Porównanie testu NIFTY Pro i Harmony - czym się różnią

Porównanie testu NIFTY Pro i Harmony – czym się różnią badania i które wybrać?

Porównanie testu NIFTY Pro i Harmony. Czym się różnią i jak wybrać między testem NIFTY i Harmony?
Czerwone serce małe | Nifty Pro
Zespół NIFTY
9 minut do przeczytania

Spis treści:

This is some text inside of a div block.
This is some text inside of a div block.

Porównanie testu NIFTY Pro i Harmony – czym się różnią badania i które wybrać?

W tym artykule porównamy test NIFTY Pro i test Harmony pod kątem różnic w zakresie badanych chorób, metody badania, liczby wykonanych badań na całym świecie, ryzyka poronienia i zakażenia wewnątrzmacicznego, czasu oczekiwania na wynik, miejsca wykonywania analizy genetycznej oraz ceny testu. Dowiedz się, który z tych testów prenatalnych jest odpowiedni dla Ciebie.

Test NIFTY a Harmony – czym różnią się badania i które wybrać?

Test NIFTY Pro i Harmony to dwa popularne testy prenatalne, które pozwalają na wykrycie najczęstszych chorób genetycznych u płodu. Różnią się jednak zarówno zakresem badanych chorób, jak i metodą badania.

Test NIFTY Pro oparty jest na analizie całego genomu, dzięki czemu może wykryć aż 94 różne choroby genetyczne, w tym mikrodelecje i mikroduplikacje. Natomiast test Harmony skupia się głównie na trisomiach chromosomów 21, 18 i 13, oraz na nieprawidłowościach chromosomów płciowych. Wybór między tymi dwoma testami zależy od indywidualnych preferencji pacjentki oraz od zaleceń lekarza.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na liczbę badań wykonanych na całym świecie dla obu testów, Nifty i Harmony, aby ocenić ich skuteczność i dokładność. Test NIFTY Pro został wykonany już ponad 9 milionów razy, co świadczy o jego popularności i zaufaniu pacjentek. Natomiast test Harmony przeprowadzono ponad 2 miliony razy.

Oba testy, Nifty i Harmony, są dostępne w Polsce i oferowane przez renomowane laboratoria. Cena testu NIFTY Pro wynosi około 2349 złotych, podobnie jak cena testu Harmony. Ostateczny wybór między tymi dwoma testami powinien być dokonany po konsultacji z lekarzem i uwzględnieniu indywidualnych potrzeb pacjentki.

Cecha NIFTY PRO HARMONY
Prenatalne badanie nieinwazyjne
Badana próbka Krew mamy z wolnym, pozakomórkowym DNA płodu (cffDNA) Krew mamy z wolnym, pozakomórkowym DNA płodu (cffDNA)
Szczegółowy zakres badania w ciąży pojedynczej 6 trisomii, 4 choroby chromosomalne, 84 mikrodelecje/mikroduplikacje, płeć na życzenie 3 trisomie, zaburzenia chromosomów płci, 1 mikrodelecja 22q11.2, płeć na życzenie
Czułość testu dla 3 głównych trisomii T21 – 99.17%, T18 – 98.25%, T13 >99.9% T21 >99%, T18 >98%, T13 >93%
Liczba badań wykonanych na całym świecie Ponad 9 mln Ponad 2 mln
Określenie płci dziecka (na życzenie)
Ryzyko poronienia
Ryzyko zakażenia wewnątrzmacicznego
Kiedy można wykonać test Od 10 tygodnia ciąży Od 10 tygodnia ciąży
Zastosowanie w ciążach bliźniaczych ✅ (Trisomia 21, 18, 13, płeć na życzenie) ✅ (Trisomia 21, 18, 13, płeć na życzenie)
Czas oczekiwania na wynik Do 10 dni roboczych Do 8 lub 17 dni roboczych (w zależności od placówki)
Metoda badania Sekwencjonowanie Nowej Generacji (NGS) z zaawansowanymi metodami bioinformatycznymi Analiza wybranych chromosomów płodu, technologia DANSR i FORTE
Gdzie wykonywana jest analiza genetyczna Laboratorium BGI, Hongkong Laboratorium Ariosa Diagnostics, Roche, USA
Cena testu ok. 2200-2400 zł ok. 2199-2400 zł
Trisomia 21 (zespół Downa)
Trisomia 18 (zespół Edwardsa)
Trisomi 13 (zespół Patau)
Zespół Turnera (X)
Zespół Klinefeltera (XXY)
Trisomia chromosomu X (XXX)
Zespół Jacobsa (XYY)
Trisomia 9
Trisomia 16
Trisomia 22
22q (zespół DiGeorge’a)
Zespół diGeorge’a 2
1p36
15q (zespół Angelmana)
15q (zespół Pradera-Williego)
4p Wolf-Hirschhorn
11q (zespół Jacobsena)
1q32.2 (zespół Van der Wanda)
16p12.2-p11.2
2q33.1
5p (zespół Cri du Chat)

