9 tydzień ciąży - rozwój dziecka

9 tydzień ciąży - rozwój dziecka

9 tydzień ciąży to czas w którym dziecko rośnie intensywnie - sprawdź jak wygląda na USG, ile waży zarodek i jak dbać o siebie i malucha!
Czerwone serce małe | Nifty Pro
Zespół NIFTY
11 minut do przeczytania

Spis treści:

This is some text inside of a div block.
This is some text inside of a div block.

W dziewiątym tygodniu ciąży zarodek osiąga już pewną wielkość, co ma istotny wpływ na jego dalszy rozwój. W tym okresie zaczynają się formować narządy wewnętrzne, układ nerwowy intensywnie się rozwija, a przyszła mama może odczuwać pewne zmiany w swoim ciele. Ponadto, hormony wpływają na kondycję skóry i włosów. W tym artykule omówimy te wszystkie aspekty oraz udzielimy praktycznych porad dla przyszłych mam w 9 tygodniu ciąży.

9 tydzień ciąży, który to miesiąc?

9 tydzień ciąży to początek trzeciego miesiąca ciąży. Jest to także końcówka pierwszego trymestru, co oznacza, że przyszła mama jest coraz bliżej zakończenia najbardziej intensywnego i pełnego zmian okresu ciąży. W ciągu tych pierwszych trzech miesięcy zarodek przechodzi przez kluczowe etapy rozwoju, a ciało kobiety adaptuje się do nowej roli​.

W tym czasie wiele kobiet może odczuwać różnorodne objawy, takie jak poranne mdłości, zmęczenie, wahania nastroju oraz bolesność piersi. Hormony ciążowe, takie jak hCG, estrogen i progesteron, odgrywają kluczową rolę w tych zmianach. Ponadto, w 9 tygodniu ciąży, macica rośnie i może już dorównywać wielkością średniej pomarańczy, co może powodować uczucie pełności w brzuchu i częstsze wizyty w toalecie. Warto zauważyć, że 9 tydzień ciąży to czas, kiedy mogą występować większe mdłości.

Regularne wizyty u lekarza są kluczowe, aby monitorować rozwój dziecka i zdrowie matki. Warto również zadbać o zbilansowaną dietę i odpowiednią dawkę ruchu, co pomoże w utrzymaniu dobrego samopoczucia przez kolejne miesiące ciąży.

9 tydzień ciąży - dzień po dniu

W 9 tygodniu ciąży rozwój Twojego dziecka postępuje szybko, a każdy dzień przynosi nowe zmiany i osiągnięcia. Poniżej przedstawiamy, co dzieje się dzień po dniu:

9 tydzień 1 dzień ciąży

Na początku 9 tygodnia ciąży, zarodek mierzy już około 22-30 mm. W tym okresie zaczynają się formować mięśnie i stawy, co pozwala dziecku na pierwsze, choć jeszcze niekontrolowane ruchy. Serce bije regularnie, a twarz nabiera coraz wyraźniejszych rysów – rozwijają się powieki, nozdrza i zarys ust.

9 tydzień 2 dzień ciąży

Drugiego dnia 9 tygodnia, dziecko rośnie nadal, osiągając długość około 30 mm. Rozwija się układ pokarmowy, a jelita zaczynają się układać wewnątrz ciała. Pojawiają się zalążki zębów, a uszy przesuwają się na swoje miejsce po bokach głowy. Oczy są szeroko rozstawione, a powieki wciąż są zamknięte.

9 tydzień 3 dzień ciąży

Trzeciego dnia, zarodek kontynuuje swój rozwój, osiągając około 30-32 mm długości. Rozwija się układ nerwowy, a mózg podzielony jest na trzy główne części. Widać już zarysy ramion i nóg, a palce stają się coraz bardziej wyraźne. Pęcherzyk żółtkowy zanika, ponieważ łożysko przejmuje funkcję odżywiania płodu.

9 tydzień 4 dzień ciąży

Czwartego dnia 9 tygodnia, zarodek ma około 32-34 mm długości. Kości zaczynają twardnieć, a stawy nadgarstka, łokci i ramion stają się bardziej widoczne. Skóra jest wciąż bardzo cienka i przezroczysta, co pozwala na obserwację rozwijających się naczyń krwionośnych. Układ moczowy zaczyna funkcjonować, a dziecko może już produkować mocz.

9 tydzień 5 dzień ciąży

Piątego dnia 9 tygodnia, dziecko rośnie do około 34-36 mm. Serce bije z prędkością około 140-170 uderzeń na minutę. Rozwijają się mięśnie twarzy, a płód może zacząć wykonywać pierwsze, subtelne ruchy mimiczne. Tworzą się także zalążki paznokci u rąk i stóp.

