kobieta w ciąży z karteczkami na brzuchu | zastrzyki z heparyny w ciąży skutki uboczne

Heparyna w ciąży – kiedy wskazane są zastrzyki z heparyny w ciąży w brzuch?

Przeczytaj, w jakich przypadkach należy przyjmować heparynę w ciąży i jakie są przeciwwskazania do jej stosowania!
Czerwone serce małe | Nifty Pro
Zespół NIFTY
7 min do przeczytania
 • Najważniejsze informacje
 • Heparyna w ciąży – dlaczego jest stosowana?
 • Heparyna a ciąża – wskazania do przyjmowania leku
 • Zastrzyki z heparyny w ciąży – skutki uboczne
 • Interakcje heparyny z innymi lekami
 • Jak prawidłowo podawać heparynę w ciąży?
 • Pominięcie dawki heparyny w ciąży
 • Heparyna na żylaki w ciąży – maść
 • Heparyna w ciąży – jak długo?
 • Przechowywanie heparyny
 • Przeciwzakrzepowa heparyna po porodzie – czy jest nadal potrzebna?
 • Bezpieczne stosowanie leków w ciąży – podsumowanie informacji
 • Bibliografia

Spis treści:

This is some text inside of a div block.
This is some text inside of a div block.

Heparyna jest lekiem przeciwzakrzepowym dla wielu kobiet w ciąży służącym do zapobiegania poważnym komplikacjom związanym z zakrzepicą. W artykule omówiono wskazania do jej stosowania, skutki uboczne, interakcje z innymi lekami oraz zasady bezpiecznego podawania.

Najważniejsze informacje

 • Heparyna w ciąży jest lekiem przeciwzakrzepowym stosowanym w celu zapobiegania poważnym komplikacjom związanym z zakrzepicą, mającym potencjalne ryzyko dla zarówno matki, jak i płodu.
 • Mimo że jest uważana za jeden z bezpieczniejszych leków przeciwzakrzepowych dla rozwijającego się płodu, heparyna może powodować skutki uboczne i interakcje z innymi medykamentami, dlatego ważne jest dokładne przestrzeganie zaleceń lekarskich.
 • Zastrzyki z heparyną wymagają precyzji w podawaniu, zaleca się je w fałd brzucha, z dala od pępka, przy zachowaniu regularności i odpowiedniej dawki.

Heparyna w ciąży – dlaczego jest stosowana?

Heparyna w ciąży jest lekiem przeciwzakrzepowym. W pewnych przypadkach, kiedy istnieje ryzyko zakrzepicy, lekarz może zalecić Ci zastrzyki z heparyny. Najczęściej podaje się je w fałd brzucha lub udo, a czasami w ramieniu. Jest to forma profilaktyki, która chroni przed poważnymi komplikacjami.

Heparyna a ciąża – wskazania do przyjmowania leku

Heparyna jest czasem niezbędna dla kobiet w ciąży. Stosuje się ją przede wszystkim w przypadkach, gdy kobieta ma wyższe ryzyko powstawania zakrzepów krwi, co może stanowić zagrożenie zarówno dla niej, jak i dla płodu. Wskazania do jej przyjmowania obejmują:

 • historię zakrzepicy żylnej;
 • pewne schorzenia autoimmunologiczne;
 • wrodzone zaburzenia krzepnięcia.

Często jest też przepisywana kobietom, które miały wcześniejsze powikłania ciążowe związane z niewystarczającym przepływem krwi do łożyska. Ważne jest, by zawsze kierować się radą lekarza i stosować heparynę zgodnie z jego zaleceniami, ponieważ nieodpowiednie dawkowanie może prowadzić do komplikacji.

Zastrzyki z heparyny w ciąży – skutki uboczne

Heparyna nie przenika do płodu, co czyni ją jednym z bezpieczniejszych leków przeciwzakrzepowych do stosowania w ciąży. Zastrzyki z heparyny są preferowane, ponieważ substancja w formie zastrzyków nie wpływa na rozwijający się płód.

Jak każdy lek, heparyna w ciąży może powodować skutki uboczne. Jednym z nich jest podrażnienie skóry w miejscu podania zastrzyku. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepożądane objawy, skonsultuj się z lekarzem. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważniejsze reakcje. 

Interakcje heparyny z innymi lekami

Heparyna, jako lek przeciwzakrzepowy, może wchodzić w interakcje z wieloma innymi medykamentami, co może wpłynąć na jej skuteczność lub powodować dodatkowe efekty uboczne. Współdziałanie z lekami takimi jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), aspiryna czy pewne leki przeciwarytmiczne może zwiększyć ryzyko krwawienia. Ponadto leki takie jak digoksyna czy tetracykliny mogą wpływać na działanie heparyny. Z tego powodu zawsze należy informować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, zarówno tych na receptę, jak i bez recepty, oraz o suplementach diety, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych interakcji.

Heparyna a badania prenatalne

Heparyna nie wpływa na wyniki większości rutynowych badań prenatalnych, takich jak USG czy badania krwi. Jednak przy niektórych procedurach inwazyjnych, takich jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki, stosowanie heparyny może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem krwawienia, dlatego ważne jest, aby lekarz prowadzący był świadomy przyjmowania przez pacjentkę heparyny. Warto wiedzieć, że przyjmowanie heparyny nie stanowi przeciwwskazania do wykonania nieinwazyjnego testu NIFTY Pro.

Jak prawidłowo podawać heparynę w ciąży?