Ta tabela przedstawia różnice w zakresie testów, metodologii oraz zakresie badań między testem NIFTY Pro a testem Harmony, co może pomóc w dokonaniu wyboru odpowiedniego testu prenatalnego.

Test NIFTY czy Harmony – jak wybrać test prenatalny?

Wybór odpowiedniego testu prenatalnego, takiego jak NIFTY Pro czy Harmony, może być trudnym zadaniem dla przyszłych mam. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji. Przede wszystkim, warto skonsultować się z lekarzem genetykiem, który pomoże ocenić ryzyko wystąpienia chorób genetycznych i doradzić w wyborze odpowiedniego testu.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest zakres badania. Test NIFTY Pro oferuje najszerszy zakres badanych chorób genetycznych, w tym zespół Downa, zespół Patau, mikrodelecje i mikroduplikacje. Natomiast test Harmony skupia się głównie na trisomiach chromosomów 21, 18 i 13, oraz na nieprawidłowościach chromosomów płciowych. Jeśli pacjentka ma większe obawy związane z ryzykiem wystąpienia innych chorób genetycznych niż trisomie, to test NIFTY Pro może być lepszym wyborem.

W przypadku ciąż bliźniaczych również należy wziąć pod uwagę specyficzne wymagania i ograniczenia obu testów. Niektóre testy prenatalne mogą nie być odpowiednie dla ciąż bliźniaczych lub mogą wymagać dodatkowych badań lub analiz. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji.

Ostateczny wybór między testem NIFTY Pro a Harmony powinien być dokonany na podstawie indywidualnych potrzeb pacjentki oraz po konsultacji z lekarzem. Ważne jest, aby wybrać test, który zapewni największą czułość i dokładność w wykrywaniu chorób genetycznych płodu.

Co wyróżnia test NIFTY Pro wśród innych NIPT?

Test NIFTY Pro wyróżnia się na tle innych testów NIPT ze względu na kilka istotnych czynników. Po pierwsze, jest to najbardziej sprawdzony test prenatalny, który został wykonany już ponad 9 milionów razy na całym świecie. To ogromna liczba, która świadczy o zaufaniu pacjentek i skuteczności tego badania.

Kolejnym ważnym aspektem jest szeroki zakres badanych chorób genetycznych przez test NIFTY Pro. Obejmuje on aż 94 różne choroby, w tym mikrodelecje i mikroduplikacje. Dzięki temu można wykryć nie tylko najczęstsze trisomie chromosomowe, ale także rzadsze nieprawidłowości genetyczne. Warto zaznaczyć, że test NIFTY Pro został zatwierdzony w największym badaniu walidacyjnym dotyczącym skuteczności testów NIPT, które obejmowało aż 146 958 ciąż.