9 tydzień 6 dzień ciąży

Szóstego dnia 9 tygodnia, zarodek osiąga długość około 36-38 mm. Na tym etapie można zaobserwować coraz bardziej rozwinięte kończyny i palce, które stają się bardziej wyraźne. Rozwija się również układ oddechowy, a płuca zaczynają się formować. Dziecko może już delikatnie poruszać kończynami, co świadczy o postępującym rozwoju układu nerwowego i mięśniowego.

Każdy dzień 9 tygodnia ciąży jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. Regularne wizyty u lekarza i monitorowanie postępów są niezwykle ważne, aby upewnić się, że wszystko przebiega zgodnie z planem.

Wielkość zarodka w 9 tygodniu ciąży

Wraz z rozpoczęciem 9. tygodnia ciąży, zarodek osiąga około 2,6 centymetra długości, mierzonej od główki do pośladków. Jest to mniej więcej wielkość owocu czereśni. W porównaniu do poprzednich tygodni, zarodek zaczyna wyraźnie przypominać dziecko. Jego rozwój jest niezwykle dynamiczny i w nadchodzących dniach, tygodniach i miesiącach będzie on szybko rosnąć.

Jednak pomimo tego szybkiego wzrostu, zarodek nadal ma dużo miejsca w łonie matki do ćwiczenia, koordynacji i rozwijania swoich ruchów. To właśnie w tym okresie można zaobserwować pierwsze nieskoordynowane drgawki i ruchy maluszka podczas USG 4D w 9. tygodniu ciąży. Ponadto, rozwój struktury kostnej staje się coraz bardziej widoczny, a palce u rąk i nóg nadal się rozwijają.

Rozwój narządów wewnętrznych dziecka

W 9. tygodniu ciąży wiele narządów wewnętrznych dziecka zaczyna już funkcjonować, choć ich obecne funkcje dopiero częściowo pokrywają potrzeby metaboliczne maluszka. W kolejnych tygodniach i aż do momentu porodu, te narządy będą się nadal rozwijać i dojrzewać, aby dziecko było zdolne do samodzielnego funkcjonowania po urodzeniu.

Jednym z najważniejszych obszarów rozwoju jest układ nerwowy. W 9. tygodniu ciąży układ nerwowy Twojego maluszka intensywnie się rozwija, umożliwiając mu odbieranie bodźców za pomocą zmysłów i reagowanie na nie. Pień mózgowia, który skupia ważne dla przeżycia dziecka ośrodki nerwowe, jest już uformowany i niedługo zacznie funkcjonować. Również samego mózgu nabiera teraz tempa rozwoju, szczególnie obszary kontrolujące układy narządów i równowagę hormonalną.

Rozwój układu nerwowego płodu

W 9. tygodniu ciąży układ nerwowy Twojego maluszka rozwija się intensywnie. To właśnie ten układ umożliwia dziecku odbieranie bodźców za pomocą zmysłów i reagowanie na nie. W tym okresie pień mózgowia, który skupia ważne dla przeżycia dziecka ośrodki nerwowe, jest już uformowany i niedługo rozpocznie swoje funkcjonowanie.

Również sam mózg nabiera teraz tempa rozwoju. Najważniejsze obszary mózgu, które kontrolują układy narządów i równowagę hormonalną, stają się coraz bardziej wyraźne. Bodźce, które dziecko będzie odbierać w najbliższych tygodniach, będą stymulować jego mózg do dalszego rozwoju. Przewodzenie tych bodźców do mózgu odbywa się za pośrednictwem dróg nerwowych.

9 tydzień ciąży bliźniaczej

W 9 tygodniu ciąży bliźniaczej rozwój obu zarodków postępuje dynamicznie, a przyszła mama może odczuwać intensywniejsze objawy ciąży z powodu podwójnego zapotrzebowania na składniki odżywcze i energię. Każdy z zarodków ma teraz około 22-30 mm długości i rozwija się w swoim pęcherzyku ciążowym.

Kluczowe etapy rozwoju:

 • Rozwój narządów wewnętrznych: w 9 tygodniu zarodki kontynuują rozwój swoich narządów wewnętrznych, takich jak serce, żołądek i płuca. Serce każdego z zarodków bije regularnie i można je usłyszeć podczas badania ultrasonograficznego.
 • Kształtowanie się kończyn i twarzy: palce dłoni i stóp stają się coraz bardziej wyraźne. Twarz nabiera coraz wyraźniejszych rysów, z widocznymi zarysami nozdrzy, warg i oczu.
 • Układ nerwowy: mózgi zarodków rozwijają się intensywnie, dzieląc się na trzy główne części, co jest kluczowe dla ich przyszłego rozwoju neurologicznego.