Zastrzyki z heparyny w ciąży wymagają precyzji i regularności. Aby zastrzyk był jak najmniej bolesny, igła powinna być wklepywana pod kątem 45-90 stopni do skóry. Najbezpieczniejsze miejsce do podawania to fałd brzucha, z dala od pępka. Można też wykonywać zastrzyki w górnej części ramienia lub przedniej części uda. Ważne jest, by zmieniać miejsce podawania zastrzyku, aby uniknąć podrażnień skóry. Warto mieć stałe godziny podawania leku, np. korzystając z alarmu w telefonie, aby przypomnieć sobie o zastrzyku.

Choć zastrzyki z heparyny w ciąży są konieczne dla wielu kobiet, dla niektórych może to być wyzwanie. Jeśli czujesz dyskomfort czy obawy związane z samodzielnym podawaniem zastrzyków, poproś kogoś o pomoc lub skonsultuj się z lekarzem w sprawie alternatywnych metod podawania leku.

Pominięcie dawki heparyny w ciąży

Odstawienie heparyny w ciąży może mieć miejsce tylko po konsultacji z lekarzem. Jeśli pominięto dawkę heparyny, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się, co robić dalej. Regularne zastrzyki są kluczowe dla skuteczności leczenia. Heparyna i Acard w ciąży to połączenie, które często pojawia się w terapii.

Heparyna na żylaki w ciąży – maść

Maść z heparyną w ciąży może być stosowana na żylaki. Heparyna w tej formie działa miejscowo, łagodząc objawy i poprawiając krążenie.

Heparyna w ciąży – jak długo?

Czas stosowania heparyny w ciąży jest ściśle indywidualny i zależy od konkretnego przypadku oraz wskazań lekarskich. Często lek ten jest przepisywany na cały okres ciąży, ale może być również stosowany jedynie w kluczowych momentach, takich jak pierwsze trymestry czy okres tuż przed porodem. Ważne jest, by nie przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem, nawet jeśli czujesz się dobrze. W wielu przypadkach terapia heparyną jest kontynuowana również po porodzie.

Przechowywanie heparyny

Aby zapewnić skuteczność i bezpieczeństwo heparyny, ważne jest jej prawidłowe przechowywanie. Lek ten powinien być przechowywany w chłodnym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i źródeł ciepła. Idealna temperatura przechowywania to 2–8°C, co najczęściej oznacza przechowywanie w lodówce. Jednak nie należy zamrażać zastrzyków z heparyną.

Zawsze należy sprawdzić datę ważności przed zastosowaniem i unikać używania produktu po tej dacie. Zastrzyki powinny być przechowywane w oryginalnym opakowaniu, z dala od dzieci, aby zapobiec przypadkowemu spożyciu lub użyciu. Przed każdym użyciem warto również sprawdzić roztwór pod kątem zmętnienia czy obecności cząstek stałych. Jeśli zaobserwujesz takie nieprawidłowości, nie należy stosować takiego preparatu.

Przeciwzakrzepowa heparyna po porodzie – czy jest nadal potrzebna?

Heparyna w ciąży jest często kontynuowana po porodzie, zwłaszcza jeśli istnieje wysokie ryzyko zakrzepicy. Lek ten powinien być przyjmowany przez określony czas, zazwyczaj nie dłużej niż 24 godziny po porodzie. Każda kobieta jest inna, dlatego ważne jest indywidualne podejście do leczenia. 

Warto pamiętać, że heparyna jest stosowana nie tylko w ciąży. Jej zastosowanie może być zalecane w różnych sytuacjach medycznych, w tym po operacjach i w leczeniu zakrzepicy. Jej właściwości przeciwzakrzepowe czynią ją cennym narzędziem w medycynie.

Bezpieczne stosowanie leków w ciąży – podsumowanie informacji

Heparyna w ciąży jest niezbędna dla wielu kobiet w celu zapobiegania poważnym komplikacjom związanym z zakrzepicą. Pomimo że jej stosowanie wymaga dokładności i regularności, jest to lek uznawany za bezpieczny dla rozwijającego się płodu. Ważne jest, by pamiętać o możliwych interakcjach z innymi lekami i zawsze konsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy problemów. Po porodzie heparyna może być nadal potrzebna, co podkreśla jej kluczową rolę w medycynie. Dla wszystkich kobiet w ciąży, którym zalecono stosowanie heparyny, najważniejsze jest przestrzeganie zaleceń lekarskich i dbanie o swoje zdrowie oraz zdrowie swojego dziecka.

Bibliografia

 • Łopaciuk S., Leczenie przeciwzakrzepowe w okresie ciąży, porodu i połogu. Borgis – Nowa Medycyna, 1999, 6: 43–49.
 • Urbanek T., Ziaja D. powikłania zakrzepowo-zatorowe w ciąży. Przegl Gin Pol. 2006, 6, 295–302.
 • Sajdak S., Rybak Z., Oszkinis G. i wsp. Wytyczne profilaktyki i leczenia żylnej choroby zakrzepowo–zatorowej w ciąży. Przeg Gin Poł 2006; 6: 205–16.
Ikonka strzałki | test Nifty Pro

Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%

Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.

1. Wybierz poradnię lub wizytę domową
2. Wybierz lokalizację

Zadzwonimy do Ciebie, aby znaleźć najbliższą poradnię

3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
2. Wpisz swój adres
3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA: Bez płatności z góry
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję!Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups!Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Niebieski gradient || Nifty Pro
Fioletowy gradient || Nifty Pro