Test NIFTY Pro jest szczególnie polecany kobietom w różnych sytuacjach medycznych. Może być stosowany u kobiet po 35. roku życia, u których wyniki badań sugerują podwyższone ryzyko wystąpienia nieprawidłowości genetycznych u płodu. Jest również rekomendowany dla pacjentek, które mogą mieć powikłania ciąży lub są zakażone wirusami HIV, HBS lub HCV. Dodatkowo, test NIFTY Pro jest idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które chcą uzyskać informacje o zdrowiu swojego dziecka, ale uniknąć inwazyjnych badań prenatalnych, takich jak amniopunkcja.

Cena testu NIFTY Pro wynosi około 2349 złotych, co jest ważną informacją dla pacjentek decydujących, który test wybrać - Nifty Pro czy Harmony. Jest to kosztowne badanie, jednak można skorzystać z opcji płatności ratalnej. Warto zaznaczyć, że cena obejmuje analizę próbki (94 choroby i płeć na życzenie), konsultację z lekarzem genetykiem w przypadku wyniku pozytywnego oraz zwrot kosztów wykonania innych badań diagnostycznych w przypadku wyniku pozytywnego.

Test Hamony a NIFTY: Czułość testu Harmony a czułość testu NIFTY Pro

Porównując czułość obu testów dla najczęstszych trisomii chromosomowych, warto zwrócić uwagę na wyniki badań. Test NIFTY Pro został zatwierdzony w największym badaniu dotyczącym skuteczności klinicznej NIPT, obejmującym aż 146 958 ciąż. Czułość tego testu dla trisomii 21 wynosi powyżej 99%, co oznacza bardzo wysoką dokładność w wykrywaniu tej choroby genetycznej. Ryzyko otrzymania wyników fałszywie ujemnych i dodatnich jest również minimalne - poniżej 1% oraz mniej niż 0,05% odpowiednio. To potwierdza niezawodność i skuteczność testu NIFTY Pro w diagnozowaniu najczęstszych trisomii chromosomowych.

Metoda badania NIFTY Pro, czyli Sekwencjonowanie Nowej Generacji (NGS), pozwala na analizę całego genomu pacjenta. Dzięki temu możliwe jest wykrycie szerokiego zakresu chorób genetycznych, w tym mikrodelecji i mikroduplikacji. Ta zaawansowana technologia pozwala na jeszcze lepszą wykrywalność nieprawidłowości genetycznych u płodu. Natomiast test Harmony wykorzystuje metodę polimorfizmu pojedynczego nukleotydu, która pozwala na określenie liczby chromosomów poprzez celowane sekwencjonowanie. Oba testy mają wysoką czułość, jednak test NIFTY Pro oferuje szerszy zakres badanych chorób genetycznych.

Test NIFTY Pro – informacje o badaniu

Test NIFTY Pro to zaawansowane badanie prenatalne, które jest przeznaczone dla kobiet w różnych sytuacjach medycznych. Jest szczególnie polecany dla kobiet po 35. roku życia, u których istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia nieprawidłowości genetycznych u płodu. Test NIFTY Pro jest również rekomendowany dla pacjentek z wynikami badań sugerującymi podwyższone ryzyko rozwoju chorób genetycznych. Dodatkowo, test NIFTY Pro może być stosowany u kobiet zakażonych wirusami HIV, HBS lub HCV oraz u tych, które mogą mieć powikłania ciąży.

Jednym z głównych atutów testu NIFTY Pro jest szeroki zakres badanych chorób genetycznych. Obejmuje on aż 94 różne choroby, w tym trisomie chromosomów 21, 18 i 13. Ponadto, test NIFTY Pro może wykryć mikrodelecje i mikroduplikacje, takie jak zespół DiGeorge'a. Dzięki temu badaniu można uzyskać kompleksową informację na temat zdrowia dziecka jeszcze przed narodzinami.