Objawy u przyszłej mamy:

 • Silniejsze nudności: wyższy poziom hormonów, takich jak hCG, może prowadzić do bardziej intensywnych nudności, znanych jako poranne mdłości, które mogą występować przez cały dzień.
 • Zmęczenie: zwiększone zapotrzebowanie organizmu na energię i składniki odżywcze może powodować większe zmęczenie. Warto zadbać o odpowiedni odpoczynek i zbilansowaną dietę.
 • Wzdęcia i wrażliwość piersi: hormonalne zmiany mogą prowadzić do wzdęć oraz bolesności piersi, które przygotowują się do przyszłej laktacji.

Zalecenia:

 • Regularne wizyty u lekarza: częstsze wizyty kontrolne są kluczowe w ciąży bliźniaczej, aby monitorować rozwój obu zarodków i zdrowie matki.
 • Zbilansowana dieta: spożywanie odpowiednich ilości białka, witamin, minerałów i zdrowych tłuszczów jest niezbędne dla zdrowia matki i rozwijających się dzieci.
 • Unikanie stresu: w miarę możliwości należy unikać stresu, który może negatywnie wpływać na zdrowie zarówno matki, jak i zarodków.

Każdy dzień w 9 tygodniu ciąży bliźniaczej przynosi nowe zmiany i zbliża przyszłych rodziców do momentu, kiedy będą mogli przytulić swoje maluszki. Monitorowanie ciąży i dbanie o zdrowie jest kluczowe dla pomyślnego przebiegu ciąży.

9 tydzień ciąży bliźniaczej - brzuch

W 9 tygodniu ciąży bliźniaczej, brzuch przyszłej mamy może zacząć się delikatnie zaokrąglać, chociaż zmiany te są różne dla każdej kobiety. W tym okresie macica rośnie, aby pomieścić rozwijające się bliźnięta, co może prowadzić do uczucia napięcia w dolnej części brzucha. Niektóre kobiety mogą zauważyć, że ich ubrania zaczynają być nieco ciaśniejsze, zwłaszcza w okolicach talii.

Czynniki wpływające na wygląd brzucha:

 • Powiększająca się macica: W 9 tygodniu ciąży bliźniaczej, macica zaczyna się coraz bardziej rozciągać, co może być bardziej zauważalne niż w ciąży pojedynczej.
 • Hormony ciążowe: Zwiększony poziom progesteronu może powodować wzdęcia i zatrzymywanie wody, co również wpływa na wygląd brzucha.
 • Genetyka i budowa ciała: Indywidualne cechy fizyczne kobiety, takie jak budowa ciała i genetyka, mogą wpływać na to, jak szybko brzuch staje się widoczny.

Co można zrobić:

 • Luźne i wygodne ubrania: warto sięgnąć po luźniejsze ubrania, które nie uciskają brzucha i zapewniają komfort.
 • Zdrowa dieta i nawodnienie: spożywanie zdrowych, lekkostrawnych posiłków oraz picie dużej ilości wody pomaga zmniejszyć uczucie wzdęć.
 • Odpoczynek i relaks: regularny odpoczynek i unikanie stresu są kluczowe dla dobrego samopoczucia.

Chociaż brzuch w 9 tygodniu ciąży bliźniaczej może jeszcze nie być wyraźnie widoczny, zmiany te są naturalnym i zdrowym elementem procesu ciążowego. Regularne wizyty u lekarza pomogą monitorować rozwój bliźniąt i zapewnią, że ciąża przebiega prawidłowo.

Zmiany w ciele przyszłej mamy

W 9. tygodniu ciąży typowe dolegliwości nadal mogą występować, chociaż zazwyczaj ich nasilenie jest mniejsze niż wcześniej. Jednakże, zmęczenie nadal może być problemem dla przyszłej mamy. Organizm stopniowo przystosowuje się do zmian hormonalnych, ale nadal potrzebuje więcej odpoczynku i regeneracji.

Poza zmęczeniem, inne objawy mogą obejmować mdłości i wymioty, które są często nazywane poranną chorobą. Jednakże, niektóre kobiety mogą doświadczać tych objawów przez cały dzień. Ważne jest, aby pamiętać, że każda ciąża jest inna i nie wszystkie kobiety muszą mieć te objawy. Jeśli jednak masz trudności z utrzymaniem jedzenia lub płyny w żołądku, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ może to prowadzić do odwodnienia.

Zmiany w wyglądzie włosów i skóry

Hormony ciążowe mają wpływ na kondycję włosów i skóry przyszłej mamy. W 9. tygodniu ciąży możesz zauważyć pewne zmiany w wyglądzie swoich włosów. Niektóre kobiety doświadczają, że ich włosy stają się grubsze i lśniące, podczas gdy inne zauważają, że stają się cieńsze. Może się również zdarzyć, że przestaniesz tracić włosy. Te zmiany są spowodowane fluktuacjami poziomu hormonów w organizmie.

