Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%
Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.
Ile tygodni trwa ciąża i jak obliczyć termin porodu? Te dwa pytania zadają sobie przyszłe mamy zwłaszcza na samym początku. Jest to ważne i pozwala zrozumieć zmiany, jakie zachodzą w ciele kobiety.
Wszyscy wiemy dokładnie, ile ogólnie trwa ciąża u kobiety. To oczywiście 9 miesięcy! Nieco trudniej udzielić odpowiedzi na pytanie, ile tygodni trwa ciąża. Licząc od rozpoczęcia ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem, otrzymamy 40 tygodni (według tego ciąża trwa 280 dni). Natomiast jeśli to właśnie zapłodnienie jest uznawane za początek ciąży, wówczas trwa 38 tygodni (w takim ujęciu ciąża trwa 267 dni).
Zatem odpowiedź na pytanie, ile ciąża ma tygodni, wcale nie jest takie proste ani jednoznaczne! Warto również zastanowić się, dlaczego w ogóle to obliczamy.
Znajomość zagadnienia, ile tygodni ma ciąża, jest ważna z punktu widzenia opieki prenatalnej. Dzięki temu można czuwać nad jej przebiegiem, a także ustalić termin porodu. Wiedza o prawidłowym czasie trwania ciąży pozwala monitorować rozwój dziecka. Wykonanie badań prenatalnych o czasie wykrywa wiele wad rozwojowych i chorób genetycznych. Współczesna medycyna jest w stanie rozpoznać je już na wczesnym etapie ciąży.
W tym celu można wykonać badanie genetyczne NIPT – na przykład w formie testu Nifty Pro. Jest on niezwykle czuły i daje wynik, który graniczy z pewnością. Pozwala uzyskać rezultat już w 10. tygodniu ciąży!
Ciąża trwa 9 miesięcy, co daje nam 3 trymestry:
Podział ciąży na trymestry umożliwia lekarzom i przyszłym matkom lepsze zrozumienie, co dzieje się w różnych etapach ciąży. Pozwala też zaplanować harmonogram wizyt kontrolnych, podczas których sprawdzany jest prawidłowy rozwój dziecka. Jest to również wygodne uproszczenie, które pozwala uniknąć zamieszania wynikającego z dwóch metod obliczania długości ciąży.
Czy wiedza o tym, ile tygodni trwa ciąża, pomaga w poznaniu terminu porodu? Wyliczeniem tego powinien zająć się lekarz prowadzący ciążę. Zazwyczaj korzysta się wtedy z kalkulatora ciąży. Jednak o wiele pewniejszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie badania USG.
Kalkulator ciąży, nazywany też regułą Naegelego, podaje przewidywany termin porodu. Wynika to z faktu, że bardzo trudno ustalić konkretny moment zapłodnienia. Poza tym przyjmuje się, że regularne cykle miesiączkowe trwają 28 dni i raczej nie zakłada odchyleń od tej normy. Według kalkulatora ciąży termin porodu oblicza się na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
Jak to wyliczyć? Należy wykonać następujące działania:
O wiele większą pewność daje przeprowadzenie badania ultrasonograficznego. Jest kluczowym narzędziem w medycynie prenatalnej i umożliwia precyzyjne określenie terminu porodu. Wykorzystuje fale dźwiękowe, aby stworzyć obraz płodu i macicy, co pozwala na dokładną ocenę rozwoju i wieku ciąży. W przypadku niejasnej daty ostatniej miesiączki badanie USG może dostarczyć kluczowych informacji na temat wielkości i struktury płodu. To właśnie one wskazują na określony tydzień ciąży.
Lekarze mogą wtedy obliczyć przewidywany termin porodu, bazując na tych danych. W kolejnych etapach ciąży inne pomiary pomagają w precyzyjnym wyznaczeniu terminu porodu. Mierzy się wówczas długość kości udowej czy obwód główki. Badanie USG jest nieinwazyjne i bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka.
Każda ciąża przebiega inaczej, dlatego warto wyjaśnić, kiedy można mówić o ciąży przenoszonej. To termin używany, gdy ciąża trwa powyżej 42 tygodni. Jest to stan rzadki i dotyczy niewielkiego odsetka wszystkich ciąż. W normalnych okolicznościach ciąża donoszona to ciąża zakończona pomiędzy 39+0 a 40+6 tygodniem. Czasami może przedłużyć się o dodatkowe 2 tygodnie lub więcej. Bywa to wynikiem pomyłki przy obliczaniu terminu porodu.
Przedłużenie czasu ciąży może wiązać się z pewnym ryzykiem komplikacji dla matki i dziecka. Nie otrzymuje ono potrzebnych mu składników odżywczych. Dochodzi też do innych komplikacji, jak na przykład niewydolność łożyska. Może to wymagać ścisłego monitorowania stanu ich stanu i interwencji medycznych. Należy do nich indukcja porodu albo wykonanie cesarskiego cięcia.
Na pytanie, ile tygodni trwa ciąża, trzeba udzielić złożonej odpowiedzi. Ciąża trwa około 40 tygodni, dzieli się na trzy trymestry i każdy z nich ma swoją specyfikę. Monitoring wieku ciąży, regularne badania i świadomość różnych jej etapów to klucz do zdrowego i bezpiecznego przebiegu tego wyjątkowego okresu w życiu kobiety.
Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.
Pobranie w domu lub w klinice w cenie testu. Próbki badamy w certyfikowanym europejskim laboratorium w Zagrzebiu. Wyniki dostarczamy średnio w 5 dni roboczych. Możesz liczyć na nasze wsparcie zarówno przed, jak i po badaniu! ❤