Czas oczekiwania na wynik badania NIFTY Pro wynosi do 10 dni roboczych od momentu dotarcia próbki do laboratorium, co jest kluczowe dla pacjentek oczekujących na wynik Nifty Pro. Jest to maksymalny czas oczekiwania, jednak często wynik jest dostępny już po 5-6 dniach. Metoda analizy DNA płodu wykorzystywana w teście NIFTY Pro to Sekwencjonowanie Nowej Generacji (NGS), która pozwala na analizę całego genomu pacjenta. Badanie genetyczne dla testu NIFTY Pro jest wykonywane w renomowanym laboratorium w Chorwacji, a transport próbki trwa zazwyczaj 1-2 dni robocze.

Cena testu NIFTY Pro wynosi około 2349 złotych. Jest to kosztowne badanie, jednak istnieje możliwość skorzystania z opcji płatności ratalnej. Dodatkowo, cena obejmuje analizę próbki (94 choroby i płeć na życzenie), konsultację z lekarzem genetykiem w przypadku wyniku pozytywnego oraz zwrot kosztów wykonania innych badań diagnostycznych w przypadku wyniku pozytywnego.

Test Harmony czy NIFTY – częste pytania

Odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące czułości testu Harmony i NIFTY Pro

Jakie są różnice między testem Harmony a NIFTY?

Test Harmony i test NIFTY Pro to dwa popularne testy prenatalne, które pozwalają na wykrycie najczęstszych chorób genetycznych u płodu. Różnią się jednak zarówno zakresem badanych chorób, jak i metodą badania.

Test NIFTY Pro oferuje szerszy zakres badań, obejmujący aż 94 różne choroby genetyczne, w tym mikrodelecje i mikroduplikacje. Natomiast test Harmony skupia się głównie na wykrywaniu trisomii chromosomów 21 (zespołu Downa), 18 (zespołu Edwardsa) i 13 (zespołu Patau) oraz nieprawidłowości chromosomów płciowych. Ostateczny wybór między tymi dwoma testami zależy od indywidualnych preferencji pacjentki oraz zaleceń lekarza.

Jaka jest czułość testu NIFTY Pro?

Test NIFTY Pro został zatwierdzony w największym badaniu dotyczącym skuteczności klinicznej NIPT, obejmującym aż 146 958 ciąż. Czułość tego testu dla trisomii 21 wynosi powyżej 99%, co oznacza bardzo wysoką dokładność w wykrywaniu tej choroby genetycznej.

Ryzyko otrzymania wyników fałszywie ujemnych i dodatnich jest również minimalne - poniżej 1% oraz mniej niż 0,05% odpowiednio. Test NIFTY Pro wykorzystuje zaawansowaną metodę Sekwencjonowania Nowej Generacji (NGS), która pozwala na analizę całego genomu pacjenta. Dzięki temu możliwe jest wykrycie szerokiego zakresu chorób genetycznych, w tym mikrodelecji i mikroduplikacji.

Ikonka strzałki | test Nifty Pro

Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%

Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.

1. Wybierz poradnię lub wizytę domową
2. Wybierz lokalizację

Zadzwonimy do Ciebie, aby znaleźć najbliższą poradnię

3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
2. Wpisz swój adres
3. Wybierz preferowaną datę testu.
Ikonka kalendarza | Nifty Pro
4. Wprowadź swoje dane osobowe
REZERWACJA BEZ RYZYKA: Bez płatności z góry
W każdej chwili możesz zaktualizować lub anulować swoją rezerwację
Twoje dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Tobą w sprawie rezerwacji. Klikając "Zarezerwuj termin" zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i przetwarzaniem Twoich danych przez Centrum Testów Genetycznych Sp. z o.o.
Dostępne metody płatności
Logo Master Card | Test Nifty ProLogo Visa | Test Nifty ProLogo Blik | Test Nifty Proprzelewy 24 logo | nifty pro testklarna logo | nifty pro testgoogle pay logo | nifty pro testapple pay logo | nifty pro testprzelew 
bankowy logo | Test Nifty Pro
Logo Powered by Stripe | Test Nifty Pro
Dziękuję!Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups!Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.
Niebieski gradient || Nifty Pro
Fioletowy gradient || Nifty Pro
ikonks ptaszek na białym tle | Test nifty pro