Ważne jest odpowiednie dbanie o włosy i skórę głowy w czasie ciąży. Dobrze jest używać łagodnych szamponów i unikać agresywnych kosmetyków, które mogą podrażniać wrażliwą skórę głowy. Jeśli masz wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania farb do włosów, skonsultuj się z lekarzem. Wiele produktów do farbowania jest bezpiecznych dla ciężarnych, ale zawsze warto upewnić się.

Porady dla przyszłych mam w 9. tygodniu ciąży

W 9. tygodniu ciąży istotne jest zadbanie o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i pielęgnację, aby zapewnić zdrowy rozwój dziecka i dobre samopoczucie przyszłej mamy.

Dieta:

 • Zadbaj o dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych, takich jak białko, witaminy i minerały. Włącz do swojej diety świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso, ryby, jaja i nabiał.
 • Unikaj produktów surowych lub niedogotowanych, które mogą być źródłem bakterii lub wirusów. Staraj się spożywać tylko dobrze ugotowane mięso, ryby i jajka.
 • Pij dużo wody, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu.
 • Unikaj alkoholu, kofeiny i niezdrowych przekąsek bogatych w tłuszcze trans i cukry.

Aktywność fizyczna:

 • Codziennie wykonuj lekkie ćwiczenia fizyczne, takie jak spacery, pływanie czy joga dla ciężarnych. Regularna aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji i zmniejszeniu dolegliwości związanych z ciążą.
 • Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego i unikaj sportów kontaktowych, które mogą zwiększyć ryzyko urazu.
 • Pamiętaj, że każda kobieta jest inna, dlatego ważne jest słuchanie swojego ciała i dostosowanie aktywności fizycznej do swoich indywidualnych możliwości.

Pielęgnacja:

 • Zadbaj o odpowiednią pielęgnację skóry, używając łagodnych kosmetyków i unikając agresywnych substancji chemicznych.
 • Stosuj kremy nawilżające, aby zapobiec suchości skóry, która może być spowodowana zmianami hormonalnymi.
 • Regularnie odwiedzaj dentystę i dbaj o higienę jamy ustnej. Pamiętaj, że w ciąży dziąsła mogą być bardziej podatne na infekcje i krwawienie.

Pamiętaj, że każda ciąża jest inna, dlatego ważne jest konsultowanie się z lekarzem lub położną w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań dotyczących diety, aktywności fizycznej i pielęgnacji w 9. tygodniu ciąży.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Jakie są objawy w 9 tygodniu ciąży?

Objawy w 9 tygodniu ciąży mogą obejmować mdłości, wymioty, zmęczenie, wzmożony węch, wrażliwość piersi oraz częstsze wizyty w łazience.

Czy w 9 tygodniu ciąży można wykonać badanie USG?

Tak, w 9 tygodniu ciąży zaleca się wykonanie badania USG w celu potwierdzenia ciąży oraz oceny rozwoju dziecka.

Jak wygląda dziecko w 9 tygodniu ciąży?

W 9 tygodniu ciąży dziecko ma około 2,3 cm długości i wygląda już jak miniaturowe ludzkie istotki, gdzie można dostrzec zarysy ciała i kończyn.

Jakie są dolegliwości w 9 tygodniu ciąży?

W 9 tygodniu ciąży możesz odczuwać bóle brzucha, mdłości, zmęczenie, wzmożony węch oraz wrażliwość piersi.

Kiedy można zauważyć ruchy dziecka w 9 tygodniu ciąży?

W 9 tygodniu ciąży zazwyczaj nie jest jeszcze możliwe zauważenie ruchów dziecka, ponieważ są one zbyt słabe, aby je odczuć.

Co dzieje się w 9 tygodniu ciąży?

W 9 tygodniu ciąży dziecko intensywnie rośnie i rozwija się, formując swoje narządy wewnętrzne i zewnętrzne oraz zaczynając wykonywać pierwsze ruchy.

Czy w 9 tygodniu ciąży można zobaczyć dziecko na badaniu USG?

Tak, podczas badania USG w 9 tygodniu ciąży można zobaczyć rozwijające się dziecko, choć jest jeszcze małe i delikatne.

Ikonka strzałki | test Nifty Pro

Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%

Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.

1. Wybierz poradnię lub wizytę domową
2. Wybierz lokalizację

Zadzwonimy do Ciebie, aby znaleźć najbliższą poradnię

3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
2. Wpisz swój adres
3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA: Bez płatności z góry
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję!Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups!Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Niebieski gradient || Nifty Pro
Fioletowy gradient || Nifty Pro
ikonks ptaszek na białym tle | Test nifty pro