalnych krokach, jakie można podjąć jeszcze przed ciążą, aby zapobiec pewnym wadom wrodzonym. Suplementacja kwasu foliowego jest jednym z kluczowych działań, które każda kobieta planująca ciążę powinna podjąć. Kombinacja odpowiedniej suplementacji i zaawansowanych badań, takich jak NIFTY Pro, może zapewnić przyszłym rodzicom spokój ducha i najlepsze przygotowanie do narodzin zdrowego dziecka.

Jakie jest zapotrzebowanie na kwas foliowy?

Zapotrzebowanie na kwas foliowy różni się w zależności od wieku, płci, stanu fizjologicznego i innych czynników. Poniżej przedstawiam ogólne zalecenia dotyczące dziennego spożycia kwasu foliowego:

Grupa Zapotrzebowanie na kwas foliowy dziennie
Niemowlęta (0-6 miesięcy) 0,065 mg
Niemowlęta (7-12 miesięcy) 0,08 mg
Dzieci (1-3 lata) 0,15 mg
Dzieci (4-8 lat) 0,2 mg
Dzieci (9-13 lat) 0,3 mg
Młodzież i dorośli (14-18 lat) 0,4 mg
Dorośli (19 lat i starsi) mężczyźni: 0,4 mg
kobiety: 0,4 mg
Kobiety w okresie ciąży 0,6 mg
Kobiety karmiące piersią 0,5 mg

Skutki nadmiaru kwasu foliowego

Kwas foliowy jest niezbędny dla wielu procesów w organizmie, ale nadmierna suplementacja może prowadzić do pewnych problemów zdrowotnych. Przede wszystkim, nadmiar kwasu foliowego może zakłócić diagnozowanie niedoboru witaminy B12, co ma poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak uszkodzenie układu nerwowego. Ponadto zbyt wysokie dawki mogą prowadzić do problemów z układem pokarmowym, zaburzeń snu i stanów lękowych. Warto pamiętać, że zawsze przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą.

Diagnostyka nadmiaru i niedoboru kwasu foliowego

Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do objawów takich jak zmęczenie, bóle głowy, owrzodzenia języka, bóle brzucha i anemia. Aby stwierdzić niedobór, lekarz może zlecić badanie krwi. Diagnoza nadmiaru jest trudniejsza, ale regularne badania krwi mogą pomóc w monitorowaniu poziomu kwasu foliowego, zwłaszcza jeśli przyjmujesz suplementy.

Formy suplementacji kwasu foliowego

Wiesz już, w jakich produktach występuje kwas foliowy. Jednak kwas foliowy w warzywach i owocach czy kwas foliowy w produktach spożywczych innego rodzaju może nie być wystarczający. Warto rozważyć suplementację. Na rynku dostępne są różne formy suplementów kwasu foliowego. Tradycyjne tabletki i kapsułki są najbardziej powszechne, ale dostępne są też krople, żele i preparaty wzbogacone. Dla osób mających trudności z przyswajaniem kwasu foliowego w tradycyjnej formie dostępne są też suplementy z biologicznie aktywną formą, jak 5-MTHF.

Kwas foliowy w diecie – podsumowanie informacji

Dzięki powyższym informacjom masz świadomość, w jakich produktach żywnościowych występuje kwas foliowy. O ile źródła naturalne są zawsze zalecane, istnieją sytuacje, w których suplementacja staje się nie tylko pożądana, ale wręcz niezbędna. Dbanie o odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie przekłada się nie tylko na fizyczne zdrowie, ale również na dobre samopoczucie i jakość życia. Niezależnie od tego, czy wybierasz naturalne źródła witaminy B9, czy decydujesz się na suplementację, kluczem jest świadomość jej roli i odpowiedzialność za własne zdrowie. Pamiętaj, aby przed podjęciem decyzji o suplementacji skonsultować się z lekarzem i dostosowywać spożycie kwasu foliowego do indywidualnych potrzeb.

Bibliografia

 • Bomba-Opoń D., i inni, Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, [w:] „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna”, 2017, 2(5), 210-214.
 • Wendołowicz M., Stefańska E., Ostrowska L., Żywienie kobiet w okresie ciąży, [w:] „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, t. 20, 2014.
 • Szostak-Węgierek D., Cichocka A., Żywienie kobiet ciężarnych, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2012.
 • „Opieka nad kobietą ciężarną”, red. A. Bień, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
Ikonka strzałki | test Nifty Pro

Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%

Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.

1. Wybierz poradnię lub wizytę domową
2. Wybierz lokalizację

Zadzwonimy do Ciebie, aby znaleźć najbliższą poradnię

3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
2. Wpisz swój adres
3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA: Bez płatności z góry
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję!Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups!Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Niebieski gradient || Nifty Pro
Fioletowy gradient || Nifty Pro
ikonks ptaszek na białym tle | Test nifty pro